sağlık haberleri covid koronavirüs atama sağlık personeli alternatif tıp sendika haberleri anne ve çocuk hastalıklar sağlık turizmi sağlık hukuku biyoteknoloji ilaç ve patent
DOLAR
18,6457
EURO
19,2709
ALTIN
1.048,92
BIST
4.962,48
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
14°C
Ankara
14°C
Az Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
15°C
Perşembe Hafif Yağmurlu
12°C
Cuma Az Bulutlu
11°C
Cumartesi Çok Bulutlu
12°C
  Tıbbi malpraktis olarak da bilinen doktorsun tıbbi uygulama hatası; yanlış teşhisi, eksik bakım hizmetlerini ya da hatalı tedavi yöntemlerinin uygulanmasını içermektedir. Peki hekim hataları ve tazminat davası hakları nelerdir, Malpraktis dava örnekleri var mıdır? İlk olarak bilinmesi gereken en önemli nokta tıbbi malpraktis yani doktor hatası, doktorun yanında hastane,...
20/04/2021 18:23
  Uçuk Neden Çıkar? Genelde dudakta çıktığı için insanların yaşam kalitesini düşürmesi ile bilinen uçuk rahatsızlığı çok sık rastlanan bir durum haline gelmiştir. Vücuda alınan bazı virüslerin kalıcı olarak yerleşmesi ve vücudu terk etmemesinin yanı sıra duygusal olarak stresli anlarımızda vücudumuz zayıf düştüğü için kendini bir yara olarak gösterebilmektedir. Bu...
07/11/2021 13:44
Sosyal Hizmet ve ilgili diğer mesleklerin, teknoloji gelişirken ve nüfus değişirken gelecekte karşılaşılacak hızlı değişim ve büyümeden etkilenme potansiyeli son derece yüksek. Bu durum özellikle yapay zeka uygulamaları için geçerli. Yapay Zeka (AI-artificial intelligence), basitçe söyleyecek olursak normalde insanlar tarafından alınan kararların makineler ya da bilgisayarlar tarafından vermesini sağlayan bir dizi...
02/10/2019 20:10
‘Türkiye İlaç Sektörü 2021’ başlıklı raporumuz yayınlandı. Raporumuzda, Türkiye ilaç ve tıbbi sağlık ürünleri pazarının yanı sıra ilaç endüstrisine ilişkin ruhsatlandırma, yatırım teşvikleri, Ar-Ge, üretim, istihdam, dış ticaret ve finansal verilerin analizleri yapılmıştır.   Rapora aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. İEİS Türkiye İlaç Sektörü 2021 İÇİNDEKİLER Giriş 4 1.Türkiye İlaç ve Tıbbi...
01/07/2022 07:01

Böbrek Nakli Olanlar Ne Kadar Yaşar?

Böbrek Nakli Olanlar Ne Kadar Yaşar?

 

Günümüzde böbrek kaynaklı yaşanan sağlık sorunlarının tedavi edilebilmesi adına kullanılabilecek pek çok farklı yöntem bulunuyor olmakla birlikte son dönem böbrek yetmezliği sorunu yaşayanların böbrek nakli yapılmaması halinde yaşamlarını sürdürmeleri mümkün değildir. Dolayısıyla uygun şartların oluşması halinde son dönem böbrek yetmezliği sorunlarında böbrek naklinin yapılması zorunludur.

Bu noktada böbrek naklinin yapılması zorunlu olan son dönem böbrek yetmezliği yaşayanlar açısından en çok merak edilen konuların başında böbrek nakli olanlar ne kadar yaşar? Böbrek nakli nasıl yapılmalıdır? Ne zaman böbrek nakli yapılmalıdır? Gibi konular bulunmaktadır.

Çoğu zaman bağışıklık sisteminin gücüne ve organın vücut ile uyumuna göre farklılık gösteren süreç, günümüzde tıp biliminde yaşanan olumlu gelişmeler böbrek nakli konusunda pek çok farklı olanağın elde edilmesini sağlamıştır.

organ nakli olanlar ne kadar yaşar

Böbrek Nakli Nedir?

Böbrek nakli, son dönem böbrek yetmezliği sağlık sorunu ile karşı karşıya kalan kimselerin, çalışmayan böbrek yerine vücutta bu işlevi yerine getirecek yeni bir organın yerleştirilmesi anlamına gelmektedir. Bununla birlikte böbrek naklinin yapılabilmesi adına gerekli olan böbreğin canlılardan ya da kadavralardan elde edilmesinde herhangi bir beis bulunmaz.

