sağlık haberleri covid koronavirüs atama sağlık personeli alternatif tıp sendika haberleri anne ve çocuk hastalıklar sağlık turizmi sağlık hukuku biyoteknoloji ilaç ve patent
DOLAR
20,7954
EURO
22,3628
ALTIN
1.312,464
BIST
4.886,91
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Hafif Yağmurlu
20°C
Ankara
20°C
Hafif Yağmurlu
Perşembe Az Bulutlu
24°C
Cuma Hafif Yağmurlu
22°C
Cumartesi Yağmurlu
21°C
Pazar Az Bulutlu
22°C
Ellerinizdeki istemsiz titremeler vücudunuzu ele geçirebilir .İstemsiz ve ritmik sallanmaya neden olan Esansiyel Tremor, tedavi edilmediğinde gündelik yaşamı olumsuz etkilemeye başlar. Ellerinizin hafif hafif titremeye başladığını ve daha sonra artış göstererek devam ettiğini mi fark ettiniz? Elleriniz kimi zaman hiç titremezken, kimi zaman size yazı bile yazdırmıyor mu? Ellerde gerçekleşen...
24/04/2021 20:14
  Covid Belirtileri Nelerdir, Tedavi Süreci Nasıldır?  2019 yılında Çin’in Wuhan kentinde başlayan Covid salgını 2020 yılı itibariyle küresel ölçekte pandemi ilan edilmesiyle sonuçlanmıştır. Bu kapsamda yüksek düzeyde bulaş riski bulunan hastalık global düzeyde tüm dünya vatandaşları için ciddi bir tehdit haline geldi. Özellikle yoğun nüfusa sahip olan Avrupa ve...
21/02/2021 19:50
     TIBBİ CİHAZ SATIŞ, REKLAM VE TANITIM YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK MADDE 1- 15/5/2014 tarihli ve 29001 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliğinin 2 nci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “(1) Bu Yönetmelik; 2/6/2021 tarihli ve 31499 mükerrer sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Tıbbi...
27/05/2023 14:26
Türkiye’de artışı 40 katı bulan COVID-19 vakaları konusunda bir değerlendirme yapan Solunum Derneği (TÜSAD) Enfeksiyon Çalışma Grubu Başkanı Doç. Dr. Berna Kömürcüoğlu, “sonbahar” uyarısı yaptı. Kömürcüoğlu, “Yeni varyantlarda ağır vakalar görmeye başladık. Sonbahar ve kışa doğru vakaların çok yükselmemesi için hatırlatma dozları mRNA aşılarıyla tamamlanmalı, maske-mesafe önlemlerine azami dikkat edilmeli”...
23/07/2022 13:41

Nasır Nasıl Geçer?

Nasır Nasıl Geçer?
12/04/2022 09:00
A+
A-

“Nasır nasıl geçer” sorusuna tam cevap verebilmek için öncelikle nasırın ne olduğuna bakmak gerekiyor. Günlük koşuşturma içerisinde ayak ve el bakımını önemsememekten kaynaklı olarak nasır sorunuyla karşılaşmak mümkündür.

nasır nasıl geçer

nasır nasıl geçer

 

Ayakların baskıya maruz kalan yüzeylerinde nasır oluşmaktadır. Baskıya maruz kalan yüzeyler kendi koruma altına alabilmek için üstte yer alan derinin kalınlaşmasına izin verirler. Nasırlar çoğunlukla ayaklarda görülürler. Aynı zamanda elleriyle devamlı çalışan kişilerde de nasır görülüyor. Nasır tedavisi doğal yöntemler olduğu gibi tıbbi müdahalelerde gerekebiliyor. Nasırın tedavi yöntemini belirleyebilmek için öncelikle çeşitlerini bilmek gerekiyor.

Nasır Çeşitleri Nelerdir?

Nasır çeşitleri nelerdir;

Sert nasır; ayakların kemikli alanlarında oluşmuştur. Kemiklerde oluşan deformasyon ve ayağın yanlış basılması nasır oluşumunu sağlamıştır. Ayak yüzeyine ayakkabı basınç yaptığında sert nasır oluşmaktadır.

Yumuşak nasır; ayak parmaklarının arasındaki boşluklarda meydana gelir. Yumuşak nasır; akıntı ve ağrı yapar.

Tohum nasır; ayak topuklarının arka ile yan bölümlerinde görülürler. Tohum nasırlar, ölü deriden oluşmuşlardır.

Nasır Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

“Nasır belirtileri ve nedenleri nelerdir” noktalarını bilmek tedavisi için atılmış önemli adımdır.

Nasır belirtileri;

 • Sert kitle,
 • İltihap,
 • Derinin pul pul dökülmesi,
 • Nasırın ortasında oluşan koni şekli,
 • Nasırın altında hissedilen acı, hassaslık ve ağrı şeklinde sıralanabilir.

Nasır nedenleri;

 • Çok fazla ayakta durma,
 • İleri yaş,
 • Devamlı el işi yapmak,
 • Çok fazla egzersiz yapmak,
 • Obsesif kompulsif bozukluk,
 • Yüksek topuklu ayakkabı,
 • Ayak parmaklarının birbirine baskı yapması,
 • Ayakla uyumlu olmayan sıkı ya da bol ayakkabılar,
 • Romatoid artrit,
 • Ayak parmaklarının birbirine baskı uygulaması,
 • Meslek kaynaklı deformasyonlar- Marangoz, işçi gibi…
 • Aşırı ayak terlemesi,

Nasır Teşhisi Nasıl Konur?

