Türk Konseyi liderleri Kovid-19 için video konferansla bir araya geliyor!

0

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Keneşi-Türk Konseyi) devlet başkanları, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) gündemiyle yarın olağanüstü bir toplantı için video konferansla bir araya gelecek.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in girişimiyle gerçekleşecek olan “Kovid-19 salgınıyla mücadelede iş birliği ve dayanışma” temalı video konferans zirveye Aliyev’in yanı sıra Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Kurbankulu Berdimuhammedov ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban katılacak.
Video konferansta Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev ve Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus de yer alacak.

Kovid-19 salgınıyla mücadele tedbirleri konusunda bilgi paylaşımında bulunacak olan liderler, Sağlık alanında da çok taraflı iş birliğini artırmanın yollarını ele alacaklar. Kovid-19’un patlak vermesinin ardından yaşanan ortak zorluklar hakkında görüş alışverişinde bulunacağı öğrenilen zirvede salgının ulusal ve küresel ekonomiler üzerindeki olumsuz etkilerini aşmanın yolları, kriz ve pandemi sonrasında ticari ilişkilerin sürdürülmesi ve kesintisiz ulaştırmanın sağlanması için atılması gereken adımlar da konuşulacak.
Zirve toplantısının sonunda ortak deklarasyon kabul edilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here