sağlık haberleri covid koronavirüs atama sağlık personeli alternatif tıp sendika haberleri anne ve çocuk hastalıklar sağlık turizmi sağlık hukuku biyoteknoloji ilaç ve patent
DOLAR
32,3565
EURO
34,4292
ALTIN
2.435,74
BIST
9.814,19
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Açık
22°C
Ankara
22°C
Açık
Pazartesi Parçalı Bulutlu
26°C
Salı Az Bulutlu
24°C
Çarşamba Az Bulutlu
22°C
Perşembe Az Bulutlu
22°C
Günümüzde özellikle kurumsal dünya üzerinde en temel misyonlardan birine sahip olan stajyerlerin görevlerine başlama süreçleri ise yaptıkları işler kadar zorlayıcıdır. Bu bağlamda özellikle lise ve üniversite öğrencileri tarafından en çok merak edilen konuların başında staj başvurusu nasıl yapılır? Gelmektedir. Bazı şartlar altında öğrencilerin öğrenim hayatını tamamlayabilmeleri adına şart olarak koyulan...
23/04/2021 20:59
“Koltuk altı kararması nasıl geçer” insanların en rahatsız olduğu konular arasında geliyor. Her insanın bağışıklık düzeyi, vücut ve genetik yapısı farklı olduğu için yaşadıkları sorunlarda birbirinden ayrılıyor. Kadınlarda daha çok görülen koltuk altı kararma sorunu kişinin yaşam kalitesini düşürüyor. Yaz döneminde koltukaltını gösteren kıyafet giyenlerin rahatsız olduğu bir problemdir. Koltuk...
12/04/2022 09:00
  Son adet kanaması olarak bilinen menopoz, kadınlarda belirli bir yaştan sonra görülmektedir. Menopoz ile birlikte kadınlarda adet kesilmesi yaşanmakta ve doğurganlık bitmektedir. Genel olarak Türkiye’deki kadınların 48-49 yaşından itibaren menopoza girdiği bilinmektedir. Bazı durumlarda kadınların daha erken yaşlarda menopoza girdiği bilinmektedir. Peki ama erken menopoz nedir? Erken menopozun belirtileri...
02/03/2021 18:58
Akupunktur nedir? Akupunktur, eski Çin tıbbında kullanılan bir tedavidir. Tedavi edici veya önleyici amaçlar için vücudun belirli bölgelerine ince iğneler yerleştirilerek yapılır.   Birçok NHS GP uygulamasında ve Birleşik Krallık’taki çoğu ağrı kliniğinde ve bakımevinde kullanılmaktadır. Dünyanın çeşitli ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de uygulanmaktadır. Akapunktur uygulama yetkisi hekimlere bir dizi...
28/09/2021 09:33

Nasır Nasıl Geçer?

Nasır Nasıl Geçer?
12/04/2022 09:00
A+
A-

“Nasır nasıl geçer” sorusuna tam cevap verebilmek için öncelikle nasırın ne olduğuna bakmak gerekiyor. Günlük koşuşturma içerisinde ayak ve el bakımını önemsememekten kaynaklı olarak nasır sorunuyla karşılaşmak mümkündür.

nasır nasıl geçer

nasır nasıl geçer

 

Ayakların baskıya maruz kalan yüzeylerinde nasır oluşmaktadır. Baskıya maruz kalan yüzeyler kendi koruma altına alabilmek için üstte yer alan derinin kalınlaşmasına izin verirler. Nasırlar çoğunlukla ayaklarda görülürler. Aynı zamanda elleriyle devamlı çalışan kişilerde de nasır görülüyor. Nasır tedavisi doğal yöntemler olduğu gibi tıbbi müdahalelerde gerekebiliyor. Nasırın tedavi yöntemini belirleyebilmek için öncelikle çeşitlerini bilmek gerekiyor.

Nasır Çeşitleri Nelerdir?

Nasır çeşitleri nelerdir;

Sert nasır; ayakların kemikli alanlarında oluşmuştur. Kemiklerde oluşan deformasyon ve ayağın yanlış basılması nasır oluşumunu sağlamıştır. Ayak yüzeyine ayakkabı basınç yaptığında sert nasır oluşmaktadır.

Yumuşak nasır; ayak parmaklarının arasındaki boşluklarda meydana gelir. Yumuşak nasır; akıntı ve ağrı yapar.

Tohum nasır; ayak topuklarının arka ile yan bölümlerinde görülürler. Tohum nasırlar, ölü deriden oluşmuşlardır.

Nasır Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

“Nasır belirtileri ve nedenleri nelerdir” noktalarını bilmek tedavisi için atılmış önemli adımdır.

Nasır belirtileri;

 • Sert kitle,
 • İltihap,
 • Derinin pul pul dökülmesi,
 • Nasırın ortasında oluşan koni şekli,
 • Nasırın altında hissedilen acı, hassaslık ve ağrı şeklinde sıralanabilir.

Nasır nedenleri;

 • Çok fazla ayakta durma,
 • İleri yaş,
 • Devamlı el işi yapmak,
 • Çok fazla egzersiz yapmak,
 • Obsesif kompulsif bozukluk,
 • Yüksek topuklu ayakkabı,
 • Ayak parmaklarının birbirine baskı yapması,
 • Ayakla uyumlu olmayan sıkı ya da bol ayakkabılar,
 • Romatoid artrit,
 • Ayak parmaklarının birbirine baskı uygulaması,
 • Meslek kaynaklı deformasyonlar- Marangoz, işçi gibi…
 • Aşırı ayak terlemesi,

Nasır Teşhisi Nasıl Konur?

