Tufan Tükek :”Covid-19’da göğüs ağrısı , ishal, nefes darlığı sürebiliyor”

0

Covid-19’da göğüs ağrısı, ishal, nefes darlığı sürebiliyor.

İstanbul Tıp Fakültesi’nde bir ay önce Covid-19 izleme merkezi açmıştı. Çalışmanın sonuçlarını açıklayan, Prof. Dr. Tufan Tükek, hastaların büyük çoğunluğunun iyileştiğini, bir kısmında ishal, göğüs ağrısı ve nefes darlığının devam edebildiğini söyledi.

Bir aylık sürede birinci ay kontrolü biten 600 hasta değerlendirdiklerini belirten Tükek sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu hastalardan 300 kişi bizde yatan hasta, 200 kişi ayakta ve 100 kişi de dışarıdan takipli hasta kliniğimize başvurdu. Hastaların büyük çoğunluğu iyileşiyor ancak göğüs ağrısı, nefes darlığı ve ishal problemlerinin de bazı hastalarda devam ettiğini gördük. Özellikle göğüs darlığı ve öksürük problemi yüzde 25 oranında devam etmekte. Yüzde 10-15 oranında hastada ishal şikayetinin devam ettiğini gördük. Yüzde 20 oranında ise göğüs ağrısı şikayeti ağrısı devam ediyor. Bunları hastalığın devamı gibi algılıyoruz. Özellikle nefes darlığı ve öksürük, bronşlarda meydana gelen bir hiperreaktivite sonucu meydana gelmiş olabilir. “

Covid-19’un yol açtığı öksürük ve nefes darlığı gibi hasarların kalıcı mı geçici mi olduğu hakkında Üçüncü ve altıncı aydaki kontrollerde söyleyebileceklerini anlatan Tükek, bir iki vakada da kalple ilgili sorunlar gözlemlediklerini belirterek şunları söyledi: “Kalp enzimlerinin hala yüksek olduğunu görüyoruz. Bunlarla da ilgili kardiyak MR çalışması yapılıyor. Dünyada da bununla ilgili birtakım yayınlar var. Kalpte hücre infiltrasyonu ve kalp iltihaplanmasına kadar giden bir süreçten söz ediyoruz. MR sonuçlarına göre de kalple ilgili bir hasarlanma mı var yoksa geçici bir süreç mi göreceğiz.”

İç hastalıkları asistanı Dr. Yunus Çatma da iyileşen hastaları bir ay sonra merkeze çağırıldıklarını söyleyerek “Hastaların burada mevcut şikayetlerini sorguluyoruz. En çok devam eden şikayetler göğüs darlığı, öksürük ve ishal olduğunu görüyoruz” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here