“Nasır teşhisi nasıl konur” hususunu öğrenmek için; ayak ve elleri çok iyi incelemek gerekiyor. Yukarıda değindiğimiz belirtiler kapsamında teşhisi de önemli ölçüde koyulmuş olur. Nasırlar farklı türlerden, görünümünden ve boyutlarından dolayı siğille çok karıştırılmaktadır.

Ayağın belirli bölümünde; derinin farklılaşması, batma hissi, sertleşme ve ağrı gibi durumlarda nasıra işaret olabilir. Belirttiğimiz durumları yaşadığınız zaman mutlaka bir uzmana başvurmanızı tavsiye ediyoruz. Cilt doktoru nasır teşhisi koyduktan sonra tedavi süreci de başlamış olur. Nasırlar genellikle; nasır bantları, evde yapılan doğal karışımlar ve kremlerle tedavi edilir. Nasır ilerlediği takdirde ameliyatla alınır.

Nasır Tedavisi Nasıl Olur?

“Nasır tedavisi nasıl olur” kapsamında uygulanan yöntemler hem tıbbi hem de doğal olarak 2’ye ayrılıyor. Nasır bantları, kremler ve dondurma işlemleri tıbbi yöntemlerdir. Evde doğal yollarla uygulanan yöntemlerse;

 • Mısır nişastası,
 • İncir,
 • Ananas,
 • Aspirin,

“Nasır nasıl geçer” için; nasır bantları kullanmanızı önerebiliriz. Nasırın boyutuna göre, nasır bantlarından kullanabilirsiniz. Nasır bantlarının içerisinde ilaç bulunur. O ilaç nasırı yumuşatıp, soyar. Birçok çeşidi bulunan nasır bantlarının aynı zamanda kullanım süreleri de çok farklıdır. Nasır bandı seçerken mutlaka bir doktordan tavsiye alınız.

Kriyoterapi yani nasırın dondurulması işlemi; -190 derece üzerinde sıvı azot, oksit gazı gibi uygulamalarla gerçekleşmektedir. Kriyoterapi yapılacak bölge kesinlikle uyuşturulmaz. Kriyoterapi yöntemi genellikle yumuşak nasırlara uygulanır. Parmakların arasında oluşan yumuşak nasır türleri kriyoterapiye yöntemine çok uygundur.

Kriyoterapi, sert nasırlar içinde uygun bir yöntemdir. Kriyoterapi yöntemini sert nasırlar üzerinde uygulayacaksanız öncesinde bölgeyi yumuşatmanız gerekiyor. Nasırı yumuşatmak içinde bazı ilaçlar kullanmalısınız. İlaçlarla bölgeyi yumuşatıp, incelttikten sonra tıraşlama işlemi yapmalısınız.

Nasır tedavisi için sertleşen bölgeye krem sürüp; oranın soyulmasını ve yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Nasır çok ilerlediğinde mutlaka alınmalıdır. Çok sertleşen, kalınlaşan nasırları tedavi ederken; bölge 10 gün ilaçlarla yumuşatılmalıdır. Nasır yumuşadıktan sonra bölgeden temizlenmelidir.

Evde Nasır Tedavisi

Evde nasır tedavisi için; mısır nişastası, incir, ananas ve aspirinden yararlanabilirsiniz.

Mısır Nişastası

Ayak parmaklarınızın arasında devamlı ter olması, nasırın oluşma sebebidir diyebiliriz. Ayak parmaklarınızın arasına ve ayaklarınızın üzerine nasırdan kurtulmak için mısır nişastası dökünüz. Mısır nişastası, ayaklarınızdaki rutubeti alır. Böylelikle ayaklarınız kuru kalarak nasır oluşumunu engelleyebilirsiniz.

İncir

Henüz olgunlaşmamış, yeşil incirin suyunu çıkartarak hem ayaklarınızda hem de ellerinizdeki nasırlar için kullanabilirsiniz. Yeşil incirleri ilk olarak dalından koparıp suyunu çıkarınız. Daha sonra günde 3 defa nasır olan alana sürünüz. İncir; nasırı tedavi etmesi yanında oluşumunu da engelliyor.

Ananas

Tropik toprakların bitkisi ananas; ayak ve el nasırlarını tedavi etmek için kullanılabilir. Nasırın tedavisinde çok etkili bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Ananas nasırın tedavisinde kullanılan çok basit tekniktir. Nasırın üzerine ananası koyup 1 gece kaldırmadan o bölgede tutunuz. Devamlı nasır için bu yöntemi uyguladığınızda etkisini mutlaka alırsınız. Aynı zamanda ananas nasır ağrısını da dindirmektedir.

Aspirin

Evde nasır tedavisi için aspirini de kullanabilirsiniz. Nasırı aspirinle tedavi etmek için birkaç damla su içerisine aspirini koyunuz. Aspirinle suyu karıştırıp kıvam almasını sağlayınız. Hazırlamış olduğunuz aspirinle suyu nasır üzerine macun şeklinde sürünüz. Daha sonra bandajla üzerini kapatıp, 1 gece bekletiniz. Nasır probleminiz tamamen bitinceye dek bu yöntemi uygulayınız.


Bizimle iletişime geçmek için TIKLAYINIZ

Bizi sosyal medya hesaplarımız üzerinden takip etmek için TIKLAYINIZ

Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.