Türkiye-Kazakistan Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı İstanbul’da Gerçekleştirildi

0

Türkiye-Kazakistan 11. Dönem Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) Toplantısı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Kazakistan Başbakanı Askar Mamin’in eş başkanlığında İstanbul’da gerçekleştirildi.

Toplantıya Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan da katıldı. Program kapsamında, İki ülke arasında bir dizi ekonomik anlaşmaya imza atıldı.

Türkiye-Kazakistan 11. Dönem KEK Toplantısı bünyesinde gerçekleştirilen Türkiye-Kazakistan İş Forumu’nda Türk ve Kazak iş dünyasının mensupları bir araya geldi.

Forumda konuşan Fuat Oktay, bu toplantının iki ülke arasındaki ilişkilerde yeni bir dönemin miladı olacağına inandığını ifade etti. Oktay, kardeşlik ve akrabalık temelinde inşa edilen yakın iş birliğinin her alanda gelişmesinden büyük bir memnuniyet duyduklarını dile getirerek, “Kazakistan ile çok iyi seviyede seyreden siyasi ilişkilerimiz ve ezeli bağlarımız ekonomik iş birliğimiz için güçlü bir zemin sağlamaktadır” diye konuştu.

Fuat Oktay, Hazar ve Karadeniz kıyısında birbirini tamamlayan ülkeler olarak iş birliğini artırma ve ortak çabaları devam ettirme hususunda tam bir görüş birliği içinde olduklarına dikkati çekerek, Kazakistan ile ikili ticaretlerinin 2018 yılında yüzde 18 artış göstererek 2,8 milyar dolar seviyesini geçtiğini kaydetti.

Karşılıklı yatırımların önündeki engelleri ve zorlukları omuz omuza verip ortadan kaldırarak, kardeşlik temelinde gelişen ekonomik ve ticari ilişkileri, bölgenin de ötesine güçlü bir şekilde taşımaları gerektiğini vurgulayan Oktay, şunları kaydetti:

“Ticaret hacmimizi 10 milyar dolara çıkarma hedefimiz ve bu konudaki kararlılığımız nettir. Türkiye Kazakistan ekonomik ilişkilerini en üst düzeye çıkarmak misyonu da iş insanlarımıza aittir. Türk iş insanlarımızı buradan bir kez daha Kazakistan’daki yatırım fırsatlarını değerlendirmeye ve Kazak kardeşlerimizle yeni ortaklıklar kurmaya davet ediyorum. Kazak dostlarımızı da, Türkiye’deki fırsatlara, projelere daha yakından ilgi göstermeye ve iş birliği alanlarını genişletmeye çağırıyorum. Bu doğrultuda, iş forumu vesilesiyle imzalayacağımız anlaşmaların, iş insanlarımız arasında kurulacak iş birliklerinin hayırlı olmasını diliyorum.”

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Türkiye-Kazakistan 11. Dönem KEK Toplantısında yaptığı konuşmada, Kazak mevkidaşı Yelzhan Birtanov ile 1 yılda dördüncü, son 1 ay içerisinde üçüncü kez bir araya geldiklerini belirtti. Sağlık Bakanı Koca, “Bu görüşmeler sırasında Kazakistan ile Bakanlığım arasında sağlık yatırımları alanında Mutabakat Zaptı’nı 15 Ekim 2019 tarihinde Nursultan’da imzaladık. Ayrıca, 30 Ekim 2019 tarihinde Kazakistan Cumhuriyet Sağlık Geliştirme Merkezi ve Uluslararası Sağlık Hizmetleri Anonim Şirketi (USHAŞ) arasında da bir Memorandum da imzalandı” ifadelerini kullandı.

İki ülke arasında hazırlıkları tamamlanan yeni iş birliği anlaşmasının en kısa zamanda imzalanmasını arzu ettiğini dile getiren Bakan Koca, şunları kaydetti: “Bu Anlaşma ile sağlık sistemlerinin güçlendirilmesi başta olmak üzere, halk sağlığı, sağlık bilgi sistemleri ve teknolojileri, hastane yönetimi, ilaç, tıbbi cihaz, sağlık turizmi, organ, doku ve kemik iliği nakilleri, sağlık alt yapı planlaması, hizmet alımları, sağlık yatırımları, sağlıkta yapay zeka ve kişiselleştirilmiş tıp gibi alanlarda iş birliği yapılması hedeflenmiştir.”

Koca, İki ülke arasındaki iş birliğini yerinde takip etmek üzere Nur Sultan Büyükelçiliğinde bir “Sağlık Müşaviri” görevlendirileceğini, bununla birlikte Bakanlığa bağlı USHAŞ’ın Nursultan’da ofis açabilmesine ilişkin teknik ziyaretlerin yakın zamanda gerçekleştirileceğini ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here