sağlık haberleri covid koronavirüs atama sağlık personeli alternatif tıp sendika haberleri anne ve çocuk hastalıklar sağlık turizmi sağlık hukuku biyoteknoloji ilaç ve patent
DOLAR
20,7432
EURO
22,4874
ALTIN
1.312,014
BIST
4.886,91
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Hafif Yağmurlu
21°C
Ankara
21°C
Hafif Yağmurlu
Perşembe Az Bulutlu
24°C
Cuma Hafif Yağmurlu
22°C
Cumartesi Yağmurlu
21°C
Pazar Az Bulutlu
22°C
  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Avrupa Hastalık Koruma ve Kontrol Merkezi (EDCD), Covid-19’un Avrupa’da yeniden tırmanışa geçtiği ve salgında yeni bir dalganın yaşanabileceği uyarısında bulundu. DSÖ Avrupa Direktörü Hans Kluge ve ECDC Başkanı Andrea Ammon bir ortak açıklama yaparak “Her ne kadar bir yıl önceki durumda olmasak da, Covid-19...
13/10/2022 09:07
İstanbul’daki hastanelerde deprem riski incelemesi devam ediyor. Sağlık Bakanlığı, İstanbul’da hizmet veren 160’a yakın özel hastanenin 110’undan deprem dayanıklılık raporlarını istedi. NTV’de yer alan haberde, Özel Hastaneler Birliği Başkanı Reşat Bahat, “Maalesef İstanbul’daki yaklaşık 110 hastanenin depremle ilgili raporları çok yeterli değil. Yani depreme güçlü olsalar da bunu kanıtlayacak bilgi ve belgeye sahip...
08/04/2023 16:09
Arpacık nasıl geçer? Başlıkları da birçok kişi tarafından sıklıkla araştırılmaya devam eder. Gözde meydana gelen arpacıklar uzun süre geçmediği takdirde birçok kişinin çeşitli problemlerle karşılaşmasına sebebiyet verebiliyor. Bu nedenle arpacı geçilecek yöntemlerden faydalanarak gözünüze pansuman uygulamanızda fayda vardır. Bu sayede ise; tedavilerinizi daha hızlı gerçekleştirebilir ve arpacık problemlerinizden kurtulabilirsiniz. Gözünüzle...
28/12/2021 17:53
Omicron’un varyantlarına karşı yeni aşı Ekim ayında!BioNTech’den covid-19 aşısı için güncellemeye dair resmi açıklama firmanın web sayfasına yansıdı! BioNTech veröffentlicht Ergebnisse des zweiten Quartals 2022 und Informationen zur Geschäftsentwicklung “İki Varyanta Uyarlanmış Bivalent COVID-19 Aşısının Potansiyel Lansmanı için Hazırlıklar Sürüyor; ABD Gıda ve İlaç Dairesi (“FDA”), Avrupa İlaç Ajansı (“EMA”)...
09/08/2022 10:51

Yurtdışında Tıp Fakültesi Okumak

Yurtdışında Tıp Fakültesi Okumak
31/08/2021 14:00
A+
A-

Yurtdışında tıp fakültesi okumak, her geçen gün daha fazla öğrencinin düşündüğü ve gerçekleştirmek için araştırmalar yaptığı eylemler arasındadır. Bu bağlamda yurtdışında okumak için ne yapmalıyım sorusu yöneltilmektedir. Yurtdışında üniversite eğitimi almak istiyorsanız, bu noktada hangi ülkede okumak istediğinize bağlı olarak şartlar daha farklı olacaktır.

Çoğu ülkede üniversiteye geçiş yöntemi Türkiye’ye göre farklıdır. Ülkemizde üniversitede okuyabilmek için iki aşamadan oluşan bir sınava girmek gerekmektedir. Ancak diğer pek çok ülkede lise puanı ya da sınavsız olarak üniversite eğitimi alınabilmektedir. Bu nedenle Türk öğrenciler istedikleri bölümlerde okuyabilmek ve donanımlı bir eğitim alabilmek için araştırmalar yapmaktadır. Yurtdışında okumak için en çok tercih edilen bölüm ise şüphesiz tıptır.

Yurtdışında Tıp Fakültesi Okumak

Yurtdışında Tıp Fakültesi Okumak

Yurtdışında Tıp Okumak İçin Ne Yapılması Gerekir?

