sağlık haberleri covid koronavirüs atama sağlık personeli alternatif tıp sendika haberleri anne ve çocuk hastalıklar sağlık turizmi sağlık hukuku biyoteknoloji ilaç ve patent
DOLAR
9,2949
EURO
10,7905
ALTIN
528,13
BIST
1.413
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Sağanak Yağışlı
18°C
Ankara
18°C
Sağanak Yağışlı
Salı Çok Bulutlu
17°C
Çarşamba Az Bulutlu
16°C
Perşembe Az Bulutlu
19°C
Cuma Az Bulutlu
20°C
17 Temmuz 2018 günü gece saatlerinde Şanlıurfa Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Bölümünde görevli Dr. Bahattin Ahmet Yalçın, çocuğunun ateşinin düşürülmediği iddiasında bulunan bir hasta yakını tarafından taşla yaralanmıştır. Vahim hadise şöyle gelişmiştir: Saat 20:00 sularında yüksek ateş şikayetiyle acil servise gelen 4 yaşındaki çocuk hasta, gerekli tüm...
18/07/2018 15:30
Hırsızlıktan aranan iki kişiyi yakalamak için operasyon düzenleyen Jandarma filyasyon ekibi kılığına girdi. Şüphelilerin saklandığı sokağı tespit eden fakat evi bulamayan ekipler izolasyon kıyafetleri giyerek, operasyonu başarı ile tamamladı. Denizli’nin Sarayköy ilçesinde yüksek gerilim hattına ait 25 bin lira değerindeki demirleri çaldıkları tespit edilen ve başka suçlardan haklarında yakalama kararı...
08/11/2020 12:18
Sağlık Bakanlığından: SAĞLIK BAKANLIĞI DİSİPLİN AMİRLERİ YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK MADDE 1 – 19/12/2012 tarihli ve 28502 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Sağlık Bakanlığı Disiplin Amirleri Yönetmeliğinin ekinde yer alan Ek-1 sayılı cetvelin “I. BÖLÜM” başlıklı tablosu ekteki şekilde, aynı cetvelin “II. BÖLÜM” başlıklı tablosunun A/1 sırasında yer alan “Müsteşar” ibaresi...
09/02/2019 10:33
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı son dakika açıklamasında “Mevzuat haricinde sağlık raporu tanzimi yapılmaması için gerekli düzenlemelere başlanmıştır. Rapor sayısı azaltılacak ve raporlar standart hale getirilecek” dedi. Sosyal Medyada Paylaşın
07/01/2019 15:56

Çocuk İstismarı Nedir, Cezası Ne Kadar?

Çocuk İstismarı Nedir, Cezası Ne Kadar?

 

Çocuk istismarı olaylarının yaşanıyor olması konuyla ilgili araştırmaların da artmasına neden olmaktadır. Bu yüzden de çocuk istismarı nedir ve çocuk istismarı cezası ne kadar gibi sorular en fazla aranan konular arasında yer almaktadır. Çocuk istismarı ve ihmalinin uyarı işaretleri her zaman açık ve net değildir. Ancak bir sorunun belirtilerini tanımayı öğrenerek, bir çocuğun hayatında büyük bir fark oluşturulabilmektedir.

çocuk istismarı nedir

Çocuk İstismarı Nedir?

18 yaşın altındaki bir çocuğa kasıtlı olarak zarar verme veya kötü muamelede bulunma çocuk istismarı olarak kabul edilir. Bir çocuğun ihtiyaçlarını görmezden gelmek, onları denetimsiz, tehlikeli durumlara sokmak, onları cinsel durumlara maruz bırakmak ya da değersiz ya da aptal hissettirmek de çocuk istismarı ve ihmalinin biçimleridir ve çocuklar üzerinde derin, kalıcı izler bırakabilirler.

Çocuk istismarı, çoğu zaman aynı anda meydana gelen birçok farklı biçimde olmaktadır.

 • Fiziksel istismar: Fiziksel çocuk istismarı, bir çocuk kasıtlı olarak fiziksel olarak yaralandığında veya başka bir kişi tarafından zarar görme riskiyle karşı karşıya kaldığında meydana gelir.
 • Cinsel istismar: Cinsel çocuk istismarı, okşama, oral-genital temas, cinsel ilişki, istismar veya çocuk pornografisine maruz kalma gibi bir çocukla yapılan herhangi bir cinsel faaliyettir.
 • Duygusal istismar: Duygusal çocuk istismarı, bir çocuğun benlik saygısına veya duygusal iyiliğine zarar vermek demektir. Bir çocuğu sürekli olarak küçümsemek veya azarlamak gibi sözlü ve duygusal saldırıları ve bir çocuğu izole etmeyi, görmezden gelmeyi veya reddetmeyi içerir.
 • Tıbbi istismar: Tıbbi çocuk istismarı, bir kişi bir çocuktaki hastalık hakkında tıbbi müdahale gerektiren yanlış bir bilgi verdiğinde, çocuğu yaralanma ve gereksiz tıbbi bakım riskiyle karşı karşıya bıraktığında meydana gelir.
 • İhmal: Çocuk ihmali; yeterli yiyecek, barınma, şefkat, denetim, eğitim veya diş bakımı veya tıbbi bakım sağlanamamasıdır.

