Ünlü Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Tezel: “Koronavirüs Nedeniyle Vefat Eden Sağlık Çalışanları Şehit Sayılır”

0

Ali TEZEL-Sosyal Güvenlik Uzmanı ve Müşaviri-14.05.2020

Covit-19 Sebebiyle vefat eden kamu görevlileri şehit sayılır

SGK yayınladığı genelge ile corona yani covit19 sebebiyle görevi başındayken vefat eden sağlıkçı ve doktorların ölüm sebebini işkazası veya meslek hastalığı saymayacağım HASTALIK sayacağım demiş.

SGK daha önce de işyerinde kalp krizi sebebiyle ölümleri de hastalık saymış işkazası saymamıştı ama yargı tam tersine karar verip kalp krizi işyerinde olmuşsa işkazasıdır demişti.

Şayet, covit 19 sebebiyle ölümleri işkazası sayarsak çalışanların sosyal güvenliklerine göre durum ve sonuçlar farklıdır.

Halen mülga olan 5434 sayılı TC Emekli Sandığı iştirakçileri vazife başındayken covit19’a yakalanıp vefat etmişlerse  bu olayın adı “vazife malüllüğü’dür ve halk arasındaki adı da şehitliktir. Zira, şehit tabiri dini bir tabirdir, bunun sosyal güvenlikte kamu görevlileri için adı vazife malüllüğüdür.

Geride kalanlarına da dul-yetim veya ana-baba aylığı bağlanmalıdır.

Çalışan 5510/4-C veya 4A’lı olarak çalışıyorsa adı iş kazasıdır ve vefat edenin geride kalanlarına hem işkazası geliri hem de dul-yetim aylığı bağlanır yani çift gelir-aylıkları olur.

SGK yayınladığı genelge hastalık sayarak yukarıda saydığım hakları vermemek amacındadır. Zira, geçmişten beri gelenektir. SGK için genelge Anayasa ve Kanunların üzerindedir. Gerçek ise tam tersi olmalıdır.

Ancak konu yargıya intikal ettiğinde şehitlerin geride kalanları haklarını alacaktır.

www.gundemsaglik.net
wwwgundemsaglik.net özel haber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here