sağlık haberleri covid koronavirüs atama sağlık personeli alternatif tıp sendika haberleri anne ve çocuk hastalıklar sağlık turizmi sağlık hukuku biyoteknoloji ilaç ve patent
DOLAR
18,5320
EURO
18,1057
ALTIN
983,17
BIST
3.066,22
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Açık
27°C
Ankara
27°C
Açık
Cuma Açık
29°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
27°C
Pazar Az Bulutlu
21°C
Pazartesi Az Bulutlu
20°C
Kızılay Haziran ayı personel alımı ilanlarını yayımladı. 29 Alanda en az lise mezunu personel alımı yapılacak. Şartlar ve ilan  için ; Kızılay 2022 yılı personel alımı faaliyetlerine devam ediyor. Yayımlanmış olan personel alımı ilanlarına göre 29 fakrlı alanda personel alımı yapacağını açıklayan Kızılay bünyesindeki eksikliği karşılamak üzere yüzlerce personel alımı...
23/06/2022 17:06
Ev Hemodiyalizi nedir? Ev hemodiyalizi, normalde diyaliz merkezleri veya hastanelerde yapılan diyaliz işleminin hastanın kendi evinde uygulanmasıdır. Diyaliz merkezleri veya hastanelerde uygulanan 4 saalik diyaliz seansının daha uzun süreye yayılması ve evde uygulanabilir olmasıyla beraber hasta konforu artarken, beklelenen yaşam süresi de uzamaktadır. Ev Hemodiyalizinin avantajları nelerdir? Normal sağlıklı insanlarda...
06/10/2021 12:15
SGK Borç Sorgulama işlemi 2021 yılında arama motorlarında en çok aranan konulardan biri olmakta. SGK Borç Sorgulama işlemleri nereden ve nasıl yapılır sorusuna bu yazımızda cevap veriyoruz. 4A, 4B ya da 4C üzerinden sigortalananlar, e-devlet ile sigorta türlerine göre farklı alanlarda sorgulama yapabilmektedir. Ücretsiz olarak gerçekleştirilen hizmet herkesin yararlanabilmesine açıkken...
13/02/2021 13:17
Yurtdışında tıp fakültesi okumak, her geçen gün daha fazla öğrencinin düşündüğü ve gerçekleştirmek için araştırmalar yaptığı eylemler arasındadır. Bu bağlamda yurtdışında okumak için ne yapmalıyım sorusu yöneltilmektedir. Yurtdışında üniversite eğitimi almak istiyorsanız, bu noktada hangi ülkede okumak istediğinize bağlı olarak şartlar daha farklı olacaktır. Çoğu ülkede üniversiteye geçiş yöntemi Türkiye’ye...
31/08/2021 14:00

Uçuk Neden Çıkar?

Uçuk Neden Çıkar?

 

Uçuk Neden Çıkar? Genelde dudakta çıktığı için insanların yaşam kalitesini düşürmesi ile bilinen uçuk rahatsızlığı çok sık rastlanan bir durum haline gelmiştir. Vücuda alınan bazı virüslerin kalıcı olarak yerleşmesi ve vücudu terk etmemesinin yanı sıra duygusal olarak stresli anlarımızda vücudumuz zayıf düştüğü için kendini bir yara olarak gösterebilmektedir. Bu uçuklar genellikle uçuk kremi kullanılarak geçirilir. Halka arasında aft ile karıştırıldığı görülür. Bu virüsün vücuda alınmaması için temas ettiğimiz alanlara dikkat etmeli ya da temastan sonra el ve yüz temizliğini sağlamalıyız. Peki, uçuk neden çıkar?

Uçuk Neden Çıkar?

Uçuk Neden Çıkar?

Uçuğun Çıkma Nedenleri

Uçuk pek çok sebeple vücutta çıkabilmektedir. Dudaklarda ve gözlerde yer alan uçuklar genellikle virüslü yüzeyle temas edilmesinin ardından gerçekleşir. Genital bölgedeki uçuklar ise korunmasız cinsel ilişkilerin ardından oluşabilmektedir. Kadınlarda regl döneminde hormonların değişmesi de bir diğer uçuk sebebidir. Bu durum genital bölgedeki salgıların etkilenmesine ve virüsün ortaya çıkmasına sebep olur.

Uçuk nedenleri birden fazla sebebe bağlı olarak gelişir. Korunmasız cinsel ilişki, enfekte bölge ile temas bunlara örnek olarak gösterilebilir. Ancak bunlar haricinde ameliyat nedeniyle de uçuk görülebilir. Bunun sebebi vücudun bağışıklık sisteminin yaşanan sağlık durumundan dolayı zayıf hale gelmesidir. Stres, endişe, kaygı ve korku da uçuğun sebepleri arasındadır. Herkesin yaşadığı uçuk sebebi farklıdır. “Uçuğa hangi vitaminin eksikliği sebep olur?” sorusunun cevabı hiç biridir. Uçuk bir virüs sonucu oluşur. Herhangi bir vitamin eksikliğinden oluşmaz.

Aft ile Uçuğun farkı nedir?

 • Halk arasında birbirine benzer şekilde dudak kenarında görülebilen aft ve uçuk karıştırılabilir. Aralarındaki farklar;
 • Aft yalnızca ağzın içinde oluşur.
 • Uçuk bazen ağız içinde oluşabilse de çoğunlukla ağız dışında oluşur.
 • Aft bulaşıcılık özelliği taşımazken uçuk bulaşıcıdır.
 • Aftın oluşum sebebi belirlenememiştir uçuk ise bir virüs enfeksiyonudur.

Belirtileri Nelerdir?

