sağlık haberleri covid koronavirüs atama sağlık personeli alternatif tıp sendika haberleri anne ve çocuk hastalıklar sağlık turizmi sağlık hukuku biyoteknoloji ilaç ve patent
DOLAR
18,8067
EURO
20,4156
ALTIN
1.164,58
BIST
5.096,29
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Hafif Kar Yağışlı
2°C
Ankara
2°C
Hafif Kar Yağışlı
Çarşamba Az Bulutlu
2°C
Perşembe Çok Bulutlu
3°C
Cuma Çok Bulutlu
2°C
Cumartesi Çok Bulutlu
0°C
Emeklilik Yaşı Hesaplama,
25/02/2021 22:19
İlk kez meslek hastalığı sayıldı: Kovid-19’dan hayatını kaybeden doktorun ailesine SGK’dan aylık bağlandı İzmir Tabip Odası, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden 59 yaşındaki doktor Muharrem İdiz’in ailesine aylık bağlandığını bildirdi. Sağlık Bakanlığı, Aralık 2020’de yayınladığı genelgede, Covid-19 tedavisi görürken hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının yakınlarına ölüm aylığı bağlanmasının önünü açmıştı. Türk Tabipleri...
11/05/2021 21:43
Aysu Avcı Özcan, 1 Aralık itibariyle Menarini Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü olarak görevine başladı. Özcan, yeni görevinde META Bölge İnsan Kaynakları Direktörü Melis Aslanağı’na ve Menarini Türkiye Genel Müdürü Cenk Balcı’ya raporlayacak. Daha fazla sağlık, daha fazla mutluluk, daha fazla hayat misyonu doğrultusunda faaliyetlerini yürüten dünyanın önde gelen ilaç firmalarından...
20/12/2022 09:32
  Uçuk Neden Çıkar? Genelde dudakta çıktığı için insanların yaşam kalitesini düşürmesi ile bilinen uçuk rahatsızlığı çok sık rastlanan bir durum haline gelmiştir. Vücuda alınan bazı virüslerin kalıcı olarak yerleşmesi ve vücudu terk etmemesinin yanı sıra duygusal olarak stresli anlarımızda vücudumuz zayıf düştüğü için kendini bir yara olarak gösterebilmektedir. Bu...
07/11/2021 13:44

Uykusuzluğa Ne İyi Gelir?

Uykusuzluğa Ne İyi Gelir?
02/10/2021 09:38
A+
A-

Uykusuzluğa Ne İyi Gelir? Uyku, kişinin gün içerisindeki koşuşturmasının veya işlerinden sıyrıldığı bir zaman diliminde dinlenmesidir. Ancak bu uyku tam alınamadığında bazı sağlık problemlerine yol açabilir. Bu sağlık problemlerine yol açabildiği gibi bazı başka problemlerin de işaretçisi olabilmektedir. Uyku bozukluğu durumu kişilerin hayat kalitesine etki etmektedir.

Uykusuzluğa ne iyi gelir

Uykusuzluğa ne iyi gelir

Uykusuzluk Nedir?

Uykusuzluk, kişinin uykuya dalmasının önüne geçen bir uyku hastalığıdır. Uykusuzluk hastalığı uykuya dalmayı zorlaştırabileceği gibi çok erken uyanma sebebi ya da uykunun aralıklı olmasına yol açabilen yaygın bir uyku bozukluğudur.

Uykusuzluk hastalığına sahip olmak kişilerde uyandığında kendini bitkin ve yorgun olmasına yol açabilir. Uykusuzluk yalnızca enerjisini ve ruh halini değil kişinin sağlığının bozulmasına, işlerinin aksamasına ve yaşam kalitesine önemli derecede düşmesine sebep olmaktadır.

Uykunun yeterliliği kişiden kişiye değişiklik göstermektedir, ancak yetişkinler için uyku saatleri 6 ila 8 saat arasında uygun görülmektedir. Yetişkinlik aşamasında bazı kötü olaylar ve tramvatik durumlar uyku alamama sorunu gibi sorunlara yol açmaktadır. Bir aydan uzun süre uyku bozukluğu sorunuyla karşı karşıya kalan kişiler mutlaka doktora başvurmalı ve gerekli tedavi programlarını almalıdır.

Uykusuzluğun Nedenleri

Hayatın herhangi bir aşaması ile ilintili olan kaygılar, geceleri zihni uyanık tutup uyumayı zorlaştırabilir. Sevilen biriyle yaşanan aksi bir durum, hayatta ters giden durumlar, boşanma veya işten çıkarılmak gibi moral bozukluğuna sebep olan veya travmalar da uykusuzluğa yol açabilir. Sinirleri doğrudan etkileyen durumlar bazı zamanlar uyku bozukluğu oluşturabilmektedir.

Vücudun uyku düzenini sağlayan ve biyolojik saat olarak adlandırılan sirkadiyen ritimler seyahat veya iş çalışma saat aralıklarında oluşan değişikliklerle bozulabilir. Örneğin yolculuklardan oluşan zaman boşlukları; geç, erken veya değişen vardiyalarda çalışmak verilebilir.

Kötü uyku alışkanlıklar arasında yatma zamanın düzensizliği, yatmadan önce yapılan uyku kaçıran aktiviteler, rahatsız edici bir uyku ortamı ve yatağınızı iş, yemek veya TV izlemek için kullanma sayılabilir. Bilgisayar, televizyon, ekran odaklı oyunlar yada akıllı telefon ile ilgilenmek gibi aktiviteler uyku döngüsünü doğrudan kötü yönde etkiler.

