sağlık haberleri covid koronavirüs atama sağlık personeli alternatif tıp sendika haberleri anne ve çocuk hastalıklar sağlık turizmi sağlık hukuku biyoteknoloji ilaç ve patent
DOLAR
18,8096
EURO
20,4220
ALTIN
1.165,11
BIST
5.096,29
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Hafif Kar Yağışlı
2°C
Ankara
2°C
Hafif Kar Yağışlı
Çarşamba Az Bulutlu
2°C
Perşembe Çok Bulutlu
3°C
Cuma Çok Bulutlu
2°C
Cumartesi Çok Bulutlu
0°C
Özel sağlık kuruluşlarında görev yapan hekimlerin birden fazla yerde çalışma kuralları yeniden düzenlendi. Ayakta teşhis ve tedavi yapılan özel sağlık kuruluşlarının tesis, hizmet ve personel standartlarını yükseltmek amacıyla hazırlanan “Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”, bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe girdi. Yönetmelik...
02/10/2019 07:21
  Uçuk Neden Çıkar? Genelde dudakta çıktığı için insanların yaşam kalitesini düşürmesi ile bilinen uçuk rahatsızlığı çok sık rastlanan bir durum haline gelmiştir. Vücuda alınan bazı virüslerin kalıcı olarak yerleşmesi ve vücudu terk etmemesinin yanı sıra duygusal olarak stresli anlarımızda vücudumuz zayıf düştüğü için kendini bir yara olarak gösterebilmektedir. Bu...
07/11/2021 13:44
Organ Nakli Hizmetleri Yönetmeliği 10 Aralık 2022 tarihli ve 32039 sayılı Resmî Gazete’de yayımlandı. Sağlık Bakanlığından: ORGAN NAKLİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Başlangıç Hükümleri Amaç MADDE 1- (1) Bu Yönetmeliğin amacı, organ nakli hizmetlerinin düzenlenmesi, organ nakli merkezlerinin ve organ kaynağı merkezlerinin tesis, hizmet ve personel standartlarının belirlenmesi, bunların açılması, eğitim...
10/01/2023 09:12
8 yıldır Organ ve Doku Nakli Erzurum Bölge Koordinatörü olarak çalışan ve bölgesinde ciddi başarılar yakalayan Dr. Fatih Kacıroğlu, “Doku, Organ Nakli ve Diyaliz Hizmetleri Daire Başkanlığı’na” atandı. Sosyokültürel alanda da çeşitli faaliyetler sürdüren Kacıroğlu, Sağlık Bakanlığı Bünyesinde çeşitli kademelerde idarecilik vazifelerde bulunmuş ve son olarak Organ ve Doku Nakli...
23/01/2020 10:04

3600 Ek Gösterge Verilecek mi?

3600 Ek Gösterge Verilecek mi?

3600 Ek Gösterge Nedir, Ek Gösterge Verilecek mi?

Türkiye’nin yarayan kanası olan ve özellikle kamuda istihdam olanlar için son derece kritik bir öneme sahip olan 3600 ek gösterge nedir? Bilineceği üzere kamu çalışanlarının aktif olarak çalıştıkları süre içerisinde ve emekli olduktan sonra alacakları maaşlar konusunda belirleyici olan birçok faktör bulunmaktadır. Bu noktada en temel olarak ön plana çıkan ise 3600 ek gösterge adı verilen belirleyicidir.

Uzun yıllardır çok sık bir şekilde haberlerin gündemi olan 3600 ek gösterge, bazı meslek gruplarının emekli olduktan sonra alacakları emekli maaşları konusunda en temel belirleyici konumundadır. 657 sayılı devlet kanununa bağlı olarak çalışanların yakından ilgilendiği bu gösterge, düzenli olarak gündeme gelir ve üzerinde yapılacak değişiklikler konusunda spekülasyonlar iddia edilir. Dolayısıyla pek çok kamu çalışanı vatandaş açısından oldukça önemli bir yere sahiptir.

dolar

3600 Ek Gösterge

3600 Ek Gösterge Nedir?

Hemen her kamu çalışanı için merak konusu olan 3600 ek gösterge nedir? sorusunun en temel yanıtı şüphesiz kamu istihdamı sonrasında emeklilik sürecinde ortaya çıkan en temel bileşen olmasıdır. Bu kapsamda gösterge hakkında yapılacak revizyonların yüksek düzeyde merak uyandırması aynı zamanda söz konusu olan emekli maaşı belirleyicisinin ne olduğu konusunda da ciddi düzeyde merak uyandırmaktadır.

