Türk doktor Almanya’da panik yarattı

0

Almanya’nın Donawörth Kliniği, hastanede 10 yıl görev yapan Anestezi Uzmanı Doktor Selim C.’nin ameliyat öncesi narkoz verdiği bin 300 hastayı tekrar muayeneye çağırdı.

Hastanenin internet sayfasında “22.11.2016 ile 24.04.2018 tarihleri arasında ameliyat olan ve belirli bir doktor tarafından narkoz verilen hastalar lütfen hastanemize gelsin” çağrısı yapıldı. Şimdiye kadar 752 hasta muayeneye gelirken en az 45’inde Hepatit C tespit edildi.

Olay nasıl anlaşıldı?

İsmi açıklanmayan bir doktor, Donauwört kentindeki Donau-Ries Kliniği’nden gelen üç hastasında Hepatit C virüsü çıkınca sağlık dairesine bildirip olayın aydınlığa kavuşturulmasını istedi. Hastanenin tespitine göre virüs yeteri derecede temizlenmemiş cerrahi gereçlerden bulaştı. Sorumlu olarak da Doktor Selim C. gösterildi. Savcılık Doktor Selim C. hakkında adam yaralamaktan soruşturma başlattı. Savcı Matthias Nickolai, “İhmal var mı, yok mu henüz bilmiyoruz” dedi. Hastane doktorun işine son verdi.

Avukatları itiraz etti

Ancak Türk doktorun avukatları ise iddiaları reddetti. Avukatlara göre uyuşturucu bağımlısı olan Selim C. kendisine de şırıngayla enjekte ediyordu. Ancak şırıngaları tekrar kullanmıyordu ve Hepatit C virüsü taşıdığını da bilmiyordu. 2016’da test yapıldı ve virüs çıkmadı. 2017’de test olmadı. 2018’deki testte ise Hepatit C teşhisi konuldu. Selim C. şu anda tedavi görüyor.

Hepatit C nedir?

‘Karaciğerin iltihaplanması’ olarak tanımlanan Hepatit C, Hepatit B virüsü ile birlikte karaciğer kanserinin en önemli nedenlerinden biri.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here