sağlık haberleri covid koronavirüs atama sağlık personeli alternatif tıp sendika haberleri anne ve çocuk hastalıklar sağlık turizmi sağlık hukuku biyoteknoloji ilaç ve patent
DOLAR
9,2076
EURO
10,7005
ALTIN
530,20
BIST
1.420
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Parçalı Bulutlu
27°C
Ankara
27°C
Parçalı Bulutlu
Cumartesi Gök Gürültülü
27°C
Pazar Çok Bulutlu
21°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
20°C
Salı Çok Bulutlu
18°C
Medyada, “Hamile kadına doğum esnasında darp iddiası” başlığıyla yer alan haberler üzerine Bakanlığımız talimatıyla Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğünce inceleme başlatılmıştır. İnceleme neticesinde ihmal ya da kusur tespit edilmesi halinde gerekli yasal işlemler uygulanacaktır. Ayrıca inceleme süresince adı geçen personel doğum salonundaki görevinden alınmıştır. Bilgilerinize saygı ile sunulur. Sosyal Medyada Paylaşın
01/08/2018 11:52
Aşı karşıtı doktor Kovid-19 nedeniyle vefat etti. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışan Patoloji Uzmanı Dr. Murat Tad tedavi gördüğü Hacettepe Tıp Fakültesi Hastanesinde vefat etti. Daha önce aşı olmayı reddeden patoloji uzmanı, Kovid-19 nedeniyle Hacettepe üniversitesi yoğun bakımda takip ediliyordu. Uz.Dr. Murat Tad’ın vefatı sağlık camiasını...
25/08/2021 13:02
Türkiye’nin, göz tedavilerinde dünyanın gözdesi ve ilk tercih olarak görüldüğünü belirten Uluslararası Oftalmoloji Konseyi Üyesi Doç. Dr. Murat Uyar, Türkiye’ye göz tedavileri için gelen hasta grafiğinin, genel sağlık turizm grafiği paralelinde her geçen yıl yükseldiğini söyledi. Uluslararası Oftalmoloji Konseyi Üyesi Doç. Dr. Murat Uyar, Türkiye’nin, hekimlik kadrolarında üst düzey uzmanlaşmış nitelikli insan kaynağı,...
04/01/2019 20:41
İstanbul Aydın Üniversitesi, Derin Kutu isimli programda, 12-17 yaşındaki kız çocuklarının ‘mükemmel vücutları’ olduğunu savunarak, “İstediğiniz doktora sorun, bu yaş ilk çocuğu doğurmak için ideal bir yaş olarak belirlenmiş” ifadelerini kullanan Prof. Dr. Muttalip Kutluk Özgüven’in görevine son verildiğini açıkladı. Akit TV’de ‘kadın-erkek rolleri ve ilişkiler’ konusunun tartışıldığı programda, üniversitede öğretim...
16/05/2020 17:38

Hastaneye Dava Açmak İçin Gerekli Belgeler

Hastaneye Dava Açmak İçin Gerekli Belgeler
23/04/2021 14:24
0
A+
A-

 

Pek çok hasta ya da hasta yakını karşılaştıkları problemlerden dolayı yasal hak arayışına girmekte ve doktora dava nasıl açılır, hastaneye dava açmak için gerekli belgeler nelerdir gibi sorulara cevap aramaktadır. Dilekçe sunularak dava açabilmek mümkünken, dava açmak için izlenmesi gereken bazı adımlar bulunmaktadır.

Hastaneye Dava Açmak İçin

Malpraktis Türleri Nelerdir?

Malpraktis olarak adlandırılan doktor hataları uygulama açısından farklı şekillerde sınıflandırılmaktadır. Doktor hatası nedeniyle tazminat davası açmak için öncelikle bu hata türlerinin de bilinmesi gerekmektedir.

Doktor hatasının ilk türü tedaviden kaynaklı hatalardır. Bunun içerisinde tanı koyma sürecindeki uygulamalardan hasta için uygun tedavi seçimine ve tedavi sonrası bakım işlemleri de dahil olmaktadır. Doktor hastalığın tanısını koyma esnasında ya da hastayı tedavi etme sürecinde dikkatli ve özenli bir şekilde davranış geliştirmelidir. Hastalığın seyri açısından tanı sürecinin büyük önem taşıdığı unutulmamalı bu nedenle de tanı konulması esnasında gerekli test ve tatbiklerin yapıldığından emin olmalıdır.

