Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Uluslararası Uyum Konseyi’nde!

0

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun (TİTCK) tam üyelik başvurusu yaptığı Uluslararası Uyum Konseyine 27 Mayıs tarihli toplantıda oy birliğiyle kabul edildi. Bu sayede ülkemizde ruhsatlandırılan beşeri tıbbi ürünlerin, yapılan klinik çalışmaların, yürütülen farmakovijilans faaliyetlerinin uluslararası standartları karşıladığı tescil edilmiş oldu.

TÜTCK 2017 Kasım ayından beri Konseye gözlemci statüsünde katılıyordu. Üyelik kriterlerinin tamamını yerine getirerek ABD (FDA), Avrupa Birliği (EMA), Japonya (PMDA), İsviçre (Swissmedic), Kanada (Health Canada), Singapur (HSA), Güney Kore (MFDS), Çin (MNPA), Tayvan (TFDA), Brezilya (Anvisa) gibi ilaç otoritelerinin yanında tam üye olarak yerini almış oldu.

Türkiye, TİTCK’nın konseye seçilmesi ile bundan sonraki süreçte dünyadaki ilaç geliştirme ve üretim süreçlerinde aktif rol oynayacak.

TİTCK, bundan böyle teknik kılavuzların oluşturulmasına da katkı sağlayacak olmasıyla
Türk ilaç sektörüne uluslararası alanda itibar ve saygınlık katmanın yanı sıra uluslararası ticarete de olumlu şekilde yansıyacak.

TİTCK 2018 yılında da Uluslararası İlaç Denetim Birliği’ne (PIC-s) tam üye olarak denetim alanındaki standartlarını uluslararası alanda tescil ettirmişti.

 
Uluslararası Uyum Konseyi (The International Council for Harmonisation of Technical Requirements for Pharmaceuticals for Human Use – ICH) 1990 yılında ABD, Avrupa Birliği ve Japonya ilaç otoriteleri tarafından kurulmuş, yayınladığı kılavuzlar ile ilaçların etkili, güvenli ve yüksek kalitede olduğunu garanti etmek için dünya çapında regülasyonların uyumlaştırılmasını amaç edinmiş bir kuruluştur. Hâlihazırda tüm dünyada ilaç regülasyonlarını yayımlayan, düzenleyen ve yönlendiren temel kuruluştur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here