Yurtdışında üniversite eğitimi almak istiyorsanız, ilk olarak eğitiminiz için bir ülke seçimi yapmanız gerekir. Zira yurtdışında tıp okumak için ne yapmalıyım sorusuna verilecek cevaplar, ülkeden ülkeye farklılık gösterebilmektedir. Örnek vermek gerekirse Kanada herhangi bir sınav olmadan üniversitelerine öğrenci kabul etmektedir. Kanada’da başarı için bakılan kriter ise lise not ortalamasıdır. Yurtdışında okumak istiyorsanız, gitmek istediğiniz ülkede belirtilen şartlara dikkat etmeniz gerekir. Şartlar ise genel olarak şu şekildedir:

 1. Gideceğiniz ülkenin ana dili ve eğitim dilini yeterli şekilde konuşabilmeniz.
 2. Üniversiteye giriş için istenilen notu almanız. (Bazı ülkeler sınav ile bazı ülkeler ise lise not ortalamasına göre öğrenci kabul etmektedir.)
 3. Gideceğiniz ülkenin tıp bölümü için istediği şartları yerine getirmeniz gerekir. (Bu şartlar ülkeden ülkeye ve hatta üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterebilmektedir.)

Belirtili şartları kaydolacağınız okulun istek ve işleyişine göre yerine getirmeniz, yurtdışında okumanızı sağlayacaktır. Üstelik eğer üniversiteye geçiş için istenen notunuz yüksek olursa, burs alarak okumanız ve eğitim hayatınızda destek alabilmeniz mümkün hale gelecektir.

Yurtdışında Nasıl Tıp Okunur?

Yurtdışında tıp okumak, büyük bir prestij kazanmanızı sağlayacaktır. Zira doktorluk, evrensel olarak ihtiyaç duyulan en önemli mesleklerden bir tanesidir. Üstelik tıbbın evrensel olması sayesinde denklik süreci zor değildir. Bu sayede herhangi bir yurtdışı ülkesinde tıp okuyup mezun olursanız, çalışabileceğiniz ülkelerin sayısı çok fazla olacaktır.

Yurtdışında tıp bölümü okumak için mutlaka eğitim alacağınız ülkenin dilini iyi bilmeniz gerekir. Zira bölümünüzde alacağınız eğitim dilini bilmezseniz, okula kayıt dahi olamazsınız. Bu nedenle yurtdışında okumak için ne yapmalıyım sorusunun ilk cevabı, dil öğrenmek ve kendinizi dil anlamında geliştirmek olacaktır.

Dil öğrendikten ve üniversiteye geçiş için gerekli puan şartını sağladıktan sonra başvuru tarihlerini takip etmeniz ve zamanını kaçırmadan tıp fakültesine başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Eğer özel bir üniversiteye başvuruyorsanız ve notunuz istenen düzeyin de üstündeyse burslu bir şekilde okuyabilir ve kaydolduğunuz okulun tüm imkânlarından faydalanabilirsiniz.

Yurtdışında Tıp Fakültesi Okumak

Yurtdışında Tıp Fakültesi Okumak

Tıp Denkliği Veren Ülkeler

Tıp okuduktan sonra, eğitim aldığınız ülkede rahatlıkla çalışabilirsiniz. Ancak eğer okuduğunuz ülkede çalışmak istemiyorsanız, denklik lamanız gerekecektir. Yurtdışında tıp okuyup Türkiye’ye geçiş yapmak için gerekli olan denklik, çoğu üniversitede bulunmaktadır. YÖK denkliği, dünya sıralamasında ilk 1000’e girebilmiş tüm üniversitelerce verilmektedir. Geçtiğimiz yıllarda ilk 500 üniversitenin verebildiği denklik, günümüzde 2 katına çıkartılarak çok daha kolay bir hale gelmiştir. Denklik konusunu özetlemek gerekirse, YÖK tarafından tanınan üniversitelerden YÖK denkliği alabilirsiniz.

Tıp denkliği, tıbbın evrenselliği sebebiyle çok rahat bir şekilde alınabilmektedir. Ancak yine de denkliğin sağlanabilmesi için denklik belgesinin alınması gerekmektedir. Kayıt olmak istediğiniz üniversitenin resmi internet sitesine göz atarak denklik ile ilgili daha detaylı bilgi alabilmeniz mümkündür.

Yurtdışında  Tıp Okuma Fiyatları

Yurtdışında tıp okumak istiyorsanız, araştırmanız gereken önemli hususlardan bir tanesi de yurtdışında tıp okuma fiyatları olacaktır. Yurtdışında tıp okuyabileceğiniz sayısız devlet ve özel üniversite bulunmaktadır. Bu nedenle bazı üniversitelere ücretsiz kayıt olabilir, bazılarında ise ücret karşılığında eğitim alabilirsiniz.