Hasta hakları gereği doktorun hastayı tam olarak aydınlatması gerekmektedir. Hastanın rızası dışında, doktorun hastaya herhangi bir müdahalede bulunması ve tedavi uygulaması söz konusu değildir. Kişinin rızası dışında yapılan her türlü müdahale hukuku aykırı sayılabilmektedir. Bu nedenle de risk taşıyan durumlarda tüm boyutlar ve tedavinin olumlu ya da olumsuz yönleri hastaya ayrıntılı bir şekilde anlatılmış olmalıdır.

Son madde ise hastane organizasyonundan kaynaklı hatanın olmasıdır. Burada doktorun değil hastane işletmesinin hataları ya da eksiklikleri söz konusudur. Hastanede yeterli ve donanımlı personelin bulunmaması ya da hastanenin hijyen konusunda gerekli şartları yerine getirmemesi, bu hatalar içerisinde yer almaktadır.

Hastaneye Dava Açmak İçin Gerekli Belgeler

Hastaneye dava açmak için ilk adım olarak dilekçe hazırlanması gerekir. Dava dilekçesi, davanın harca tabi olması ya da olmaması durumuna bağlı olarak hareket edilerek mahkemeye kayıt işlemleri gerçekleştirilir. Dava için harç durumu mevcut değilse sadece davanın gider avansının yatırılması yeterli olmaktadır. Dava dilekçesi ile mahkemeye kayıt işlemlerini gerçekleştirilmiş olmasıyla dava da açılmış olur.

Dava açma işlemi basit bir adım gibi görünmekle birlikte uzun bir sürece işaret etmektedir.

Doktora ya da hastaneye dava açmak için gerekli belgeler toplanırken bir profesyonelden de yardım talep edilebilir. Ancak avukat yardımına başvurmadan önce bazı soruların davacı tarafından cevaplandırılması gerekmektedir.

Davanın açılabilmesi için yeterli bilgi sahibi olunduğundan emin olunmalıdır.

Davayı açan hasta ya da hasta yakınlarının, davayı takip etme konusunda kararlı olmaları gerekir. Dava açma işlemlerinin gerçekleştirilmesinden sonra takibinin yapılmamış olması, davanın reddedilmesine ya da hiç açılmamış sayılmasına neden olabilmektedir.

  • Dava sonucunun olumsuz sonuçlanması durumunda ortaya çıkacak sonuçların da önceden değerlendirilmesi gerekmektedir.
  • Yaşanılan haksızlığa karşı takip edilebilecek başka bir hukuki yöntemin olup olmadığı da öğrenilmelidir.
  • Tüm bunlara ek olarak doktor hatası tazminat davası başvurusunda bulunacak kişilerin maddi başlıklara da netlik getirmeleri ve buna bağlı olarak ilerlemeleri gerekmektedir.
  • Dava harcı ve masrafları, avukatlık ücretleri gibi masraflar göz önüne alındığında davanın maliyeti ne kadar olmaktadır?
  • Davanın kaybedilmesi durumunda katlanılacak bir ek maliyet oluşacak mıdır? Bunlar içerisinde tamamlanacak dava harcı ve karşı tarafın avukatlık ücretleri de dahildir.

Hasta Hakları Nelerdir?

Hasta hakları yönetmeliği ile düzenlenmiş olan hasta hakları büyük önem taşımaktadır. Hasta hakları içerisinde en önemli başlıklardan birisi 15. maddede yer almaktadır. Buna göre hastanın uygulanacak olan tedaviden ve müdahaleden önceden aydınlatılması gerekmektedir. Diğer bir deyişle tedavi öncesinde tedavi hastanın hakkında bilgilendirilmesi zorunludur.

Hastaya, hastalığının olası nedenlerinin yanında hastalık sürecinin nasıl devam edeceği anlatılmalıdır. Tıbbi müdahaleyi gerçekleştirecek olan doktorun kim olacağı ve tedavinin ne şekilde ve nasıl yapılacağı hakkında bilgi verilmelidir. Hastalıkla ilgili diğer tedavi seçeneklerinin de hastaya sunuluyor olması gerekmektedir. Tüm seçeneklerin hastalığa sunduğu fayda ve hastaya karşı geliştirdiği riskler anlatılmalıdır. Tedavi sırasında gerçekleşebilecek olası komplikasyonlar konusunda da hasta aydınlatılmalı ve tedaviyi reddetme durumunda yaşanabilecek faydalar ve riskler hakkında da bilgilendirilmelidir. Doktor tarafından hastalığın yaşam tarzı üzerinde kritik önerileri varsa hastaya bunlar iletilmeli ve hastanın kullanması gereken ilaçların özellikleri ve olası yan etkileri hakkında açıklama yapılması gerekmektedir.


Bizimle iletişime geçmek için lütfen tıklayınız 

Bizi sosyal medya hesaplarımız üzerinden takip etmek için lütfen tıklayınız

 

Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.