Uyku bozukluğu ve nedenleri

0
Uyku bozukluğu ve nedenleri

Yorgunluk,
Aşırı sinirlilik,
Yüksek tansiyon,
Depresyon,
Unutkanlık,
Konsantrasyon bozukluğu,
Kontrol edilemeyen şişmanlama,
gibi sorunlarınız varsa; nedeni, sizin fark edemediğiniz uyku apnesi olabilir.

Tedavi edilemeyen uyku apnesi 10-20 yıl içinde kalp hastalıkları da dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden ciddi sağlık sorunlarına yol açabil- mektedir. Günümüzde uyku apnesi teknolojinin ışığında geliştirilmiş özel cihaz ve yöntemlerle tedavi edilmektedir.

Bayındır İçerenköy Hastanesi Uyku Bozukluğu Merkezi’nin son teknolojik imkanlara sahip uyku laboratuvarlarında önlemlerinizi alabilir, kendinize ve sevdiklerinize sağlıklı, mutlu bir yaşam armağan edebilirsiniz.

Bayındır İçerenköy Hastanesi Uyku Bozuklukları Merkezi, Göğüs Hastalıkları, Kulak-Burun-Boğaz ve Nöroloji tıp dallarının ortak ve koordineli ça- lışmaları ile hizmet vren bir tedavi merkezidir.

Niçin Uyuma İhtiyacı Duyarız?

Uyku, sadece günlük yaşamın dışında kalmış bir zaman parçası değil, bedenin kendini ye- nilediği sağlıklı ve uzun yaşamın temeli olan yaşamsal bir gerekliliktir.

Gereğince uyunmayan uyku, insanın kendini gün boyunca yorgun-bitkin ve uykulu hisset- mesine neden olur. İşinizin kalitesi, konsant- rasyon yeteneğiniz ve insanlarla olan iletişi- miniz etkilenebilir.

Ne Kadar Uykuya İhtiyacımız Var?

Uyku ihtiyacı kişiden kişiye değişir. 4-5 saatlik uyku ile zinde uyanan ve gün boyu dinç ka- lan insanlar olduğu gibi, 8 saat uykudan son- ra bile uyuma ihtiyacı duyan insanlar vardır. Uyku süresi kişiden kişiye farklı olmakla be- raber, genelde sekiz saatlik uyku sağlıklı bir insan için yeterlidir.

Uyku Bozukluğu Var mı? Kendinizi Test Edin.

Bunu anlamak için aşağıdaki sorularla kendinizi test edebilirsiniz.
1. Hatırlamadığım halde bana uykum sırasında horladığım, tıkandığım veya nefesimin durduğu söylenir.
2. Yüksek tansiyonum var.
3. Gece boyunca kalp çarpıntısı veya kalp atışla- rımın teklediğini hissederek uyandığım oluyor.
4. Gece iyi uyuduğum halde gün içerisinde ken- dimi uykulu hissediyorum.
5. Sık sık baş ağrısı ile uyanıyorum.
6. Araba kullanırken veya iş yerimde aşırı uyku ihtiyacı hissediyorum.
7. Gün içerisinde karşı koyamadığım uyuklama nöbetlerim oluyor.
8. Uykuya dalarken veya uyanırken rüya benzeri hayaller görüyorum.
9. Kızdığımda, şaşırdığımda, üzüldüğümde veya korktuğumda aniden uykuya daldığım oluyor.
10. Uyanınca birkaç dakika yerimden kıpırdaya- madığım zamanlar oluyor.
11. Gece boyunca kol ve bacaklarımda atmalar olduğu yanımdakini tekmelediğim söyleniyor.
12. Uyumak için uzandığımda bacaklarımda sık sık karıncalanma hissediyorum.
13. Gece sık sık bacak kramplarıyla uyanır ve bundan kurtulmak için ayağa kalkıp yürüme ihtiya- cı hissederim.
14. Sık sık gördüğüm ürkütücü, kötü rüyalardan rahatsız oluyorum.
15. Uykum sırasında yürüdüğüm, konuştuğum veya dişlerimi gıcırdattığım söyleniyor.
16. Çalışma programım değiştiğinde ya da uçak yolculuklarından sonra kendimi yorgun ve uykulu hissediyorum.

Bu Cevaplar Ne Anlama Geliyor?

1’den 6’ya kadar olan sorulara iki veya daha faz- la ‘’evet’’ dediyseniz sizde uyku apnesi olabilir. Uyku apnesi gece uykusu esnasında kişinin yüz- lerce defa nefesinin durduğu, ciddi kalp-solunum problemleri yaratarak hayatı tehdit edebilen bir hastalıktır.

7,8,9 ve 10. sorulara iki veya daha fazla ‘’evet’’ dediyseniz, sizde narkolepsi (gün içinde önüne geçilemeyen uykuya dalma) adı verilen tıbbi bir rahatsızlık var demektir.

11,12 ve 13. sorulara ‘’evet’’ dediyseniz, ‘’periyo- dik bacak kasılmaları veya husursuz bacak send- romu’’ olarak bilinen durum olabilir. Kan üresini yükselten hastalık durumlarında, ya da bazı nö- rolojik hastalıklarda bu durumlar ortaya çıkabi- lir. Tedavi edilmediği taktirde uykusuzluğa neden olur.

14, 15 ve 16. sorulara cevebınız ‘’evet’’ ise, siz- de parsomnia adı verilen uyurgezerlik, uykuda konuşma, gece kabusları veya diş gıcırdatma belirtileriyle ortaya çıkan rahatsılık söz konusu olabilir.

İyi Bir Uyku Aldığınızın Başlıca Ölçüsü Nedir?

Sabah dinç uyanmanız ve kendinizi gün içinde zinde hissetmenizdir.

Uyku Apnesinin Belirtileri Nelerdir?

Hayati sağlık sorunlarına neden olabilen uyku apnesinin belirtilerini hastanın kendisinin fark edebilmesi zordur. Hasta genellikle uykudaki anormal durumlardan, eşi ve yakınlarının fark etmesiyle haberdar olur.

Düzensiz Solunum

Uyku apnesinin en önemli belirtisi gece uykusun- da çıkacak ani solunum duraklamaları, çok gü- rültülü horlamalar ve iç çekmelerdir. Bu solunum düzensizlikleri, birçoğumuzda zaman zaman or- taya çıkan yumuşak, hafif horlamalardan farklıdır. Bu tip horlamalar daha çok sırtüstü uyuma es- nasında gerçekleşirken, apne türü horlama her türlü pozisyonda gerçekleşebilir. Apne tipi horla- mada hasta, el ve kol hareketleriyle rahatsız bir şekilde uyumaya çalışır.

Uykuda Nefesin Durması

Uykuya dalma, uyanma ve rüya görme sırasında bazı solunum düzensizlikleri hemen herkeste görülebilir. Uyku apneli hastalarda ise sık sık tekrarlanan uzun süreli solunum durmaları görülür. Apneli durumlarda 10 saniyeden başlayan solunum duraklamaları bir dakikadan fazla sürelere kadar devam edebilmektedir. Uykuları boyunca saatte 20 hatta 100 defa tekrarlayan, 1 dakikaya varan nefes durmaları ile boğulurcasına mücadele eden kişilerde uyku ve oksijen yetersizliğinin büyük sorunlara neden olması kaçınılmazdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here