sağlık haberleri covid koronavirüs atama sağlık personeli alternatif tıp sendika haberleri anne ve çocuk hastalıklar sağlık turizmi sağlık hukuku biyoteknoloji ilaç ve patent
DOLAR
8,0580
EURO
9,6752
ALTIN
460,38
BIST
1.408
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Gök Gürültülü
23°C
Ankara
23°C
Gök Gürültülü
Pazartesi Gök Gürültülü
20°C
Salı Çok Bulutlu
19°C
Çarşamba Çok Bulutlu
18°C
Perşembe Çok Bulutlu
19°C
1 Mayıs’ta kendisinin de aralarında olduğu gözaltına alınan 15 kişiye muayene etmeden sağlam raporu veren doktor Burcu Gürsoy’a dava açan doktor Salih Şahin’i mahkeme haklı buldu. Gürsoy, 5 ay hapis cezası aldı. Doktor Şahin, Gürsoy’un aracın kapısından bakarak rapor yazdığını söylemişti. 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutlamak isterken gözaltına alınan kişilere,...
10.06.2018
Dini Bayramlar, tüm aile bireylerini bir araya toplayan, sevgi ve mutluluğun göstergesi olarak simgelenen geniş sofraların kurulduğu günlerdir. Kurban Bayramı’nda, Bayram geleneklerimizden olan tatlı, şeker tüketimine ek olarak kırmızı et tüketiminin miktarı ve sıklığı artmaktadır. Bu dönemde şişmanlık, yüksek tansiyon, kalp-damar, mide ve diyabet (şeker) hastalığı olan kişilerin beslenmelerine dikkat...
15.08.2018
KOVID-19 Salgını Sağlık Sektörü Etki Anketi’ne göre sağlık sektöründeki yöneticilerin %54’ü koronavirüs sürecinde sağlık hizmetlerine erişimde sıkıntı yaşadıklarını belirtti. Anket katılımcılarının %46’sı tedbirlerin devam ederek 2020 sonuna kadar fiziksel katılımlı bilimsel kongrelerin kesinlikle yapılmaması gerektiğinin altını çizerken, sağlık sektörünün 2020’de küçüleceğini 2021’de ise stabil kalacağını öngörüyor.  Tüm dünyayı etkisi altına...
06.08.2020
57 yıldır Türkiye ilaç sektöründe faaliyet gösteren ve sağlık sektörünün köklü firmalarından olan Ali Raif İlaç Sanayi’nin üst yönetiminde görev değişimi gerçekleşti. Muzaffer Bal, görevini 1990 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Nihal Arslan’a devretti. Nihal Arslan, 8 yıldır Pazarlama ve Satıştan sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini sürdürüyordu. İstanbul Teknik Üniversitesi...
07.10.2020

Çocuk İstismarı Nedir, Cezası Ne Kadar?

Çocuk İstismarı Nedir, Cezası Ne Kadar?

 

Çocuk istismarı olaylarının yaşanıyor olması konuyla ilgili araştırmaların da artmasına neden olmaktadır. Bu yüzden de çocuk istismarı nedir ve çocuk istismarı cezası ne kadar gibi sorular en fazla aranan konular arasında yer almaktadır. Çocuk istismarı ve ihmalinin uyarı işaretleri her zaman açık ve net değildir. Ancak bir sorunun belirtilerini tanımayı öğrenerek, bir çocuğun hayatında büyük bir fark oluşturulabilmektedir.

çocuk istismarı nedir

Çocuk İstismarı Nedir?

18 yaşın altındaki bir çocuğa kasıtlı olarak zarar verme veya kötü muamelede bulunma çocuk istismarı olarak kabul edilir. Bir çocuğun ihtiyaçlarını görmezden gelmek, onları denetimsiz, tehlikeli durumlara sokmak, onları cinsel durumlara maruz bırakmak ya da değersiz ya da aptal hissettirmek de çocuk istismarı ve ihmalinin biçimleridir ve çocuklar üzerinde derin, kalıcı izler bırakabilirler.

Çocuk istismarı, çoğu zaman aynı anda meydana gelen birçok farklı biçimde olmaktadır.