Böbrek yetmezliği konusunda kullanılan bir diğer etkili tedavi yöntemi olan diyaliz ise, hiçbir şart altında gerçek bir organın yerinin tutmuyor olduğundan en nihayetinde hastalar bir makineye bağlı olarak yaşamlarını sürdürmektedir. Dolayısıyla etkili bir tedavinin elde edilmesi adına böbrek nakli son dönem böbrek yetmezliği sorunu ile karşı karşıya kalanlar için zorunlu bir tedavi yöntemidir.

Böbrek Nakli Nasıl Yapılır?

Böbrek nakli riskleri bakımından ciddi riskleri bünyesinde barındıran bir cerrahi operasyon değildir. Belirtilmiş olduğu gibi canlı bedenlerden organların temin edilmesi mümkün olduğu gibi kadavralardan da böbrek yetmezliği sorunun giderilmesi adına böbrek alınabilmektedir. Çoğunlukla yaşayan bireylerden alınan böbrekler tercih ediliyor olmakla birlikte özellikle akrabalar bu konuda en çok böbrek verenler arasında yer almaktadır.

Hastalara böbrek nakli nasıl yapılır? Sorusunu merak edenler için ise operasyonun kasık bölgesine yakın bir bölgeden küçük bir kesikle yapıldığı belirtilmelidir. Açılan kesikten yerleştirilen böbrek, atardamar ve toplardamarlara dikilir. Çoğunlukla kapalı ameliyat yöntemiyle yapılan operasyon sonucunda hastanın gündelik yaşantısına dönme süreci son derece kısadır.

Operasyon sonrasında kesikten kaynaklanan küçük çaplı ağrıların olması muhtemeldir. Bununla birlikte önemli düzeyde bir yan etkisi bulunmadığı da belirtilmelidir.

Böbrek Nakli Ne Zaman Yapılmalıdır?

Bilineceği üzere böbrek yetmezliği sorunları için ilk başvurulan yöntem diyalizdir. Diyaliz işlemler ise normal bir insan böbreğinin sahip olması gereken işlevin yalnızca %10’nun sağlamaktadır. Dolayısıyla diyaliz hastayı hayatta tutma konusunda önemli bir işleve sahip olmasına karşın gerçek anlamıyla böbrek etkisi yaratmaz. Dolayısıyla böbrek nakli yapılması zorunlu hale gelebilir.

Böbrek nakli yapılması için belirtilmiş olduğu gibi hastaların son dönem böbrek yetmezliği safhasına gelmiş olması gerekmektedir. Bu noktada uzman hekimler ve doktorlar tarafından hastaların zorunlulukla operasyona girmeleri tavsiye edilecektir ve operasyonun karar süreci hekim, hasta ve aile iş birliği ile gerçekleşmektedir.

Nakledilen Böbreğin Ömrü Ne Kadardır?

Son dönem böbrek yetmezliği sonucunda yapılan böbrek naklinin etkileri anında gözlemlenebildiği gibi nakledilen böbreğin ömrü de hastanın genel durumu ve alışkanlıkları ile doğrudan ilgilidir. Dolayısıyla operasyon sonrasında hastanın böbreğinin tam uyum gösterebilmesi adına tedavi sürecinin başlangıç aşamasında hekim tavsiyelerine tamamen uyulması gerekir. Bundan sonraki aşamada ise nakledilen böbrek normal olarak çalışmaya devam edecektir ve ömrü ise yine tamamen kişinin kendisi ile ilgilidir.

Böbrek Nakli Sonrası Yaşam Süresi

Böbrek nakli gerçekleştirilen hastaların yaşam kalitelerinde normal bir insanda olduğundan çok farklı sonuçlar olmaz. Dolayısıyla böbrek naklinin yapılmasının ardından sağlıklı bir insanda olduğu gibi yaşam sürecine sahip olunabilmektedir. Aynı zamanda böbrek naklinin diğer alternatif tedavi yöntemlerine göre daha işlevsel olmasının en temel kanıtı da hastaya ciddi düzeyde yaşam kalitesi sunuyor olmasıdır.

Böbrek nakli sonrası yaşam yapılan bilimsel araştırmalara göre insan ömrünü iki katına kadar çıkarabilme potansiyeline sahiptir. Yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen bulgular böbrek yetmezliği soru yaşayanların böbrek nakli yaptırması durumunda ömürlerinin iki kat arttığı yönündedir. Ayrıca operasyon sonrasında kısa bir süre içerisinde hastanın yüksek düzeyde enerji kazandığı da uzmanlar tarafından yapılan gözlemler arasında bulunmaktadır.

 

Bizimle iletişime geçmek için tıklayınız 

Bizi sosyal medya hesaplarımız üzerinden takip etmek için tıklayınız 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.