sağlık haberleri covid koronavirüs atama sağlık personeli alternatif tıp sendika haberleri anne ve çocuk hastalıklar sağlık turizmi sağlık hukuku biyoteknoloji ilaç ve patent
DOLAR
20,7175
EURO
22,1938
ALTIN
1.310,522
BIST
4.886,91
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Hafif Yağmurlu
20°C
Ankara
20°C
Hafif Yağmurlu
Perşembe Az Bulutlu
24°C
Cuma Hafif Yağmurlu
23°C
Cumartesi Yağmurlu
21°C
Pazar Az Bulutlu
23°C
Vergi İdaresi son zamanlarda engellilerin ÖTV sorgulama  MTV bağışıklığı ile aldıkları araçlara dair, sonradan alınan raporları gerekçe edinerek vergi tahakkukuna yeniden başlamıştır. İdare, vergi tahakkukunu %90 altında engellilik durumu olanlara dair tanınan bağışıklığa dayandırmış olsa da, konuyu düzenleyen Tebliğ’de de açıkça görüleceği üzere; 18.04.2015 tarih 29330 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan...
14/02/2021 14:28
Türkiye’de artışı 40 katı bulan COVID-19 vakaları konusunda bir değerlendirme yapan Solunum Derneği (TÜSAD) Enfeksiyon Çalışma Grubu Başkanı Doç. Dr. Berna Kömürcüoğlu, “sonbahar” uyarısı yaptı. Kömürcüoğlu, “Yeni varyantlarda ağır vakalar görmeye başladık. Sonbahar ve kışa doğru vakaların çok yükselmemesi için hatırlatma dozları mRNA aşılarıyla tamamlanmalı, maske-mesafe önlemlerine azami dikkat edilmeli”...
23/07/2022 13:41
     TIBBİ CİHAZ SATIŞ, REKLAM VE TANITIM YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK MADDE 1- 15/5/2014 tarihli ve 29001 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliğinin 2 nci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “(1) Bu Yönetmelik; 2/6/2021 tarihli ve 31499 mükerrer sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Tıbbi...
27/05/2023 14:26
Amgen Türkiye’nin bilim tutkunu gençlerin fikirlerini ödüllendirdiği  “IamGenius” için başvurular başladı  Amgen Türkiye’nin bilim tutkunu gençlerin yaratıcı fikirlerini ödüllendirdiği IamGenius Biyoteknolojik Fikirler Yarışması bu yıl üçüncü kez düzenleniyor. “Sağlığın Geleceği: Biyoteknoloji” teması ile gerçekleştirilecek yarışma için başvurular 14 Nisan’da başlıyor. Amgen Türkiye’nin; bilimi ve biyoteknolojiyi sevdirmek, gençlerin bilim alanındaki potansiyellerini ortaya çıkarmalarına...
15/04/2023 16:27

Staj Başvurusu Nasıl Yapılır? (Lise ve Üniversite)

Staj Başvurusu Nasıl Yapılır? (Lise ve Üniversite)

Günümüzde özellikle kurumsal dünya üzerinde en temel misyonlardan birine sahip olan stajyerlerin görevlerine başlama süreçleri ise yaptıkları işler kadar zorlayıcıdır. Bu bağlamda özellikle lise ve üniversite öğrencileri tarafından en çok merak edilen konuların başında staj başvurusu nasıl yapılır? Gelmektedir. Bazı şartlar altında öğrencilerin öğrenim hayatını tamamlayabilmeleri adına şart olarak koyulan stajın başvuru aşaması ise son derece zorlayıcı olabilmektedir.

Staj Başvurusu Nasıl Yapılır

Staj başvurusu yapabilmek adına öncelikli olarak içerisinde bulunulan durumun ne olduğu hakkında fikir sahibi olunması gerekir. Bu bağlamda ne maksatla başvurunun yapılacağı büyük önem arz eder. Eğitim kurumlarının zorunlulukları ile başvuru yapılması veya yeni bir meslek hayatına giriş yapabilmek adına ilk deneyimin elde edilebilmesi adına staj başvurusu yapılabilmektedir.

Staj Nedir? Staj Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Staj bilineceği üzere herhangi bir meslek dalında eğitim alan kimseler ya da bu meslek dalında uzmanlaşmak isteyen çalışanlar için elde edilmesi gereken tüm birikimin bizzat çalışma ortamında elde edilebilmesi adına dönemlik olarak çalışılması anlamına gelmektedir.

Bu dikkat edilmesi gereken odak noktası ise stajın dönemlik olarak gerçekleştirilmesi gereken bir çalışma biçimi olmasıdır.

