Tıbbı Malpraktis Davaları’nda Bilirkişi Raporu Nasıl Olma(ma)lıdır ?

0
Avukat Ümit Erdem

Tıbbi Malpraktis Davaları’nda En Büyük ve Önemli Konu/Soru(n); Bilirkişi Raporları’dır.

Bu Tür Uyuşmazlıklar ve Davalar; Aydoğdu – Türkiye Başvurusu’nda AİHM Kararı Doğrultusunda; Yargıtay Kararları’na Atıfla Belirlenen İlkelere Göre Oluşturulacak ve Rapor Verecek Bir Bilirkişi (Heyeti) Marifetiyle Çözülmesi Gerekmektedir.

“YETERSİZ ADLİ TIP RAPORU DİKKATE ALINAMAZ.”

Aydoğdu – Türkiye (Başvuru No. 40448/06) Başvurusu’nda AİHM, Adli Tıp Kurulları’nda ilgili branştan yalnız bir kişinin bulunmasını eleştiri konusu yaparak, uyuşmazlıkların çözümünde tarafların tüm iddia ve itirazlarını karşılayacak yetkinlikte bir Bilirkişi Heyeti kurulmaması ve bu Heyet’in tıbbi hataya ilişkin yapacakları değerlendirmelere esas kriterler Yargıtay Kararları’na atıfla şu şekilde sıralanmıştır;

* DAVA’YA İLİŞKİN ALANDA TEK BİR UZMAN’IN KATILIMI, TIBBİ BİLİRKİŞİ RAPORU’NU DÜZENLEMEK İÇİN YETERSİZDİR; ÜNİVERSİTELER ARASINDAN, GÜÇLÜ BİR AKADEMİK KARİYERE SAHİP, BELİRLİ BİR ALANDA UZMANLAŞMIŞ OLAN KİŞİLERİ GÖREVLENDİRMEK GEREKMEKTEDİR.

* BİR TIBBİ BİLİRKİŞİ İNCELEMESİ; SUÇLANAN DOKTOR’UN İDDİA EDİLEN ZARARDAN SORUMLU TUTULUP TUTULMAYACAĞI HUSUSUNA CEVAP VERMEDİĞİ TAKDİRDE YETERSİZDİR.

* GÜVENİLİR VE İKNA EDİCİ OLMASI İÇİN, BİR BİLİRKİŞİ RAPORU; DAVANIN KONUSUYLA ÖRTÜŞMELİ, OLAYLARI AYDINLATMAYA ÇALIŞMALI VE TARAFLARIN ARGÜMANLARINA CEVAP VERMELİDİR.

* TIBBİ BİLİRKİŞİ İNCELEMESİ; HASTANIN TEŞHİSİ VE TAKİBİNE İLİŞKİN BİLİMSEL UNSURLARI VE ÖZELLİKLE, BU DURUMDA KABUL EDİLEN TEDAVİ STRATEJİSİNİN UYGUNLUĞUNU DEĞERLENDİRMELİDİR.

* TEDAVİNİN KOMPLİKASYONLARININ NELER OLDUĞUNU, DİĞER TEDAVİ YÖNTEMLERİNİN BULUNUP BULUNMADIĞINI YA DA DAHA İYİ DONANIMLI BİR HASTANE’DE NELERİN YAŞANDIĞINI AÇIKLAMAKSIZIN, SOYUT BİR ŞEKİLDE, BİR KOMPLİKASYON’UN MEVCUT OLDUĞU SONUCUNA VARAN YETERSİZ BİR RAPOR’DAN HAREKETLE BİR HÜKÜM KURUL(A)MAMALIDIR.

* YALNIZCA SUÇLANAN İDARE’NİN VEYA DOKTOR’UN İFADELERİNE DAYANAN VE SOYUT, GEREKÇELENDİRİLMEYEN VE DESTEKLENMEYEN İDDİALAR İÇEREN BİR RAPOR; GÜVENİLİR DEĞİLDİR.

* İHTİLAF KONUSU AMELİYAT’IN TIP KURALLARI’NA UYGUN OLDUĞU VE DOKTOR’A VEYA İDARE’YE HERHANGİ BİR HATANIN ATFEDİLEMEYECEĞİ SONUCUNA VARMAK İÇİN TIBBİ BİR HATA YAPILMIŞ OLABİLECEĞİNİ BELİRTEN UNSURLARI DİKKATE ALMAYAN BİR BİLİRKİŞİ RAPORU GÜVENİLİR DEĞİLDİR.

Danıştay (15.) Dairesi de; Aynı Gerekçe ile Eksik İnceleme’ye Dayalı Yerel Mahkeme Kararları’nı Bozmaktadır.

Yargıtay’ın Da Benzeri Bir Yaklaşımda Kararlar Vermesi Beklenilmektedir.

*-*

ÜMİT ERDEM

AVUKAT – ARABULUCU

05322941882

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here