sağlık haberleri covid koronavirüs atama sağlık personeli alternatif tıp sendika haberleri anne ve çocuk hastalıklar sağlık turizmi sağlık hukuku biyoteknoloji ilaç ve patent
DOLAR
31,0126
EURO
33,5749
ALTIN
2.018,12
BIST
9.312,12
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Açık
9°C
Ankara
9°C
Açık
Perşembe Az Bulutlu
12°C
Cuma Açık
14°C
Cumartesi Çok Bulutlu
15°C
Pazar Çok Bulutlu
14°C
AR-GE ve teknoloji merkezleri ile teknoloji geliştirme bölgesi işletmelerinde araştırma ve geliştirme projelerini desteklemek amacıyla uygulanan indirim, istisna, destek ve teşvik tutarları yeniden belirlendi.   AR-GE ve Tasarım Faaliyetlerine Yeni Düzenleme: Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, AR-GE ve teknoloji merkezi işletmeleri ile teknoloji geliştirme bölgelerinde yıllık beyanname üzerinden yararlanılan indirim tutarı 2 milyon lira...
17/12/2023 11:29
Yurtdışında tıp fakültesi okumak, her geçen gün daha fazla öğrencinin düşündüğü ve gerçekleştirmek için araştırmalar yaptığı eylemler arasındadır. Bu bağlamda yurtdışında okumak için ne yapmalıyım sorusu yöneltilmektedir. Yurtdışında üniversite eğitimi almak istiyorsanız, bu noktada hangi ülkede okumak istediğinize bağlı olarak şartlar daha farklı olacaktır. Çoğu ülkede üniversiteye geçiş yöntemi Türkiye’ye...
31/08/2021 14:00
İlk kez meslek hastalığı sayıldı: Kovid-19’dan hayatını kaybeden doktorun ailesine SGK’dan aylık bağlandı İzmir Tabip Odası, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden 59 yaşındaki doktor Muharrem İdiz’in ailesine aylık bağlandığını bildirdi. Sağlık Bakanlığı, Aralık 2020’de yayınladığı genelgede, Covid-19 tedavisi görürken hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının yakınlarına ölüm aylığı bağlanmasının önünü açmıştı. Türk Tabipleri...
11/05/2021 21:43
Sosyal Güvenlik Hakkı; temel insan haklarından olup, uluslararası hukuk normları ile Anayasa’da güvence altına alınmıştır. Bu hak bireyleri toplum içinde iktisadi bakımdan desteklemeyi, muhtaçlığa düşmesini önlemeyi, sosyo – ekonomik ve fizyolojik risklerin sonuçlarına karşı korumayı hedef alan bir haktır. Çalışanın mesleğini icrası sırasında sürekli tekrarladığı faaliyetlerden dolayı ya da icra...
08/04/2020 15:41

SGK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?
13/02/2021 13:17
A+
A-

SGK Borç Sorgulama işlemi 2021 yılında arama motorlarında en çok aranan konulardan biri olmakta. SGK Borç Sorgulama işlemleri nereden ve nasıl yapılır sorusuna bu yazımızda cevap veriyoruz.

4A, 4B ya da 4C üzerinden sigortalananlar, e-devlet ile sigorta türlerine göre farklı alanlarda sorgulama yapabilmektedir. Ücretsiz olarak gerçekleştirilen hizmet herkesin yararlanabilmesine açıkken SGK borç sorgulama nasıl yapılır sorusu da büyük önem taşımaktadır.

SGK Nedir?

SGK, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kısaltmasıdır. Olası risklere karşı, kazançlarında azalma olabilecek vatandaşların yaşamak için ihtiyaçlarını başkalarına muhtaç olmadan karşılayabilmeleri amacıyla kurulan bir sistemdir. Bunun yanı sıra herhangi bir sosyal risk durumunda da ortaya çıkan zarar devlet tarafından karşılanmaktadır. SGK ile kaza veya hastalık benzeri durumlarda hastanelerden yararlanılabilmekte ayrıca belirli şartlarla birlikte emeklilik maaşı alınabilmektedir.

Türkiye’de çalışmakta olan vatandaşların sunulan sosyal güvencelerden yaralanabilmeleri, gerekli şartları tamamladıktan sonra emeklilik hakkını elde edebilmeleri ve devletin mevcut istihdamı kontrol edebilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) bağlı ancak bağlı oldukları sistemler açısından farklılık gösteren sistemlerden birinde çalışmaları gerekmektedir.

Aynı şekilde çalışmakta olan her vatandaşın da sahip oldukları en büyük haklarından birisi de bu güvence olmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kabul edilen ve farklılık gösteren bu sistemlere de 4A, 4B ve 4C denilmektedir. Peki ama SGK prim borcu nedir ve SGK borç sorgulama nasıl yapılır?

