sağlık haberleri covid koronavirüs atama sağlık personeli alternatif tıp sendika haberleri anne ve çocuk hastalıklar sağlık turizmi sağlık hukuku biyoteknoloji ilaç ve patent
DOLAR
9,5276
EURO
11,0674
ALTIN
547,47
BIST
1.509
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Parçalı Bulutlu
16°C
Ankara
16°C
Parçalı Bulutlu
Perşembe Parçalı Bulutlu
18°C
Cuma Parçalı Bulutlu
19°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
19°C
Pazar Sağanak Yağışlı
21°C
Sayıştay, Halk Sağlığı Kurumu ve Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’nda yaşanan usulsüzlükleri raporlaştırdı. İki raporda da kurumda çalışan memurların maaşlarının yanlış hesaplandığı, bazılarına yüksek, bazılarına ise düşük maaş ödendiği tespiti yer aldı. Raporda, ‘Bazı kişilere bulundukları derecelerine göre daha alt derecelerin bazılarına ise daha üst derecelerin ek göstergeleri üzerinden ödeme yapıldığı...
22/11/2018 10:50
1 Haziran 2019 CUMARTESİ Resmi Gazete Sayı : 30791 YÖNETMELİK Cumhurbaşkanlığından: DEVLET BİLGİ KOORDİNASYON KURULU VE MERKEZİ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler Amaç ve kapsam MADDE 1- (1) Bu Yönetmelik, Bakanlıklar ile kamu kurum ve kuruluşlarından bilgileri toplamak, bilgi koordinasyonunu sağlamak üzere oluşturulan Devlet Bilgi Koordinasyon Kurulu ile Devlet Bilgi...
01/06/2019 11:41
Necmettin Erbakan Üniversitesi Sağlık Yönetimi Bölümü Sağlık Politikaları Ana Bilim Dalı Hocası Doç Dr Ayhan Uludağ Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü olarak atanmıştır. Kendilerine hayırlı olsun diyoruz Sosyal Medyada Paylaşın
07/05/2019 07:30
Barsaklar normal işlevlerinin tekrar başlamasına olanak verecek biçimde birleştirilemezse, cerrah, dışkının beden dışındaki yapay bir torbaya boşaltılmasını sağlayacak biçimde karın duvarına kalıcı bir ağızlaştırma yapar. Yapılan işleme, eğer ağızlaştırma kolona yapıl­dıysa kolostomi, ince barsağa yapıldıysa ileostomi adı verilir. Kolostomi veya ileostomiye gerek olacaksa, hekimleriniz ve özel eğitim almış bir hemşire...
16/09/2017 09:51

Hekim Hataları ve Tazminat Davası Hakları Nelerdir?

Hekim Hataları ve Tazminat Davası Hakları Nelerdir?

 

Tıbbi malpraktis olarak da bilinen doktorsun tıbbi uygulama hatası; yanlış teşhisi, eksik bakım hizmetlerini ya da hatalı tedavi yöntemlerinin uygulanmasını içermektedir. Peki hekim hataları ve tazminat davası hakları nelerdir, Malpraktis dava örnekleri var mıdır?

İlk olarak bilinmesi gereken en önemli nokta tıbbi malpraktis yani doktor hatası, doktorun yanında hastane, poliklinik ya da tıp merkezi gibi sağlık kuruluşlarından kaynaklı hastanın zarar görmesi durumlarını da kapsamaktadır. Bu nedenle de doktor hatası tazminat davası; hastalığın teşhisini, tedavisini ve hastanın bakımı sırasındaki tüm uygulamaları kapsamaktadır.

Hastanın öyküsünün alınması ve sonrasında gerekli tetkiklerin yapılması, hastaya ilaç verilmeye başlanması ve ameliyat ya da iğne gibi tedaviler esnasında standartlara aykırı bir şekilde yapılan tüm uygulamalar tıbbi malpraktis olarak adlandırılmaktadır.

Sağlık personelinin kasıtlı kusuru ya da ihmali sonucunda standart uygulamaları yerine getirmemesi durumunda da yine hastane ve ilgili kişiler bu durumdan sorumlu olmaktadır. Ancak tıbbı müdahale esnasında beklenmeyen beceri veya bilgi eksikliği sonucunda ortaya çıkan istenmeye sonuçlardan doktorlar sorumlu tutulamamaktadır. Komplikasyon gerçekleşmesi durumunda da aynı şekilde doktorun sorumluluğu söz konusu değildir. Diğer bir deyişle hem haksız fiil kaynaklı özel hukuk sorumluluğu hem de ceza hukuku sorumluluğu açısından kusur prensibi her daim esas alınmaktadır. Bu açından göz önünde bulundurulması gereken nokta kusurlu sorumluluğun varlığıdır.

hekim hataları

Hekim Hataları ve Tazminat Davası Hakları Nelerdir?

