Yanlış Tanınan Bir Mikrop; Beta – II

Bazı okullar kayıt sırasında boğaz kültürü istiyor. Oysa sağlıklı bir çocuğun o an boğazında beta syreptokok grubu üremesi, tedavi için anlamlı değil, o çocuğa tedavi verilmez. Yani taradığınız bir çocukta kültür sonucu pozitif çıktıysa ama çocuğun ateşi yoksa, bezelerinde büyüme yoksa o çocuğa tedavi veremezsiniz, dolayısıyla kültür taramanız tam bir kaynak israfına döner ve aileyi telaşlandırırsınız.

0
Beta mikrobu
Beta mikrobu
Beta nedeniyle okullarda ya da yuvalarda yapılan yanlışlar neler?
Bazı okullar kayıt sırasında  Beta mikrobundan dolayı boğaz kültürü istiyor. Oysa sağlıklı bir çocuğun o an boğazında beta syreptokok grubu üremesi, tedavi için anlamlı değil, o çocuğa tedavi verilmez. Yani taradığınız bir çocukta kültür sonucu pozitif çıktıysa ama çocuğun ateşi yoksa, bezelerinde büyüme yoksa o çocuğa tedavi veremezsiniz, dolayısıyla kültür taramanız tam bir kaynak israfına döner ve aileyi telaşlandırırsınız.
Beta haricinde kış aylarında en sık rastlanan hastalıklar neler?
Beta mikrobu
Grip etkeni virüslere de sık rastlanıyor. Bu tür virüs enfeksiyonlarında nezle ve gribi ayırmak önem taşıyor. Nezlede yalnızca burun tıkanıklığı ya da akıntısı var, hafif bir kırıklık ve gıcık öksürüğe eşlik edebiliyor. Ama bu her zaman olmayabiliyor. Ateş, yaygın vücut ağrıları ve halsizlik pek görülmüyor. Gripte ise dört gün boyunca süren şiddetli bir ateş, baştan itibaren boğaz ağrısı, baş ağrısı, yaygın kas, eklem ağrıları çok şiddetli olabiliyor. Eskilerin paçavra hastalığı demesini hak edecek düzeyde yatak-yorgan yatma isteğini artıracak kadar ağır bir tabloya çevirebiliyor. Burada önemli olan şu; ister bakteriyel olsun ister virüslerle olsun beşinci günden sonra ateş ve öksürük devam ediyorsa, baş ve kulak ağrısı başladıysa ve artarak sürüyorsa, başka bir organa mı geçiş oldu diye muhakkak tablo bir kere daha değerlendirilmeli. Çünkü bütün bunlar sinüzite ya da kulak enfeksiyonlarına çevirebilir, bademciklerin çevresinde apse gelişiyor olabilir veya alt solunum enfeksiyonlarına doğru bir ilerleme görülebilir.
Çocuklarda bademcik ve geniz eti problemleriyle karşılaşıldığında ne zaman ameliyata başvurulmalı, ne zaman ameliyatsız çözüm aranmalı?
Geniz eti ve bademcik aynı lenf düğümü halkasının parçaları. Burun ve boğaz etrafında, inci dizisi gibi lenf düğümlerinden oluşan gerdanlık gibi bir halkamız var. Lenf düğümlerinden biri geniz eti, ikisi bademcik ama halkayı tamamlayan başka lenf düğümleri de var ve bu lenf düğümleri baş, boyun ve beden bölgesindeki diğer dokularla ve lenf düğümleriyle ilişkili. Geniz eti çok büyük olduğunda horlama ve horlama aralarında da uyku apneleri oluyorsa, bu durum mutlak operasyon nedeni. Bazen bu nedenle 1-1,5 yaşında bile operasyon önerilebiliyor. Bademciklerin büyük olması veya beta streptokok taşıyıcı olması ise tek başına bademciklerin alınması için bir neden değil. Hatta sık enfeksiyon görülüyor olması bile göreceli bir neden değil. Eğer yılda 4-5 defanın üzerinde enfeksiyon geçiriliyorsa ve bu enfeksiyonlara özellikle kulak enfeksiyonu eşlik ediyorsa, kulakta su toplaması varsa, ameliyat gerekebiliyor. Horlama, uyku apnesi ve kulakların duyma kaybına gidecek kadar etkilenmesi ameliyat için önemli iki neden.
Çocukların kış aylarını daha sağlıklı geçirmesi için ebeveynlere neler öneriyorsunuz?
Eğer risk grubundaysa -ki bazı ülkelerde altı aydan büyük ve 60 aya kadar her çocuk risk grubundadır- grip aşısı öneriliyor. Özellikle çocuklarda alerjik solunum yolu sorunlarıi kalp hastalığı, bağışıklık sisteminde başka bir sorun varsa grip aşılarının koruyuculuğu yüksek. Hem solunum yolu enfeksiyonlarından hem de tekrarlayan kulak enfeksiyonlarından yüzde 100 olmasa da koruyuculuk sağlıyor. El yıkama ve aşı koruyuculuğu kanıtlanmış tedbirler. Kalabalık, havasız, sigara içilen ortamda bulunmak her zaman riskli. Soğuk havada egzersiz yapmak, ıslanmak, tek başına gribe veya nezleye yol açmaz, bu bir anne efsanesi. Yoksa Kanada’da, İskandinav ülkelerinde çocuk ve genç kalmazdı değil mi? Dondurma yemek de yine aynı şekilde boğaz enfeksiyonları için tek başına bir risk faktörü değil.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here