Nedeni ne olursa olsun çocuk istismarı asla doğru değildir. Ancak çocuk istismarı yapan bazı kişilerin, çocukları neden istismar ettiklerine dair verdikleri cevaplar genel olarak şu şekilde olmaktadır:

 • Güçlü hissetme arzusu
 • Kendilerinin de çocukken istismara uğramış olmaları
 • Çocukların kendilerini güvende hissetme hakları olduğunu anlamama
 • Bunun iyi veya uygun olduğunu düşünme

çocuk istismarı nedir

İstismara Uğrayan Çocuklardaki Belirtiler Nelerdir?

 

Her türlü istismar ve ihmal kalıcı izler bırakır. Bu izlerden bazıları fiziksel olabilir, ancak duygusal yara izi yaşam boyunca uzun süreli etkilere sahiptir. Çocuğun benlik duygusuna, gelecekteki ilişkilerine ve evde, işte ve okulda iletişim becerisine zarar verir.

İstismara uğrayan bir çocuk suçlu, utanmış veya kafası karışmış hissedebilir. Özellikle istismarcı bir ebeveyn, başka bir akraba veya aile arkadaşı ise istismarı herhangi birine anlatmaktan korkabilir. Bu nedenle çocuğun sergilediği bazı davranışlara dikkat etmekte fayda vardır.

 • Arkadaşlardan veya olağan aktivitelerden çekilme
 • Davranış değişiklikleri -saldırganlık, öfke, düşmanlık veya hiperaktivite gibi- veya okul performansındaki değişiklikler
 • Depresyon, kaygı veya alışılmadık korkular ya da ani bir özgüven kaybı
 • Görünür bir denetim eksikliği
 • Okulda sık sık devamsızlık
 • Eve gitmek istemiyormuş gibi okul faaliyetlerini bırakma konusundaki isteksizliği
 • Kaçma girişimleri
 • Asi veya meydan okuyan davranış
 • Kendi kendine zarar verme veya intihara teşebbüs

Spesifik belirti ve semptomlar istismarın türüne bağlıdır ve değişebilir. Unutulmamalıdır ki, uyarı işaretlerinin varlığı bir çocuğun mutlaka istismara uğradığı anlamına gelmez.

çocuk istismarı nedir

Çocuk İstismarı Cezası Ne Kadar?

Çocuk istismarı yasa dışıdır ve rapor edilmelidir. Kanuna göre cinsel istismar suçu çocukluğu üç farklı kategoriye ayırmaktadır.

Henüz 15 yaşını bitirmemiş olan çocukların uğradığı cinsel istismar,

15 yaşını bitirmiş ancak kendisine yapılan davranışın hukuki açıdan sonuçlarını ve anlamını algılama yeteneği henüz gelişmemiş olan çocukların cinsel istismarı,

15 ve 18 yaş grubunda yer alan çocukların, sadece hile, tehdit, ya da iradesini etkileyen bir nedenden dolayı gerçekleşen cinsel istismarı.

Çocuk istismarı cezası ne kadar sorusunun cevabı; istismara uğrayan çocuğun yaşı, istismarın boyutu ve istismarın türü gibi farklı özelliklere bağlı olarak 3 yıldan 10 yıla kadar değişiklik göstermektedir.

İhmal Edilmiş veya İstismara Uğramış Çocuğa Nasıl Yardım Edilir

Bir çocuğun istismara uğradığından şüpheleniyorsanız ne yapmalısınız? Biraz bunalmış ve kafası karışmış hissetmek normaldir. Çocuk istismarı hem siz hem de çocuk için kabul etmesi ve hatta konuşması daha da zor olabilen bir konudur. İstismara uğramış bir çocukla konuşurken onu cesaretlendirmenin en iyi yolu sakin bir şekilde güven ve koşulsuz destek göstermektir.

Bu makalemizde sizlere çocuk istismarı nedir ? Cezası ne kadar sorusunun yanıtını vermeye çalıştık . Merak ettiğiniz tüm konu ve sorular için  bizimle iletişime geçmek için lütfen tıklayınız 

 

Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.