sağlık haberleri covid koronavirüs atama sağlık personeli alternatif tıp sendika haberleri anne ve çocuk hastalıklar sağlık turizmi sağlık hukuku biyoteknoloji ilaç ve patent
DOLAR
7,7000
EURO
9,1386
ALTIN
418,79
BIST
1.535
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Parçalı Bulutlu
9°C
Ankara
9°C
Parçalı Bulutlu
Salı Az Bulutlu
11°C
Çarşamba Yağışlı
15°C
Perşembe Karla Karışık Yağmur
10°C
Cuma Çok Bulutlu
7°C
Ara Sıra Yürümek Yetmez Günlük işleriniz için yaptığınız ve süreklilik arz etmeyen, ev içinde veya bahçedeki aralıklı yürüyüşleri spor programınızın bir parçası olarak görmeyin. Asla Koşmayın Egzersiz amacıyla asla koşmayın. Koşma fizyolojisi ile yürüyüş arasında önemli farklılıklar vardır; kemik ve iskelet sistemimiz zarar görebilir. İlk Altı Hafta Yokuş Yasak Koroner...
27.12.2017
  Akıllı teknoloji devrinde hızlı ve kolay bilgiye maruz kalan sağlıklı bir insan haftada en az 30 kez unutkanlık sorunu yaşıyor. Uzmanlar bu hafıza kaybına ‘Yoğun Hayat Sendromu’ diyor Modern insanın kabusu haline gelen kısa süreli hafıza kayıplarının arkasında hayat tarzındaki değişikliklerin rol oynadığı ortaya kondu. Uzmanların “Yoğun Hayat Tarzı...
24.10.2018
Sabah uyandığınızda dinlenmiş hissetmiyorsanız, Unutkanlık,yorgunluk,konsantrasyon bozukluğundan yakınıyorsanız, Horladığınız söyleniyor veya uykuda solunumunuz duraklıyorsa, Araba kullanırken dikkat azalması,kısa sürede yorulma ve uyuklamanız oluyorsa, Son zamanlarda daha çabuk sinirleniyorsanız, Kolay kilo veremiyorsanız, Tansiyonunuz kolay düzenlenemiyorsa, altında yatan neden bir uyku bozukluğu olabilir. Bayındır Hastaneleri Uyku Bozuklukları Merkezi,uyku ile ilgili sorununuzun adını koymak...
17.08.2017
Sağlık Bakanlığı atama ve nakil yönetmeliğinde bazı değişiklikler yaparak, sorun yaşanan alanlarda düzeltmelere gitti. İller Arası Atama Dönemi Artık Yılda 3 Kez Olacak Sağlık Bakanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde değişiklik yapılarak daha önce yılda 2 kez (Ocak-Temmuz) olan iller arası atama dönemi artık yılda 3 kez (Ocak-Haziran-Eylül) yapılacak. Hizmet...
09.02.2019

Türk Toraks Derneği Uyarıyor!

Türk Toraks Derneği Uyarıyor!

Web sitesinden yayımlamış olduğu Basın duyurusu şeklinde bir metinle kamuoyuna uyarı be bilgilendirme yapan Türk Toraks Derneği yeni tanı alan, hastanede yayan ve yoğun bakımda yatan hasta sayısında ciddi artış olduğuna vurgu yaparak kamuoyunu uyardı. Derneğin web sitesinde yer alan duyuru metni şöyle:

