Türk Amerikan Eczacılar Birliği’nden Türk eczacılık öğrencileri için önemli adım

0

Türk Amerikan Eczacılar Birliği, Türk Eczacılık öğrencilerinin Amerika’da yapacakları stajların, Türkiye’de Eczacılık fakültelerince kabulü için girişimde bulundu

ABD’de 2014 yılında bu yana faaliyet gösteren Türk Amerikan Eczacılar Birliği (TAEB), Türk Eczacılık öğrencilerinin Amerika’daki stajlarıyla ilgili önemli bir adım attı. TAEB, Türk Eczacılık öğrencilerinin Amerika’da yapacakları stajların, Türkiye’de Eczacılık fakültelerince kabulü için girişimde bulundu.

Türk Amerikan Eczacılar Birliği Başkanı Eczacı Mehmed Bülent Uğur

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD ziyaretinde bir araya geldiği Sivil Toplum Örgütleri buluşmasında konuyu gündeme getiren Türk Amerikan Eczacılar Birliği Başkanı Eczacı Mehmed Uğur, taleplerini yazılı olarak sundu.

Uğur, Türk Amerikan Eczacılar Birliği’nin 2014 yılından bu yana ABD ile Türkiye arasında ilaç ve eczacılık konularında köprü vazifesi gördüğünü hatırlatarak, Türk eczacılarının Amerika’da eczacılık lisansı alması, staj görmesi, ekonomik iş birliğinin oluşturulması ve iki ülke arasında pozitif tanıtım faaliyetlerinde bulunulabilmesi adına faaliyet gösterdiklerini belirtti.

Türk Eczacılık öğrencilerinin Amerika’da TAEB çatısı altında yapacakları stajların, Türkiye’de Eczacılık Fakültelerince kabul edilmesi taleplerini dile getiren Uğur, staja gelen öğrencilere, konaklama ve ulaşımla ilgili ilave imkanlar sağlanmasını da istedi.

ABD’de Türk zincir eczane projesi

Uğur, “100 firma 100 eczane” adında bir projeleri olduğunu da anlattı. Amerika’da Türk eczacılarıyla ortak, Walmart ve CVS tarzı eczane zinciri kurma fikirlerinin olduğunu dile getiren Uğur, bununla birlikte ilerleyen zamanda ilaç kategorisinde de Türkiye’den firmaları Amerika’ya taşımayı ve bu firmaları dünya pazarına açmayı, Amerika’da Türk ilaç firmalarının dağıtım ve pazarlama faaliyetlerini sürdürmeyi hedeflediklerini belirtti.

Uğur’un sözlü ve yazılı olarak ilettiği taleplerin değerlendirileceği belirtilirken, “100 firma 100 eczane” projesine T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın destek olacağı öğrenildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here