Yatmadan önce tüketilmiş olan hafif yiyecek ya da atıştırmalar, kişilere rahatsızlık oluşturmayabilir. Ancak çok fazla besin tüketmek, yatarken fiziksel olarak rahatsız hissetmenize neden olacaktır. Birçok insan ana öğünlerini yatış vaktine yakın tükettiklerinde, mide ekşimesi ve yiyeceklerin mideden yemek borusuna geri kaçmasına neden olan, reflü sorunları yaşanmaktadır. Bu gibi durumlar uykuya dalmayı tamamen güç hale gelir.

Kronik uykusuzluk ayrıca tıbbi hastalıklar veya bazı ilaçların kullanımı da buna sebep olmaktadır. Tıbbi hastalıkların tedavisi, uykunun iyileştirilmesine yardımcı olmak için bazı nadir durumlarda tıbbi vaziyetin düzelmesi sonrasında da uykusuzluk problemi yaratabilir.

Uykusuzluk Herhangi Bir Hastalığın Belirtisi Olabilir Mi?

Uyku, gün boyu yorulan vücudun yenilenmek ve dinlenmek için kendini kapattığı ve dinlendirerek onardığı bir zaman dilimidir. Ancak bu dönemde oluşan uyku problemleri yani uyku bozuklukları, vücudun kendini yenilemesinin sınırlı hale getirir. Uyku sorunu yaşayan kişiler, ruhsal ve bedensel olarak çöküntü yaşayabilir ve kötü hisseder.

Uyku bozukluğu tek başına bir hastalık değildir, birçok hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir. Genellikle göğüs ya da merkezi sinir sistemi hastalıkları kaynaklı bir sorunlardan oluşabilir. Tedavi edilmediğinde ise ciddi sağlık sorunları oluşturabilen uyku bozuklukları, uyku laboratuvarlarında saptanabilmekte ve ardından gerekli tedavi uygulanabilmektedir.

Uyku bozukluğunun belirtileri için değerlendirilebilecek durumlar uykuda yüksek sesle horlama, sabah yorgun uyanma yani kalitesiz bir uyku, halsizlik ve geçmeyen uyku durumunun devamlılığıdır. Bu belirtilerin baş gösterme sebebi alkol kullanımı, aşırı yorgunluk, anatomik bozukluk gibi durumlar olabilir. Uyku bozukluğunun ortaya çıkış nedenin nereden kaynaklandığı çok iyi tespit edilmelidir. Horlama esnasında solunum durması, hastanın bir uyku laboratuvarında değerlendirilmesini zorunlu kılabilir.

Uykusuzluğun Nedeni Nasıl Anlaşılır?

Doktor muayenelerinde uykusuzluğun sebebi bulunamayıp daha detaylı inceleme gerektiğinde doktor uykusuzluğa neden olabilecek sağlık sorunları tespit edebilmek için vücut muayeneleri gerekebilir. Bazı durumlarda hormonal değişiklikler veya uyku bozukluğuna sebep olabilecek diğer tıbbi durumları değerlendirebilmek için kan testi gerekebilir.

Uyku alışkanlıklarının doktor tarafından birkaç soru ile bir anket doldurmanızı isteyebilir. Bazen doktora başvuran kişilerden birkaç hafta süresince uyku günlüğü tutmanız istenebilir. Uyku merkezinde araştırma yapılması gerekebilir. Uykusuzluğun belirlenmiş olamasa bile veya uyku apnesi ya da huzursuz bacak sendromu gibi başka uyku bozukluğu belirtileri durumunda, bir geceyi uyku merkezinde geçirmek kesinlikle gerekmektedir. Siz uyurken beyin dalgaları, nefes alma, kalp atışı, göz hareketleri ve vücut hareketleri gibi vücut fonksiyonları takip altına alınarak sorunun tespiti üzerine çalışılmaktadır.

Uykusuzluğun Tedavisi

İnsomnia yani uykusuzluk tedavisi uykunun kaçmasına neden olan sebeplere inilerek çalışılmaya çalışılır. Bazı vakalarda bazı zamanlarda ilaç kullanımı tavsiye edilir. Ayrıca uykusuzluk tedavisi görmekte olan hastalara bilişsel davranış terapisi de uygulanabilir.

Uykusuzluğa İyi Gelen Yöntemler

Uykunuzu getirmek için;

  • muz,

  • incir,

  • hurma,

  • süt,

  • ceviz yağı,

  • ton balığı,

  • hindi

  • yoğurt

yiyeceklerini tüketebilirsiniz.

Bu yiyeceklerin uyku getirmesinin sebebi aminoasidi çokça içerdiği için uykuyu daha çabuk getirmektedir. Bu yolların hepsi vücudunuza aldığınız maddelerle uykunuzu getiren doğal yöntemler sayesinde vücudunuzun uyumasını ve dinlenmesini sağlar. Kafanızı dağıtmak için bir miktar kitap okuyabilirsiniz. Bu diyette uyku kaçıracak besinlerden uzak durmalısınız. Her gün aynı saatte yatağa girmeye çaba göstermek önemlidir. B vitaminlerini uykudan önce tüketmemeye çalışın, bu vitaminler vücudu uyarıcı yan etkileri olacaktır. Uyuyabilmek için fazla sıkıntı yapılmamalıdır, bu kısır döngü endişelendikçe daha da uykusuz bırakacaktır.


Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip etmek için lütfen tıklayınız

Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.