Yaza hazırlık

0
yaza hazırlık
 Bu yazımızda sizlere yaza hazırlık hakkında bilgiler vereceğiz .Doğanın bir parçası olarak, vücudumuz da mevsimlerle beraber değişim gösteriyor. Kış şartlarına uyum sağlayan vücut, baharın gelmesi ve havaların ısınmasıyla birlikte yeni bir uyum sürecine giriyor. Bu uyum süresince, kendimizi yorgun hissedip bütün bir günü yatakta geçirebiliyoruz. Neyse ki yaşam şeklimizde ve beslenmemizde yapacağımız birkaç küçük değişikle bu sıkıntıları yaşamadan aynı zamanda fazla kilolardan kurtularak yazı karşılamak elimizde. Bayındır Hastanesi Kavaklıdere’den Diyetisyen Esra İncekara, yaza hazırlık yaparken kısacası baharı karşılarken atılacak ilk adımın, kışın kendimizi daha iyi hissetmek için yaptığımız beslenme hatalarını düzene sokmak olduğunu söylüyor. Dyt. İncekara, yaz dönemine hazırlanırken, kısa sürede kilo verme hayali ile yapılan şok diyetlerden de uzak durulmasını özellikle tavsiye ediyor ve ekliyor: “Sağlıklı ve kalıcı kilo kaybını, beslenme alışkanlıklarınızı bir ömür boyu uygulayabileceğiniz yaşam tarzı değişiklikleriyle edinebilirsiniz.”
sağlıklı zayıflama hakkında
ADIM ADIM YAZA HAZIRLIK
Yaz mevsimine ideal kiloda ve sağlıklı bir bedenle girmek için hemen harekete geçin. Dyt. İncekara’ya kulak vererek ve beslenmenizde ufak değişiklikler yaparak yazı sağlıkla karşılayın…
*Uzun süreli zindelik hissi için güne kahvaltı etmeden başlamayın. Tam buğday ekmeği ve yağsız peynirle hazırlanmış bir tostun yanı sıra yulaf, yağsız süt ve meyveyle hazırlanmış yağ oranı düşük, lif oranı yüksek bir kahvaltı sizi öğle saatlerine kadar tok tutmak için iyi birer alternatif olabilir
*Öğün atlamayın. Her 3-4 saatte bir, düzenli öğün yapmaya çalışın. Günde azami 5-6 öğün tüketin.
*Mide yanması ve sindirim problemlerine neden olabilecek kızartma ya da yağlı gıdalara beslenmenizde yer vermeyin.
*Karbonhidrat oranı düşün beslenme alışkanlığı halsizliğe neden olacağı için mutlaka her öğünde sebze, meyve ve tahıl tüketmeye özen gösterin.
*Gün içinde tatlı krizleri yaşıyor, saldırırcasına yiyor ve ardından üzerinize uyku hali çöküyorsa, glisemik indeksi düşük gıdalardan oluşan bir ara öğünü ihmal etmeyin. Örneğin; yağsız sür veya yoğurtla birlikte lif oranı yüksek bir meyveyi karıştırabilir, yanında biraz da tarçın kullanarak kan şekerinizi dengede tutabilirsiniz.
*Öğününüzün temelini makarna, tatlı, patates kızartması gibi kan şekerinde anormal dengesizliklere yol açan besinler oluşturuyorsa, bu beslenme tarzı da uykulu olmanıza yol açabilir. Bu gıdaların yerine düzenli sebze ya da et tüketerek daha enerjik olun.
*Alkol tüketmemeye özen gösterin. Merkezi sinir sistemini baskılayan alkol birkaç saat sonra aşırı yorgunluğa yol açabiliyor. Bunun yanı sıra kışın alınan kiloların artmasındaki payı da yadsınamaz.
*Tarım ilaçları ve pestisitlere maruz kalan sebze ve meyveleri arıtmaya çalışan vücudumuz bir süre sonra yorgunluk sinyalleri vermeye başlıyor. Bu nedenle mevsiminde yetişen sebze ve meyvelere mönünüzde daha çok yer verin.
*Yeşil çayda bulunan kateşin adlı antioksidan maddenin kilo kaybını hızlandırdığı ve özellikle karın bölgesindeki yağlanmayı azalttığı, metabolizmayı hızlandırdığı araştırmalarca destekleniyor. Günde iki fincan yeşil çayı mümkünse limonlu içmeye çalışın.
*Güneşli günlerde, mutlaka D vitamini depolamak için açık havada yürüyüş yapın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here