Uçuk da her virüs enfeksiyonu gibi çıkmadan önce bazı belirtiler verir. Bunlar;

 • Kaşıntı
 • Ateş
 • Dudaklarda karıncalanma yaşanması
 • Dudaklarda ve ağızda kuruluk
 • Dudaklarda, diş etlerinde, ağzın çatısında veya yanakların içinde küçük şişlikler
 • Şişen lenf bezleri
 • Kas ağrıları
 • Deride su toplama
 • Kızarıklık gibi belirtilerdir.
 • Genital bölge uçukları belirtileri;
 • Genital bölgelerde batma ya da karıncalanma
 • Küçük ağrılı kırmızı yaralara dönüşen genital bölgede küçük şişlikler
 • Cinsel organlarda kızarıklık veya çatlak cildi andıran yaralar

Dudakta Uçuğa Sebep Olan Virüs Nedir?

Herpes simpleks isimli virüs halk arasında adı uçuk olarak bilinen enfeksiyona neden olan bir virüs türüdür. Virüsün uçuk sebebi olan iki türü bulunur. Bunlar Herpes Simpleks Tip-1 ve Herpes Simpleks Tip-2’dir. Bu virüsün vücudun herhangi bir yerinde hastalık yapması oldukça muhtemel olduğu gibi dudakta sebep olan virüs tipi genellikle Tip 1’dir. Bu virüs insandan insana kolaylıkla bulaşır, kaynağı da insandır. Virüs, vücuda bir kez girdiğinde giderilemez ve orada kalır. Belirti oluşturmayan vakalar oldukça yaygın olmasının yanı sıra özellikle yeni doğan bebeklerde uçuk ölüme kadar götürebildiği için dikkatli olunması gerekir.

Gözde Uçuğa Sebep Olan Virüs Nedir?

Herpes Simplex cildimizde dudağı, genital bölgeyi ve sinir sistemini doğrudan etkileyen bir enfeksiyon türüdür. Herpes Simplex Virüsü iki türden oluşur, bunlardan birincisi HSV Tip 1’dir. Çoğunluğun muzdarip olduğu virüstür, genellikle yüz bölgesini etkilemektedir ve soğuk algınlığı gibi bağışıklık sistemini zayıflatan durumlarda ortaya çıkabilmektedir. Diğer tür ise HSV Tip 2’dir. Cinsel yollarla bulaşır ve genital bölgede enfeksiyon oluşturur. Her iki virüs de gözü etkilese de Tip 1 gözün çoğunlukla etkilendiği türdür. Bu tür çok bulaşıcıdır ve enfeksiyona sahip birine dokunulmasıyla ortaya çıkabilmektedir. Çoğunlukla bu virüs insanlara çocukluk döneminde bulaşır. İlk enfeksiyonun ardından sakin bir döneme geçer, cildin veya gözün sinir hücrelerinde saklanır. Bazı zamanlar tekrar aktif hale gelir ve uçuklara neden olur.

Cinsel Organlarda Çıkan Uçuk

Herpes Simpleks virüsü bulaştığında her iki tipi de bulaşabilmektedir. Ancak sıklıkla HSV 2 denilen virüsün genital bölge kaynaklı olduğunu ve korunmasız cinsel ilişkiler nedeniyle bulaştığı unutulmamalıdır. Bunun yanı sıra HSV 2 virüsü haricinde pek çok virüs de korunmasız ilişkiler nedeniyle kapılabilir. Bunun sonucu olarak HSV 2 görülen bireylerde diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar olup olmadığı mutlaka test edilmesi gerekir.

Uçuk Tedavisi

Uçuk virüsü vücuda bir kere yerleştiğinde tedavisi ya da vücuttan ayrılması mümkün olmuyor. Hastalık iyileşse bile virüs sinir düğümlerine yerleşerek vücutta kalıcı hale geliyor ve bazı zamanlar uyku dönemine giriyor. Bağışıklık sisteminin zayıflığı, duygusal anlamda yorucu zamanlar veya hormonal değişiklikler bu hastalığın tekrar nüksetmesine sebep olabiliyor. Güneş ışığına fazla maruz kalmakta bir diğer uçuk sebebi olabilir. Kişilerin uçuk virüsüne sahip olması durumunda bağışıklık sistemlerini güçlendirmesi ya da takviye besinler alması ve tedavinin olumlu yanıt vermesi virüsün tekrarlamaması açısından büyük önem arz etmektedir. Uçuğun çıktığı dönemlerde uçuk kremi kullanılabilir.

Uçuk Çıkmaması İçin Yapılması Gerekenler

 • Tanınmayan kişilerle temastan kaçınmalı ve korunmasız cinsel ilişkilerde bulunmamak gerekir. Ortak eşya kullanımından uzak durmak gerekmektedir.
 • Virüsün hastalık yapmasını engellemek ya da nüksetmesinin önüne geçmek için bağışıklık sistemini güçlendirilmelidir. Yorgunluk, alkol, beslenme bozukluğu, stres gibi durumlardan uzak kalınmalıdır.
 • Hastalık lezyonlarının en büyük sıkıntılarından biri de kolayca bakteri ile tekrar enfeksiyon haline gelerek derin ve iz bırakan ülserler olabilmesidir. Bu nedenle enfeksiyon dönemlerinde mutlaka tek kullanımlık havlular kullanılmalıdır.
 • Bakteri varlığı olduğu kesinleştiğinde doktor kontrolünde antibiyotikler mutlaka kullanılmalıdır. Genital bölgede uçuk önemsiz denerek geçiştirilmemeli ve mutlaka doktor kontrolüne girilmelidir. Uçuk zannedilen yaralar daha büyük ve ölümcül hastalıkların belirtileri olabilir.

 


Bizimle iletişime geçmek için TIKLAYINIZ

Bizi sosyal medya hesaplarımız üzerinden takip etmek için TIKLAYINIZ

Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.