Bu bağlamda 3600 ek gösterge, kamuda çalışan memurların aylık olarak aldıkları ücretlerin, emekli ikramiyelerinin ve emekli olunduktan sonra alınacak emekli maaşlarının belirlenmesi konusunda en temel belirleyicidir. Dolayısıyla ek göstergenin yüksek olması durumunda bazı meslek gruplarında çalışanların belirtilen ödemelerden daha yüksek oranda ödeme talep etmelerine imkan vermektedir.

3600 ek gösterge, başta polis, öğretmen, din görevlisi, hemşire ve benzeri pek çok meslek grubu açısından büyük önem arz etmekle birlikte uzun yıllardır kapsamlı bir revizyonun yapılmamış olması kamuda çalışanların mağdur olmalarına sebebiyet vermiştir.

3600 Ek Gösterge Ne Demek?

Belirtilmiş olduğu gibi 3600 ek gösterge, bir devlet memurunun emeklilik sonrasında alınacak maaş ve ikramiye konusunda en temel belirleyici veridir. Aynı zamanda memurların aktif olarak çalışma yaşantıları boyunca alacağı maaşlar konusunda da son derece belirleyici olan gösterge konusunda pek çok farklı spekülasyon bulunmaktadır.

Özellikle memur sendikaları tarafından devlete iletilen taleplerde memurların 3600 ek gösterge konusunda iyileştirme yapılması arzu edilmektedir. Tahmin edileceği üzere 2 Bin ek göstergesi olan bir memur ile 3 Bin 600 ek göstergesi olan memur arasında maaş ve emeklilik sonrası maaş ile ikramiye konusunda ciddi farkların oluşabilmesi mümkün olmaktadır.

Pek çok haberin içeriğini belirleyen 3600 ek gösterge kapsamında öncelikli olarak din görevlileri, hemşireler, öğretmenler ve polisler düzenleme kapsamına alınması beklenmektedir. Bunula birlikte yıllardır beklenen ve memur sendikaları tarafından talep edilen revizyonlar ise henüz gerçekleştirilmiş değildir.

3600 Ek Gösterge Ne İşe Yarar?

Pek çok kimse açısından 3600 ek gösterge ne işe yarar? Sorusu sorulmaktadır ve özellikle bu göstergenin zaman zaman gündemi meşgul ediyor olmasından dolayı işlevinin ne olduğu ciddi düzeyde merak edilmektedir. Pek çok meslek grubu için kritik bir öneme sahip olan gösterge yine pek çok farklı konuda belirleyici özelliğe sahiptir.

Belirtilmiş olduğu gibi 3600 ek gösterge;

Memurların aktif maaşlarının belirlenmesi

Emeklilik sonrası alınacak ikramiyenin ne kadar olacağı

Emekli olunduktan sonra aylık olarak alınacak maaş

Gibi temel konularda belirleyici bir özelliğe sahiptir.

Ek Gösterge Hangi Mesleklerde Var?

3600 ek gösterge kamu kapsamında istihdam gören tüm mesleklerde bulunmaktadır. Bununla birlikte özellikle polis, öğretmen, hemşire ve din görevlileri için bu göstergenin ne olacağı daha büyük önem arz etmektedir. Dolayısıyla yapılan ilk revize işlemlerinin bu meslek gruplarını kapsaması beklenmektedir.

3600 Ek Gösterge Verilecek mi?

Konuyla ilgili spekülasyona sebep olan pek çok haber ve veri bulunmakla birlikte 3600 ek gösterge verilecek mi? Sorusuna kesin olarak yanıt vermek mümkün değildir. Hükümet ve memur sendikaları arasında sürekli olarak yapılan görüşmeler kapsamında iyileştirme yapılması beklendiği gibi bunun nasıl ve hangi şartlar altında yapılacağı bilinmemektedir.

Dolayısıyla 3600 ek gösterge ne zaman verilecek? Sorusu başta olmak üzere kimlere ve hangi şartlar altında verileceği konusunda kesin veriler yapılan görüşmelerin nihayete erdirilmesiyle bilinecektir.


Bizimle iletişime geçmek için lütfen linki  tıklayınız 

Bizi sosyal medya hesaplarımız üzerinden takip etmek için lütfen tıklayınız

Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.