“Nasır teşhisi nasıl konur” hususunu öğrenmek için; ayak ve elleri çok iyi incelemek gerekiyor. Yukarıda değindiğimiz belirtiler kapsamında teşhisi de önemli ölçüde koyulmuş olur. Nasırlar farklı türlerden, görünümünden ve boyutlarından dolayı siğille çok karıştırılmaktadır.

Ayağın belirli bölümünde; derinin farklılaşması, batma hissi, sertleşme ve ağrı gibi durumlarda nasıra işaret olabilir. Belirttiğimiz durumları yaşadığınız zaman mutlaka bir uzmana başvurmanızı tavsiye ediyoruz. Cilt doktoru nasır teşhisi koyduktan sonra tedavi süreci de başlamış olur. Nasırlar genellikle; nasır bantları, evde yapılan doğal karışımlar ve kremlerle tedavi edilir. Nasır ilerlediği takdirde ameliyatla alınır.

Nasır Tedavisi Nasıl Olur?

“Nasır tedavisi nasıl olur” kapsamında uygulanan yöntemler hem tıbbi hem de doğal olarak 2’ye ayrılıyor. Nasır bantları, kremler ve dondurma işlemleri tıbbi yöntemlerdir. Evde doğal yollarla uygulanan yöntemlerse;

 • Mısır nişastası,
 • İncir,
 • Ananas,
 • Aspirin,

“Nasır nasıl geçer” için; nasır bantları kullanmanızı önerebiliriz. Nasırın boyutuna göre, nasır bantlarından kullanabilirsiniz. Nasır bantlarının içerisinde ilaç bulunur. O ilaç nasırı yumuşatıp, soyar. Birçok çeşidi bulunan nasır bantlarının aynı zamanda kullanım süreleri de çok farklıdır. Nasır bandı seçerken mutlaka bir doktordan tavsiye alınız.

Kriyoterapi yani nasırın dondurulması işlemi; -190 derece üzerinde sıvı azot, oksit gazı gibi uygulamalarla gerçekleşmektedir. Kriyoterapi yapılacak bölge kesinlikle uyuşturulmaz. Kriyoterapi yöntemi genellikle yumuşak nasırlara uygulanır. Parmakların arasında oluşan yumuşak nasır türleri kriyoterapiye yöntemine çok uygundur.

Kriyoterapi, sert nasırlar içinde uygun bir yöntemdir. Kriyoterapi yöntemini sert nasırlar üzerinde uygulayacaksanız öncesinde bölgeyi yumuşatmanız gerekiyor. Nasırı yumuşatmak içinde bazı ilaçlar kullanmalısınız. İlaçlarla bölgeyi yumuşatıp, incelttikten sonra tıraşlama işlemi yapmalısınız.

Nasır tedavisi için sertleşen bölgeye krem sürüp; oranın soyulmasını ve yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Nasır çok ilerlediğinde mutlaka alınmalıdır. Çok sertleşen, kalınlaşan nasırları tedavi ederken; bölge 10 gün ilaçlarla yumuşatılmalıdır. Nasır yumuşadıktan sonra bölgeden temizlenmelidir.

Evde Nasır Tedavisi

Evde nasır tedavisi için; mısır nişastası, incir, ananas ve aspirinden yararlanabilirsiniz.

Mısır Nişastası

Ayak parmaklarınızın arasında devamlı ter olması, nasırın oluşma sebebidir diyebiliriz. Ayak parmaklarınızın arasına ve ayaklarınızın üzerine nasırdan kurtulmak için mısır nişastası dökünüz. Mısır nişastası, ayaklarınızdaki rutubeti alır. Böylelikle ayaklarınız kuru kalarak nasır oluşumunu engelleyebilirsiniz.

İncir

Henüz olgunlaşmamış, yeşil incirin suyunu çıkartarak hem ayaklarınızda hem de ellerinizdeki nasırlar için kullanabilirsiniz. Yeşil incirleri ilk olarak dalından koparıp suyunu çıkarınız. Daha sonra günde 3 defa nasır olan alana sürünüz. İncir; nasırı tedavi etmesi yanında oluşumunu da engelliyor.

Ananas

Tropik toprakların bitkisi ananas; ayak ve el nasırlarını tedavi etmek için kullanılabilir. Nasırın tedavisinde çok etkili bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Ananas nasırın tedavisinde kullanılan çok basit tekniktir. Nasırın üzerine ananası koyup 1 gece kaldırmadan o bölgede tutunuz. Devamlı nasır için bu yöntemi uyguladığınızda etkisini mutlaka alırsınız. Aynı zamanda ananas nasır ağrısını da dindirmektedir.

Aspirin

Evde nasır tedavisi için aspirini de kullanabilirsiniz. Nasırı aspirinle tedavi etmek için birkaç damla su içerisine aspirini koyunuz. Aspirinle suyu karıştırıp kıvam almasını sağlayınız. Hazırlamış olduğunuz aspirinle suyu nasır üzerine macun şeklinde sürünüz. Daha sonra bandajla üzerini kapatıp, 1 gece bekletiniz. Nasır probleminiz tamamen bitinceye dek bu yöntemi uygulayınız.


Bizimle iletişime geçmek için TIKLAYINIZ

Bizi sosyal medya hesaplarımız üzerinden takip etmek için TIKLAYINIZ

Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.