Tıbbi tedaviyi kullanmayan ebeveynler tutuklandı

0

İlaç verilmeyen çocuğun ölümü İtalya’yı yasa boğdu

Yedi yaşındaki bir çocuğun orta kulak iltihabı yüzünden hayatını kaybetmesi İtalya’da gündeme oturdu. Ailesi çocuğun tedavisinde hayati önem taşıyan antibiyotiğin kullanılmasını reddetmekle suçlanıyordu.

Ailesi 7 yaşındaki Françesco’yu kulakları ağrıyıp ateşi çıkınca yaklaşık üç yıldır her hastalandığında götürdükleri gibi iyi tanıdıkları bir homeopati uzmanına götürdü. Ancak homeopatın verdiği ilaçlar orta kulak iltihabı olan küçük çocuğa bu kez iyi gelmedi, Françesko’nun durumu giderek daha da kötüleşti.

23 Mayıs’ta durumu iyice kötüleşen ve bilincini yitiren çocuk için ailesi önce homeopati uzmanına cep telefonuyla Françesco’nun görüntüsünü yolladı ardından da ambulans çağırdı.

Acilen hastaneye kaldırılan ve komada olan Françesco’ya yapılan müdahaleler yeterli olmadı. Yapılan ultrasonda kulaklardaki iltihabın beyin zarına sıçradığı tespit edildi.

İtalyan basını Cagli kentinde yaşayan çocuğun her iki kulağında da orta kulak iltihabı teşhis edildiğini ve ailesinin kendisini sadece tıbbi yöntemlere alternatif olarak gösterilen homeopatik ilaçlarla tedavi etme yolunu seçtiğini duyurdu. Ailenin çocuklarını ancak şuurunun kapanmasıyla hastaneye getirdiği ve bu safhada komada olan çocuğun antibiyotik tedavisine yanıt vermediği belirtildi.

 

çift cinayetten tutuklandı

Corriere della Sera gazetesinin haberine göre, Cagli şehrinde yaşayan Marco ve Marie Bonifazi oğulları Francesco’nun hastalığının “sanıldığı kadar ciddi olmadığını” iddia eden bir alternatif tıp doktorunun yöntemine başvurdu.

Ancak çiftin alternatif tıpla tedavi etmeye çalıştığı çocuk, hastalığın teşhis edilmesinden komaya girdi ve 3 gün sonra da kulak iltihabının beyin iltihabına dönüşmesi sonucu yaşamını yitirdi.

Öte yandan aileye alternatif tıp yöntemini öneren homeopati doktoru Massimiliano Mecozzi de eylülde mahkemeye ifade verecek.

Mecozzi ihmalkarlık, tecrübesizlik ve “medikal doktorların koyduğu ciddi bir kulak enfeksiyonunu teşhisini hafife alma, semptomların nüksetmesine rağmen alternatif tıbba dayalı bir terapiyi reçete etmekle” suçlanıyor.

Savcılık ayrıca Mecozzi’yi, “herhangi bir tanısal analiz hazırlığı yapmamak ve hastalığın iyileşmesi için gereken antibiyotik tedavisini reçete etmemekle” de suçluyor.

Çiftin duruşmasının ardından konuşan Francesco’nun anne tarafından dedesi, ailenin normalde medikal tıp kullandığını, ancak çocuğun geçirdiği pek çok ciddi hastalık süresince çok fazla antibiyotik aldığını, ve bu yüzden alternatif tıbba yöneldiklerini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here