Dolayısıyla staj başvurusu yaparken başvurunun kabul edilmesi durumunda dönemlik olarak iş hayatına giriş yapılacağı akıldan çıkarılmamalıdır. Dolayısıyla başvurular buna göre belirlenmeli ve gerekli olarak kararlar bu belirleyiciler nezdinde alınmalıdır.

Staj Başvuruları Nasıl Yapılır?

Staj başvurusu yapmak adına kullanılabilecek birden fazla yöntem bulunmaktadır ve bu durum yapılacak stajın içeriğine göre değişiklik gösterebilmektedir. Bazı üniversite ve liseler öğrencilerinin staj imkanlarını karşılama konusunda yükümlülük sahibidir ve stajyerlerin nereye başvuru yapacaklarını belirler ya da otomatik olarak staj sürecini başlatır.

Bu durumların dışında eğitim görülen kurum olan üniversite ya da lise staj konusunda imkan tanımıyorsa, öğrencilerin kendi imkanları doğrultusunda staj yapacak kurumlar bulması gerekmektedir. Bu noktada ise staj başvurusu hakkında gerekli ipuçlarının elde edilmesi ve staja kabul edilebilmek adına doğru analizlerin yapılması gerekir.

Staj başvuru yapmak için öncelikli olarak bir cv hazırlanmalı ve öğrenim görülen eğitim kurumu tarafınca staj işlemlerine başlanılacağına dair belge hazırlanması gerekmektedir. Bu noktada yanlış bilgi vermekten kaçınılmalı ve staj başvuru sürecini etkili bir şekilde yürütülmesi gerekir.

Öğrencilerin kendilerine uygun ya da arzu ettikleri düzeyde staj yapacak kurum bulamamaları durumunda ise staj başvurusu kabul eden ve öğrenciler ile kurumları bir araya getirerek yönlendirme misyonuna sahip olan firmalardan profesyonel olarak destek alınması mümkündür.

Gerekli olan staj alanı veya firmanın bulunması halinde ise staj başvurusu yaparken talep edilen bilgi ve belgeler önceden hazırlanmalı ve zamanında başvuru yapılmalıdır. Hemen her kurum, kuruluş ve şirket stajyer alımları için özel şartlar ve gereklilikler talep etmektedir. Dolayısıyla bu değişkenlerin kurum ya da firmalarca yayınlanan bildiriler ile takip edilmesi gerekir.

Lise Staj Başvurusu Nasıl Yapılır?

Lise staj başvurusu için öğrencilerin staj yapma arzusunda oldukları kurum, firma ya da kuruluşların talep ettiği ölçüde gerekli olan evrak ve formları başvuru kapsamında sunmaları gerekir. Belirtilmiş olduğu gibi bu noktada stajyer alımı yapacak firmaların birbirinden farklı talepleri bulunuyor olduğundan açıklamaların takip edilmesi ve gerekliliklerin ne olduğu hakkında fikir sahibi olunması tavsiye edilmektedir.

Üniversite Staj Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bilineceği üzere üniversiteler çoğunlukla staj imkanları konusunda öğrencilerine büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Özellikle vakıf üniversiteleri yaptıkları anlaşmalar ile öğrencilerin ilgilendikleri ya da eğitim gördükleri alanlarda en yüksek standartta staj eğitimi alabilmeleri adına tüm süreci özenle yürütür.

Aynı zamanda devlet üniversiteleri için de durum farksız değildir ve özellikle öğretmenlik, mühendislik, teknik mesleki eğitim gibi alanlarda öğrencilerin en yüksek verimlilikle staj dönemini tamamlamayabilmeleri adına özel anlaşmalar yapmaktadır.

Üniversiteler tarafından staj dönemi konusunda özel anlaşmalar yapılması halinde üniversite staj başvurusu çoğunlukla otomatik olarak gerçekleşmektedir. Buna karşın sistem tarafından yapılmayan atamalarda ise öğrencilerin seçenekler arasından bireysel olarak başvurması beklenmektedir. Bu tarz durumlarda öğrenciler başvuru yapacakları kurum ya da firmayı belirleyerek başlangıç aşamasında üniversiteden danışmanlık desteği almalı ve sonrasında ise ilgili kurumun taleplerine uyun bir başvuru süreci yönetmelidir. Belirtilmiş olduğu gibi talep edilen tüm belgeler ve gerekli şartların sağlandığından emin olunması gerekmektedir.


Bize ulaşmak için lütfen tıklayınız 

Bizi sosyal medya hesaplarımız üzerinden takip etmek için lütfen tıklayınız 

Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.