Hastaya uygulanacak tıbbi müdahalenin belli çerçeveler içerisinde risk taşıması durumunda öncelikle hastanın izni alınması gerekmektedir. Örnek verilecek olursa, eğer bir hasta ameliyat olmayı reddediyorsa bu tedavi hastanın yararına dahi olsa, doktor tek başına hastayı ameliyat etme kararını verememektedir. Ayrıca izni alınmış olan hastalarda da doktor tarafından uygulanacak olan her türlü tedavinin, “tıbbi standart” olarak da bilineni tıp biliminin genel olarak kabul ettiği meslek kuralları çerçevesinde yapılmış olması gerekmektedir. Bu tıbbi standartların dışında gerçekleştirilen her türlü müdahale de malpraktis olmaktadır.

Hastaya karşı gerçekleştirilen doktor müdahalesinin, tıp bilimindeki standartlara ve tecrübelere bağlı olarak somut ve özenli bir şekilde uygulanması gerekmektedir. Doktor hatalarına karşı açılan tazminat davasına konu olabilen tıbbi standart ihlalleri farklı şekillerde ortaya çıkabilmektedir.

Hastalığın teşhisi aşamasında

  • Hastalığı tedavi ederken (yanlış tedavi yönteminin belirlenmiş olması ya da endikasyon açısından eksiklikler)
  • Organizasyon yükümlülükleri (Hastanın yeterli bakımı görebilmesi için personelin nitelikli ve yeterli olması, kliniğin gerekli organizasyona sahip olması?

Hekim hataları ve tazminat davası hakları nelerdir sorusunun cevabı bu başlıklar çerçevesinde oluşmaktadır. Teşhis sırasında; hastanın doktor tarafında muayenesinin yeterli yapılmaması, hastayla ilgili hastalık öyküsünün ya da geçmiş hastalık bilgisinin gereği gibi alınmaması gibi hatalar hekim hataları olarak kabul görmektedir. Örnek verilecek olursa, alerjisi bulunan bir hastaya tehlikeli bir ilaç veren doktorsun, hastanın alerji bilgilerini kontrol etmemiş olması teşhis esnasındaki hekim hataları örnekleri arasında yer alır.

Yargıtay kararlarına bağlı olarak tedavi aşamasında da malpraktis örnekleri bulunmaktadır. Hastaya gerekli tıbbi müdahalenin yapılmamış olması, ameliyat esnasında hastanın vücudunda herhangi bir yabancı maddenin unutulması, hastaya müdahale edilmesi gereken uzvun karıştırılması, seçilen tedavi yönteminin yanlış olması, hijyen kurallarının dikkate alınmaması gibi çalışmalar hekim hatası olarak kabul edilmektedir.

Doktor hataları nedeniyle hasta ve yakınlarının tazminat davası açma hakları bulunmaktadır.

Doktor Hatası Tazminat Davası Kime Açılır?

Devlet hastanelerinde ortaya çıkan yanlış tıbbi uygulamalar sonucunda tazminat davaları konuyla ilgili kamu kurumuna dava açabilme hakkına sahiptir. Devlet memuru konumundaki doktor içinse doğrudan tazminat davası açılabilmesi mümkün değildir.

Özel hastanelerde yaşanan hatalı tıbbi müdahaleler sonucunda ise tazminat davası hem tedaviyi gerçekleştiren ve yanlış teşhiste bulunan doktor hem de hastaneye ve doktor hatasına sigorta yapan sigorta şirketi için açılabilmektedir.

Doktor hatası sonucunda tazminat davası için ortaya çıkan zararın ispat edilmesi de hastanın yani davacının sorumluluğundadır. Ancak, gerçekleşen zararın miktarını ortaya koymak, hakimin yetkisi altındadır. Maddi tazminat çerçevesinde hayatını kaybeden hastaların defin masrafları ya da hayatını kaybetme durumu hemen yaşanmamışsa tedavi giderleri gibi maddi şeyler hastaneden istenebilmektedir.

Manevi tazminat için ise hastanın sağlığında istenmeyen ve beklenmeyen bir durumun yaşanmış olması yeterlidir.


Bizimle iletişime geçmek için lütfen tıklayınız

Bizi sosyal medya hesaplarımız üzerinden takip etmek için lütfen tıklayınız 

Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.