Türk Kızılayı 150 yaşında

0

Kızılay’ın 150 yıllık hikayesi filmle anlatıldı Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık: “150 yıllık hikayemiz milletimizin hikayesidir”

Kızılay’ın 150. yılına özel çekilen filmin basın tanıtımında konuşan Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “150 yıllık bir hikaye ancak rüya tadında olmasını istedik, arzu ettik. Rüyalar iki ile yirmi saniye arasında görülüyor. Ama ortalama beş altı saniyelik rüyalar görürüz. Ancak o rüyayı etkili bir rüyaysa saatlerce anlatabiliriz. Bu filmde böyle bir amaç ihtiva ediyor. 150 yıllık hikayemiz, milletimizin hikayesidir. İnsanların, iyi insanların hikayesidir. İyi insanlara ve iyiliğe çok ihtiyacımız olduğu bugünlerde iyiliğin hikayesini seslendirmemiz gereken, yardımlaşmayı bulaştırmamız gereken bugünlerde bu güzel film ile karşınızdayız. Bu filmin arkasında olan ışıkçısından çaycısına herkese teşekkür ederim” diye konuştu.
“150 yıllık tarihi 116 saniyede anlatmaya çalıştık”
Kızılay’ın 150 yıllık tarihini anlatmaya çalıştıklarını vurgulayan Yönetmen Serter Tırmık, “Yaklaşık dört aylık bir prodüksiyon süreci yaşadık. Senaryo ilk geldiğinde herkesin kafasındaki şey şuydu. Kızılay’ın 150 yıllık geçmişini tek planda nasıl anlatabiliriz? Bunu da sonunda başardık. Bazı talihsiz durumlarda yaşadık hava muhalefeti nedeniyle. Ancak bunları hep birlikte başardık. Yaklaşık 200 metrelik bir hangarın içinde 120 metre ve tek parça halinde olan bir dekorda çektik filmimizi. Burada 116 saniye izlediğiniz film yaklaşık 25-30 saniyede çekildi. Günün sonunda elimizde olan şey Kızılay’ın 150 yıllık tarihini aktardığımız hissiyatını veriyor” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here