4A Nedir, 4A Kimleri Kapsar?

Daha önceki dönemlerde SSK içerisinde yer alan ve buna göre bir işverene bağlı bir şekilde çalışan vatandaşlar günümüzde SGK 4A olarak adlandırılmaktadır.

4B Nedir? 4B Kimleri Kapsar?

4B grubunda yer alan çalışanlar eski dönemde BAĞ-KUR olarak bilinmekteydi. 4B grubunun çalışanları, kariyer meslek grubu şeklinde isimlendirilen mesleklerin dışındaki kadrolar için verilen isimdir. Bu meslek grubuna hemşire, mühendis, teknisyen, koruma ve güvenlik, sağlık memuru, veznedar ve ambar memuru gibi meslekler girmektedir.

4B çerçevesinde çalışmakta olanların emeklilik hakkını elde edebilmeleri için bazı şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Özellikle de işe başlangıç tarihleri büyük önem taşımaktadır. 4B grubunda çalışanlar için üç tarih öne çıkmaktadır.

– 1 Ekim 1999 tarihinden önce işe başlamış olanlar.

– 1 Ekim 1999 tarihinden 30 Nisan 2008 tarihine kadar işe giriş yapmış olanlar.

– 1 Mayıs 2008 tarihinden sonra işe başlayanlar.

1 Ekim 1999 tarihinden önce sigortalı bir şekilde çalışmaya başlamış olanlar, bu tarihten başlayarak prim ödemesi yapmak şartıyla 23 yıldan daha fazla olan kişiler için yaş şartı bulunmamaktadır. 25 yıl toplamda 9000 gün prim ödemesini gerçekleştirmeleri durumunda emeklilik şansı elde edebilmek mümkün olmaktadır.Ancak bu şartı gerçekleştiremeyen çalışanların, emekli olabilmeleri için prim gününü tamamlamanın yanında belirtilen yaş şartını de yerine getirmeleri gerekmektedir.

4C Nedir? 4C Kimleri Kapsar?

Önceki dönemlerde Emekli Sandığı’na bağlı bir şekilde çalışanlar günümüzde 4C grubu kapsamına girmektedir. 4C çalışanları bir yıldan az dönemliya da mevsimlik hizmeti veren çalışanları kapsamaktadır.

sgk borç sorgulama

 

 

SGK Prim Borcu Nedir?

İşveren tarafından çalışma ücretlerinin dışında işçiye ödenen ek para prim olarak adlandırılmaktadır. Sigortalı çalışanların emeklilik şansı elde edebilmeleri için yasada belirtilen prim gününü doldurmaları gerekmektedir. Her ay düzenli olarak işveren tarafından yaptırılmakta olan bu ödeme, kişinin çalışmama durumunda isteğe bağlı şekilde de ödenebilmektedir.

Bir diğer deyişle SGY’ya başvuruda bulunan kişiler sigorta primlerini her ay düzenli olarak ödemeleri durumunda da belirlenen şartlara uyulması halinde emeklilik hakkı elde edebilmektedir. Özet olarak prim günü, emeklilik için temel yapı taşlarından biri olmaktadır. SGK prim borcu nedir sorusunun cevabı da burada ortaya çıkmaktadır.

SGK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK prim günlerinin sorgulaması e-devlet üzerinden yapılmaktadır. E Devlet Kapısı’na girişin sağlanmasından sonra arama butonuna “Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama” yazılarak aranmalı ve çıkan bağlantıya tıklanılması gerekmektedir. Herhangi bir SGK prim borcu olması durumunda, açılan ekranda belirecektir.

4A (SSK), 4B (Bağ-Kur) veya 4C (Emekli Sandığı) bünyesinde olan çalışanlar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sigorta hizmeti alabilmektedir. Tüm vatandaşların da sigortalılık durumları hakkında bilgi almak, primlerinin düzenli bir şekilde yatırılıp yatırılmadığını öğrenmek ve emeklilikle ilgili bilgileri edinebilmeleri Sosyal Güvenlik Numarası ile sağlanmaktadır.

4A, 4A veya 4C gibi farklılık gösterebilen sigorta koluna göre, hizmet dökümleri e-devlet üzerinden görüntülenebilmektedir. Aynı şekilde toplam prim gününe de erişebilmek mümkündür. İsteğe göre hizmet dökümü içerisinden sahip olunan toplam prim sayısına ya da aylara bölünmüş bir şekilde detaylı prim durumuna da bakılabilmektedir.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan da takip etmek için lütfen tıklayınız 

Bizimle iletişime geçmek için lütfen tıklayınız 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.