Uluslararası Biyoteknoloji Kongresine Katılan Bakan Koca Gündemi Değerlendirdi

0
  1. BIO Türkiye ödül töreninde bir konuşma yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TÜSEB, Türkiye Tıbbi Cihaz Kurumu, biyomalzeme, tanı kiti, ilaç ve aşı gibi alanlarda başlatılan iş birliği ile Ar-Ge çalışmaları yapıldığına vurgu yaptı.

Bu çalışmaların ülkemizin dışa bağımlılığını azaltacağını söyleyen Koca, son 17 yılda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde sağlıkta birçok yönüyle örnek oluşturan önemli bir dönüşüm gerçekleştirildiğini söyledi. Aile Hekimliği sisteminin ülke genelinde yayıldığını, ikinci basamak sağlık hizmetinin daha nitelikli olduğunu ve şehir hastaneleriyle beraber dünyanın bir çok ülkesinin hayal dahi edemeyeceği düzeyde alt yapıya sahip hastanelerin kurulduğunu söyledi.

Sağlık Turizmi önündeki suni engellerin de aşılacağına vurgu yapan Bakan Koca, UHSAŞ ile bu alanda iyi bir ivme yakalanacağına inandığını vurguladı. 29 Ekim 2019 tarihinde Türk Genom Projesine start verildiğini aktaran Koca, biyoteknolojik çalışmaların da umut verici olduğundan bahsetti.
Koca, gerek biyoteknolojik ilaç, tanı ve cihaz geliştiren büyük ve orta ölçekli sanayi kuruluşlarının gerek diğer biyogirişimlerin ihtiyacı olan nitelikli insan gücünü yetiştirmeye ihtiyaç olduğunu söyledi.
Koca, konuşmasının ardından kongrenin düzenlenmesine destek veren kişiler ile kurum ve kuruluşların temsilcilerine teşekkür plaketi verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here