Yurtdışında bir devlet üniversitesine kayıt olup tıp fakültesinde okumayı düşünüyorsanız, okul için ödeme yapmanıza gerek olmayacaktır. Ancak bazı üniversiteler, harç adı altında dönemlik ücret almaktadır. Bu ücretler 500 Euro sınırına kadar ulaşabilmektedir. Ancak çoğu harç ücretinin bu kadar yüksek olmadığını bilmek ve bu doğrultuda hareket etmek gerekir.

Yurtdışında özel bir üniversitede tıp okumayı düşünüyorsanız, bu noktada ücretlerin Dolar ya da Euro bazında olacağı için dudak uçuklatabileceğini bilmelisiniz. Ancak üniversite tarafından istenen notun daha üzerinde bir başarı ortalamasına sahipseniz burslu bir şekilde eğitim hayatınızı sürdürebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse İngiltere, Amerika, İspanya, Kanada gibi ülkelerin çoğu özel üniversitesinde burs verilebilmektedir. Başarıyla doğru orantıda verilen burslar, üniversitelerin resmi web adreslerinde belirtilmektedir.

Yurtdışında Tıp Okumak İçin Aranan Şartlar

Yurtdışında okumak istiyorsanız, yabancı ülkelerdeki üniversitelerin işleyişi hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Yurtdışında tıp okumak için aranan şartlar, ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilmektedir. Ancak temel olarak belirtilen lise başarı notuna erişmiş olmanız ve okuyacağınız ülkede konuşulan dili bilmeniz istenecektir.

Okumak istediğiniz ülkenin eğitim durumunu ve politikasını öğrenmek de işinizi kolaylaştıracaktır. Örneğin; İngiltere’de üniversite eğitimi tamamen ücretlidir. İngiltere vatandaşları için uygun fiyatlı olan eğitim, yabancı öğrenciler için 50.000 Dolar sınırına erişebilmektedir. Başka bir örnek ise Kanada’dır. Kanada’da burslu bir şekilde okumak oldukça kolaydır. Almanya’ya bakıldığı zaman ise pek çok devlet üniversitesinde yabancı öğrenci kontenjanı açıldığı ve yalnızca harç ödeyerek kayıt yapılabildiği bilinmelidir.

Bu ve bu tarz eğitim işleyişleri ile ilgili bilgi almanız, hem hangi ülkede okuyacağınıza karar vermenizde hem de nasıl bir eğitim alacağınız hakkında bilgi edinmenize yardımcı olacaktır. Eğer lise başarı puanınız oldukça yüksekse, özel üniversitelerde %100 burslu okuyabilir ve üniversite imkânlarının tamamından faydalanabilirsiniz. Bu bağlamda daha detaylı bilgi almak için araştırma yapmanız oldukça önemlidir.

Yurtdışında Tıp Fakültesi Okumak İçin En Çok Tercih Edilen Ülkeler

Yurtdışında tıp okumak her geçen gün daha da popüler bir düşünce haline gelmektedir. Her yıl milyonlarca yabancı öğrenci, kendi ülkesi dışında tıp okumak istemektedir. Yurtdışında tıp okumak için ne yapmalıyım diye düşünüyorsanız ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, tıp okumak için en çok tercih edilen ülkelere göz atarak işe başlayabilirsiniz. Dünya genelinde eğitim anlamında kendini kanıtlamış olan ve tıp için sıkça tercih edilen ülkeler aşağıdaki listede belirtilmektedir.

 1. İngiltere
 2. Çin
 3. Almanya
 4. Kanada
 5. Fransa
 6. Rusya
 7. Avusturya
 8. Amerika

Belirtilen bu ülkelerde tıp okuyabileceğiniz birçok özel ve devlet üniversitesi bulunmaktadır. Bu ülkelerde bulunan özel üniversiteler burs vermeye ılımlı bakmaktadır. Bu bağlamda başarınızı kanıtlamışsanız ve dil becerileriniz yüksekse, burslu bir şekilde eğitim almanız işten bile olmayacaktır. Bu ülkelere ek olarak Makedonya, Bulgaristan, Azerbaycan gibi ülkeler de hem denklik alabileceğiniz hem de tıp eğitimi alabileceğiniz ülkeler arasındadır.

Yurtdışında tıp okumak için tercih edebileceğiniz sayısız ülke ve üniversite mevcuttur. Ancak bu üniversiteler arasında seçim yapabilmek için oldukça geniş çağlı bir araştırma yapmalı ve gerek fiyatlar gere ise şartlar hakkında bilgi almalısınız. Aksi halde sürprizlerle karşılaşabilirsiniz.

Bizimle iletişime geçmek için TIKLAYINIZ

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.