sağlık haberleri covid koronavirüs atama sağlık personeli alternatif tıp sendika haberleri anne ve çocuk hastalıklar sağlık turizmi sağlık hukuku biyoteknoloji ilaç ve patent
DOLAR
9,5111
EURO
11,0726
ALTIN
548,60
BIST
1.513
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Parçalı Bulutlu
16°C
Ankara
16°C
Parçalı Bulutlu
Perşembe Parçalı Bulutlu
17°C
Cuma Az Bulutlu
17°C
Cumartesi Az Bulutlu
17°C
Pazar Çok Bulutlu
19°C
Kamu Sağlık Tesisleri’nde, Yanında Veli’si veya Okul Görevlisi Olmadan Muayene ve Tedavi Amacıyla Başvuran 18 YAŞ ALTI ÖĞRENCİLERİN/HASTALARIN Muayene ve Tedavi’lerinin Yapılıp Yapılmayacağı Hususundaki Soru ve Sorunlar; Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü’nün 21.01.2019 Tarih’li Yazısı İle Yanıtlanmıştır; Anılan “18 Yaş Altı Muayene” Konulu “Yazı” İçeriğinde; BiyoTıp Sözleşmesi’nin 5. ve 6. Maddeleri...
15/02/2019 19:37
  Dünya çapında yayılarak pandemi haline gelen COVID-19 salgınına karşı Sağlık Bakanlığına bağlı bazı hastaneler tamamen, bazıları da özel açılan servisleri ile Pandemi Hastanesi görevini üstlendiler. Mart ayı sonlarına doğru kurumlar kendi ekiplerini kurdu ve fiilen pandemi servisleri de hizmetlerine başladı. Pandemi servisi kurulan hastanelerde görevli hekimler için özel çalışma...
21/04/2020 11:28
Abbott, bugün Xience stent ailesinin bir aylık ikili antiplatelet tedavi (DAPT) etiketlemesi için FDA onayı aldığını duyurdu.Abbott, yeni nesil Xience Skypoint için onay dahil olmak üzere stent ailesi için yeni FDA onayları aldı Ajanslarda yer alan haberlere göre, FDA’nın bir aylık DAPT etiketleme onayı, ABD’deki yüksek kanama riski (HBR) hastaları...
05/07/2021 11:15
5 Mayıs Dünya Astım Günü nedeniyle Prof. Dr. Bilun Gemicioğlu ve Doç. Dr. Ömür Aydın, koronavirüs salgının astım hastalığı ile ilişkisi ve astım hastalığı ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler hakkında uyarılarda bulundu.  Bu yılki teması ’’Astım Ataklarına Son’’ olan 5 Mayıs Dünya Astım Günü nedeniyle Kronik Havayolu Hastalıkları Önleme ve...
04/05/2020 17:03

3600 Ek Gösterge Verilecek mi?

3600 Ek Gösterge Verilecek mi?

3600 Ek Gösterge Nedir, Ek Gösterge Verilecek mi?

Türkiye’nin yarayan kanası olan ve özellikle kamuda istihdam olanlar için son derece kritik bir öneme sahip olan 3600 ek gösterge nedir? Bilineceği üzere kamu çalışanlarının aktif olarak çalıştıkları süre içerisinde ve emekli olduktan sonra alacakları maaşlar konusunda belirleyici olan birçok faktör bulunmaktadır. Bu noktada en temel olarak ön plana çıkan ise 3600 ek gösterge adı verilen belirleyicidir.

Uzun yıllardır çok sık bir şekilde haberlerin gündemi olan 3600 ek gösterge, bazı meslek gruplarının emekli olduktan sonra alacakları emekli maaşları konusunda en temel belirleyici konumundadır. 657 sayılı devlet kanununa bağlı olarak çalışanların yakından ilgilendiği bu gösterge, düzenli olarak gündeme gelir ve üzerinde yapılacak değişiklikler konusunda spekülasyonlar iddia edilir. Dolayısıyla pek çok kamu çalışanı vatandaş açısından oldukça önemli bir yere sahiptir.

dolar

3600 Ek Gösterge

3600 Ek Gösterge Nedir?

Hemen her kamu çalışanı için merak konusu olan 3600 ek gösterge nedir? sorusunun en temel yanıtı şüphesiz kamu istihdamı sonrasında emeklilik sürecinde ortaya çıkan en temel bileşen olmasıdır. Bu kapsamda gösterge hakkında yapılacak revizyonların yüksek düzeyde merak uyandırması aynı zamanda söz konusu olan emekli maaşı belirleyicisinin ne olduğu konusunda da ciddi düzeyde merak uyandırmaktadır.