Kamuoyunun dikkatine,
Türk Toraks Derneği, üyelerinden aldığı bilgiler doğrultusunda, Türkiye genelinde COVID-19 tanısı alan, hastaneye yatan, yoğun bakım tedavisi gerektiren hasta sayısında ciddi bir artış olduğunu gözlemlemektedir. Derneğimiz, bu bilgilerden yola çıkarak pandeminin kontrolünün kaybedildiği kaygısı taşınmakta ve birinci dalganın 2. zirvesine doğru hızla yaklaşıldığını düşünmektedir.
Haziran ayı başı itibariyle, ekonomik gerekçelerle başlatılan “normalleşme” süreciyle birlikte, düğün, sınav, toplu taşıma, toplu ibadet, turistik seyahat gibi fiziksel mesafeyi ortadan kaldıran etkinlikler olağan kılınmıştır. Pandemi ile mücadele bireysel sorumluluğa bırakılmıştır.
Eş zamanlı olarak hastanelerdeki pandemi servisleri azaltılmış, bazı hastaneler pandemi hastanesi olmaktan çıkarılmıştır. Bilimsel olarak PCR testinin hastaların sadece %40’ını saptayabildiği bilindiğinden, resmi rakamlara yansıyan hastalık ve ölüm sayılarının var olanın yarısından azı olduğu düşünülmektedir. Bu testin bile uygulanma şartları daraltılmış, hastalığı yayma olasılığı olan bireylere bile belirtisi yoksa test yapılmama kararı alınmıştır. Bu uygulama ile yakınması olmayan, teması nedeniyle enfeksiyon riski yüksek olan kişiler arasından yeni hasta bulma şansı yitirilmiştir. Haziran ve Temmuz aylarında hasta sayıları artmış, ancak hasta yatırma kriterleri değiştirilince COVID-19 ile ilgili sayıların Sağlık Bakanlığınca günlük olarak paylaşıldığı “turkuaz panoya” yansımamıştır. Artan hasta sayısı konusunda ayrıntılı olarak bilgilendirilmeyen vatandaşlar, pandeminin ciddiyetini kavrayamamış ve bir kısmı ise sürecin bu denli uzamasını neden gösterip süreci inkâr mekanizmaları geliştirmişlerdir.
Geldiğimiz noktada,

 • Hastane ve yoğun bakım yatak kapasiteleri, son zamanlarda artan hasta sayısını karşılayamamaktadır.
 • Artan hastalık yükü konusunda kamu yöneticileri kamuoyuna yeterli bilgilendirme yapmamaktadırlar.
 • Tedavideki ilaç protokollerinde hâlâ hidroksiklorokin bulunması güncel literatür ile uyumlu değildir. Son dönemde bazı illerimizde güncel tedavi rehberinde önerilen favipiravir dâhil ilaç bulmakta sıkıntı yaşandığı bilgileri tarafımıza ulaşmaktadır.
 • COVID-19 çoklu organ hastalığı iken birçok hastanede sadece göğüs hastalığı uzmanları tek sorumlu hekim olarak kabul edilmektedir. Bu da ilgili hekimlerin insanüstü iş yüküne maruz kalmasına yol açmaktadır.
 • Sağlık çalışanlarında tükenmişlik izlenmektedir. Son 1 haftada çok sayıda Göğüs Hastalıkları hekimi Alanya, Batman, Manisa başta olmak üzere, istifaları vermekte, emekliliklerini istemektedir.
 • Sağlık çalışanları COVID-19 olmaya ve yaşamlarını kaybetmeğe devam etmektedirler. COVID-19, sağlık çalışanları için, halen meslek hastalığı olarak kabul edilmemiştir.
 • Hekimler canlarını hiçe sayarak pandemi mücadelesi sürdürürken, “Tıbbi hizmetlerin kötü uygulanmasından doğan sorumluluk” kanun teklifi verilmiştir. Teklif hekimler için ağır para ve hapis cezası içermektedir. Pandemi nedeniyle canı pahasına çalışan hekimlere böyle bir yasanın reva görülmesi ayrıca umutsuzluk ve haksızlığa uğrama duygusuna yol açmaktadır.

Türk Toraks Derneği, halk sağlığının öncelikle gözetilmesi, akciğer sağlığının geliştirilmesi, üyelerinin özlük hakları korunması için yıllardır emek veren köklü bir uzmanlık derneği olarak Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere tüm yetkili kamu kurumlarından pandeminin kontrolü için aşağıdakilerini talep etmektedir.

 1. Test sayısı artırılmalıdır.
 2. Pandemi ile mücadele bireylere bırakılmamalıdır.
 3. Pandemi hastane planlaması tüm paydaşları içermelidir.
 4. Favipravir gibi tedavide önemi olan ilaçlara ulaşım problemleri çözülmelidir.
 5. COVID-19 sağlık çalışanı için meslek hastalığı kabul edilmelidir. Hastalık ve ölüm durumlarına özgü hak artırıcı düzenlemeler yapılmalıdır.
 6. Kamu pandemi yönetimi şeffaf ve gerçekçi veriler sunmalıdır. Hayatını bu mücadeleye adamış hekimlerin görüşleri alınmalıdır.
 7. “Tıbbi hizmetlerin kötü uygulanmasından doğan sorumluluk” kanun teklifi geri çekilmelidir. Hekimlerin çalışma koşullarını iyileştirme çalışmalarına ağırlık verilmelidir.
 8. Bütün epidemiyolojik veriler sağlık çalışanları ve kamuoyu ile paylaşılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.