Üniversiteler neden açılamıyor?

0

Toplumda “açılsın – açılmasın” tartışmaları süren üniversitelerde koronavirüs tedavisi gören ve karantinadaki toplam akademisyen ile idari personel sayısı 30.725 olduğu öğrenildi.

Aktif ve hareketli nüfusa sahip üniversiteler Koronavirüsün yayılma ihtimalinin en çok olduğu yerlerden biri olarak görülüyor. Bu sebeple öğrencilerin eğitimden geri kalmamaları için uzaktan eğitime geçildi. Millî Eğitim Bakanlığının (MEB) kademeli olarak yüz yüze eğitime geçmesiyle beraber üniversitelerde “açılsın – açılmasın” tartışmaları başladı.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ülkemizdeki global Covid-19 salgını sürecinde yükseköğretim kurumlarındaki salgına yönelik bütün verileri üniversitelerden toplayarak ilgili kurumlarla paylaşıyor. Bu süreçte bir koordinasyon görevi gören YÖK bu verileri üniversitelerden çekerek, ilgili kurumlarla ve daha sıhhatli karar almalarını kolaylaştırmak için üniversite rektörlükleri ile de paylaşıyor. YÖK’ün bu kapsamda son olarak geçtiğimiz hafta ilgili kurumlarla paylaştığı rakamlar şöyle:

TESTİ POZİTİF ÇIKAN VE TEDAVİ GÖRENLER (EV-HASTANE)∂ Öğretim üyesi sayısı: 1.474

∂ Öğretim eleman sayısı: 3.988∂ İdari personel sayısı: 9.849KARANTİNADA OLAN (TEMAS-YAKININDAN TEMAS)∂ Öğretim üyesi sayısı: 1.394

Öğretim eleman sayısı: 3.873

∂ İdari personel sayısı: 13.015Koronavirüs tedavisi gören ve karantinadaki toplam akademisyen ve idari personel sayısı 30,725.Üniversitelerin açılması durumunda farklı şehirlerde oturan öğrencilerin kendi üniversitelerine gidişi esnasında aynı günler içerisinde yoğun bir hareketlilik, trafik yaşanacağını belirten uzmanlar, üniversitelerin açılması hâlinde “sadece Ankara’daki üniversiteler için yaklaşık 500 bin öğrenci” şehre geliş için aynı günlerde birlikte hareketlilik olacağından bahsediyorlar.

Üniversitelerin açılmasına yönelik düzenleyici bir karar almayan YÖK bu süreçte salgına yönelik verileri üniversite yönetimleri ile paylaşıp; bu verileri ve Sağlık Bakanlığının tavsiyelerini dikkate alın diyerek bu husustaki son kararı üniversitelere bıraktı… Bu konuda daha önce açıklama yapan YÖK yetkilileri, ülkemizdeki örneğin Hakkâri şehrindeki pandemi süreciyle Ankara’daki sürecin çok farklı seyrettiğini, üniversitelerin kapasitelerinin ve şartlarının değişiklik gösterdiğini, aynı tip tek bir kararla bunun yürütülmesinin doğru olmadığını, üniversitelerin bunun için Sağlık Bakanlığının ve il pandemi kurullarının da görüşlerini dikkate alarak karar vermelerini daha sağlıklı olacağını ifade etmişlerdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here