Bu bağlamda 3600 ek gösterge, kamuda çalışan memurların aylık olarak aldıkları ücretlerin, emekli ikramiyelerinin ve emekli olunduktan sonra alınacak emekli maaşlarının belirlenmesi konusunda en temel belirleyicidir. Dolayısıyla ek göstergenin yüksek olması durumunda bazı meslek gruplarında çalışanların belirtilen ödemelerden daha yüksek oranda ödeme talep etmelerine imkan vermektedir.

3600 ek gösterge, başta polis, öğretmen, din görevlisi, hemşire ve benzeri pek çok meslek grubu açısından büyük önem arz etmekle birlikte uzun yıllardır kapsamlı bir revizyonun yapılmamış olması kamuda çalışanların mağdur olmalarına sebebiyet vermiştir.

3600 Ek Gösterge Ne Demek?

Belirtilmiş olduğu gibi 3600 ek gösterge, bir devlet memurunun emeklilik sonrasında alınacak maaş ve ikramiye konusunda en temel belirleyici veridir. Aynı zamanda memurların aktif olarak çalışma yaşantıları boyunca alacağı maaşlar konusunda da son derece belirleyici olan gösterge konusunda pek çok farklı spekülasyon bulunmaktadır.

Özellikle memur sendikaları tarafından devlete iletilen taleplerde memurların 3600 ek gösterge konusunda iyileştirme yapılması arzu edilmektedir. Tahmin edileceği üzere 2 Bin ek göstergesi olan bir memur ile 3 Bin 600 ek göstergesi olan memur arasında maaş ve emeklilik sonrası maaş ile ikramiye konusunda ciddi farkların oluşabilmesi mümkün olmaktadır.

Pek çok haberin içeriğini belirleyen 3600 ek gösterge kapsamında öncelikli olarak din görevlileri, hemşireler, öğretmenler ve polisler düzenleme kapsamına alınması beklenmektedir. Bunula birlikte yıllardır beklenen ve memur sendikaları tarafından talep edilen revizyonlar ise henüz gerçekleştirilmiş değildir.

3600 Ek Gösterge Ne İşe Yarar?

Pek çok kimse açısından 3600 ek gösterge ne işe yarar? Sorusu sorulmaktadır ve özellikle bu göstergenin zaman zaman gündemi meşgul ediyor olmasından dolayı işlevinin ne olduğu ciddi düzeyde merak edilmektedir. Pek çok meslek grubu için kritik bir öneme sahip olan gösterge yine pek çok farklı konuda belirleyici özelliğe sahiptir.

Belirtilmiş olduğu gibi 3600 ek gösterge;

Memurların aktif maaşlarının belirlenmesi

Emeklilik sonrası alınacak ikramiyenin ne kadar olacağı

Emekli olunduktan sonra aylık olarak alınacak maaş

Gibi temel konularda belirleyici bir özelliğe sahiptir.

Ek Gösterge Hangi Mesleklerde Var?

3600 ek gösterge kamu kapsamında istihdam gören tüm mesleklerde bulunmaktadır. Bununla birlikte özellikle polis, öğretmen, hemşire ve din görevlileri için bu göstergenin ne olacağı daha büyük önem arz etmektedir. Dolayısıyla yapılan ilk revize işlemlerinin bu meslek gruplarını kapsaması beklenmektedir.

3600 Ek Gösterge Verilecek mi?

Konuyla ilgili spekülasyona sebep olan pek çok haber ve veri bulunmakla birlikte 3600 ek gösterge verilecek mi? Sorusuna kesin olarak yanıt vermek mümkün değildir. Hükümet ve memur sendikaları arasında sürekli olarak yapılan görüşmeler kapsamında iyileştirme yapılması beklendiği gibi bunun nasıl ve hangi şartlar altında yapılacağı bilinmemektedir.

Dolayısıyla 3600 ek gösterge ne zaman verilecek? Sorusu başta olmak üzere kimlere ve hangi şartlar altında verileceği konusunda kesin veriler yapılan görüşmelerin nihayete erdirilmesiyle bilinecektir.


Bizimle iletişime geçmek için lütfen linki  tıklayınız 

Bizi sosyal medya hesaplarımız üzerinden takip etmek için lütfen tıklayınız

Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.