 • Fiziksel istismar: Fiziksel çocuk istismarı, bir çocuk kasıtlı olarak fiziksel olarak yaralandığında veya başka bir kişi tarafından zarar görme riskiyle karşı karşıya kaldığında meydana gelir.
 • Cinsel istismar: Cinsel çocuk istismarı, okşama, oral-genital temas, cinsel ilişki, istismar veya çocuk pornografisine maruz kalma gibi bir çocukla yapılan herhangi bir cinsel faaliyettir.
 • Duygusal istismar: Duygusal çocuk istismarı, bir çocuğun benlik saygısına veya duygusal iyiliğine zarar vermek demektir. Bir çocuğu sürekli olarak küçümsemek veya azarlamak gibi sözlü ve duygusal saldırıları ve bir çocuğu izole etmeyi, görmezden gelmeyi veya reddetmeyi içerir.
 • Tıbbi istismar: Tıbbi çocuk istismarı, bir kişi bir çocuktaki hastalık hakkında tıbbi müdahale gerektiren yanlış bir bilgi verdiğinde, çocuğu yaralanma ve gereksiz tıbbi bakım riskiyle karşı karşıya bıraktığında meydana gelir.
 • İhmal: Çocuk ihmali; yeterli yiyecek, barınma, şefkat, denetim, eğitim veya diş bakımı veya tıbbi bakım sağlanamamasıdır.

Nedeni ne olursa olsun çocuk istismarı asla doğru değildir. Ancak çocuk istismarı yapan bazı kişilerin, çocukları neden istismar ettiklerine dair verdikleri cevaplar genel olarak şu şekilde olmaktadır:

 • Güçlü hissetme arzusu
 • Kendilerinin de çocukken istismara uğramış olmaları
 • Çocukların kendilerini güvende hissetme hakları olduğunu anlamama
 • Bunun iyi veya uygun olduğunu düşünme

çocuk istismarı nedir

İstismara Uğrayan Çocuklardaki Belirtiler Nelerdir?

 

Her türlü istismar ve ihmal kalıcı izler bırakır. Bu izlerden bazıları fiziksel olabilir, ancak duygusal yara izi yaşam boyunca uzun süreli etkilere sahiptir. Çocuğun benlik duygusuna, gelecekteki ilişkilerine ve evde, işte ve okulda iletişim becerisine zarar verir.

İstismara uğrayan bir çocuk suçlu, utanmış veya kafası karışmış hissedebilir. Özellikle istismarcı bir ebeveyn, başka bir akraba veya aile arkadaşı ise istismarı herhangi birine anlatmaktan korkabilir. Bu nedenle çocuğun sergilediği bazı davranışlara dikkat etmekte fayda vardır.

 • Arkadaşlardan veya olağan aktivitelerden çekilme
 • Davranış değişiklikleri -saldırganlık, öfke, düşmanlık veya hiperaktivite gibi- veya okul performansındaki değişiklikler
 • Depresyon, kaygı veya alışılmadık korkular ya da ani bir özgüven kaybı
 • Görünür bir denetim eksikliği
 • Okulda sık sık devamsızlık
 • Eve gitmek istemiyormuş gibi okul faaliyetlerini bırakma konusundaki isteksizliği
 • Kaçma girişimleri
 • Asi veya meydan okuyan davranış
 • Kendi kendine zarar verme veya intihara teşebbüs

Spesifik belirti ve semptomlar istismarın türüne bağlıdır ve değişebilir. Unutulmamalıdır ki, uyarı işaretlerinin varlığı bir çocuğun mutlaka istismara uğradığı anlamına gelmez.

çocuk istismarı nedir

Çocuk İstismarı Cezası Ne Kadar?

Çocuk istismarı yasa dışıdır ve rapor edilmelidir. Kanuna göre cinsel istismar suçu çocukluğu üç farklı kategoriye ayırmaktadır.

Henüz 15 yaşını bitirmemiş olan çocukların uğradığı cinsel istismar,

15 yaşını bitirmiş ancak kendisine yapılan davranışın hukuki açıdan sonuçlarını ve anlamını algılama yeteneği henüz gelişmemiş olan çocukların cinsel istismarı,

15 ve 18 yaş grubunda yer alan çocukların, sadece hile, tehdit, ya da iradesini etkileyen bir nedenden dolayı gerçekleşen cinsel istismarı.

Çocuk istismarı cezası ne kadar sorusunun cevabı; istismara uğrayan çocuğun yaşı, istismarın boyutu ve istismarın türü gibi farklı özelliklere bağlı olarak 3 yıldan 10 yıla kadar değişiklik göstermektedir.

İhmal Edilmiş veya İstismara Uğramış Çocuğa Nasıl Yardım Edilir

Bir çocuğun istismara uğradığından şüpheleniyorsanız ne yapmalısınız? Biraz bunalmış ve kafası karışmış hissetmek normaldir. Çocuk istismarı hem siz hem de çocuk için kabul etmesi ve hatta konuşması daha da zor olabilen bir konudur. İstismara uğramış bir çocukla konuşurken onu cesaretlendirmenin en iyi yolu sakin bir şekilde güven ve koşulsuz destek göstermektir.

Bu makalemizde sizlere çocuk istismarı nedir ? Cezası ne kadar sorusunun yanıtını vermeye çalıştık . Merak ettiğiniz tüm konu ve sorular için  bizimle iletişime geçmek için lütfen tıklayınız 

 

Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.