sağlık haberleri covid koronavirüs atama sağlık personeli alternatif tıp sendika haberleri anne ve çocuk hastalıklar sağlık turizmi sağlık hukuku biyoteknoloji ilaç ve patent
DOLAR
28,9405
EURO
31,8389
ALTIN
1.903,66
BIST
8.009,33
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Hafif Yağmurlu
13°C
Ankara
13°C
Hafif Yağmurlu
Perşembe Açık
16°C
Cuma Parçalı Bulutlu
16°C
Cumartesi Çok Bulutlu
14°C
Pazar Az Bulutlu
14°C
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından hastane randevularıyla ilgili yaptığı paylaşımda “2022’de en az 33 milyon 203 bin 299 randevuya gelinmedi. Bu tablo düşündürücü” dedi. Son zamanlarda hastaneden randevu almak oldukça kolaylaştı. İnsanlar internet üzerinden ya da telefon yoluyla rahatça randevu alabiliyor. Vatandaşlar internet üzerinden MHRS’ye giriş yaparak hastane ve...
02/01/2023 10:41
Ev Hemodiyalizi nedir? Ev hemodiyalizi, normalde diyaliz merkezleri veya hastanelerde yapılan diyaliz işleminin hastanın kendi evinde uygulanmasıdır. Diyaliz merkezleri veya hastanelerde uygulanan 4 saalik diyaliz seansının daha uzun süreye yayılması ve evde uygulanabilir olmasıyla beraber hasta konforu artarken, beklelenen yaşam süresi de uzamaktadır. Ev Hemodiyalizinin avantajları nelerdir? Normal sağlıklı insanlarda...
06/10/2021 12:15
Tüp Bebek Tedavisi tıp biliminde çocuk sahibi olamayanlar için mucizevi bir çözüm önerisi olarak kullanılan, olumlu sonuçların yüksek düzeyde alınıyor olmasıyla birlikte çiftlerin en çok tercih ettiği tedavilerden biri haline gelmiştir. Bununla birlikte henüz ne olduğu ile ilgili tatmin edici cevaplar alamayan çiftler için Tüp Bebek Tedavisi nedir? gibi sorular...
17/04/2021 20:17
Burun akıntısı nasıl geçer? Başlıkları özellikle de kış aylarında sıklıkla araştırılmaya devam etmektedir. Burun akıntısı günlük hayatınızı kötü etkileyen durumlardan bir tanesi olduğu için; mutlaka önlem almanı söylemektedir. Burun akıntınızı geçirebilmek için yapmanız gereken ise şu şekildedir; Sıvı tüketin Burun akıntısı nasıl geçer ekşi başlıklarını araştırmaya devam ediyorsanız ilk karşınıza...
27/03/2022 15:08

Renk Körlüğü Nedir? Renk Körlüğü Belirtileri

Renk Körlüğü Nedir? Renk Körlüğü Belirtileri

Tüm dünyada yaklaşık 180 milyondan fazla insanı etkileyen renk körlüğü, günlük yaşamı zorlaştıran bir hastalıktır. Mavi, yeşil ve kırmızı renkleri ayırt etmekte güçlük vardır.

renk körlüğü

renk körlüğü

Renk körlüğü nedir?

Daltonizm olarak da adlandırılan renk körlüğü, görme eyleminin parçası olan sinirlerin işlevini kaybetmesinden mütevellit renklere ait dalga boylarına ait ışınların beyne iletilmesinde sorun vardır. Nihai olarak da kırmızı ve yeşil renkler birbirine karıştırılarak algılanır.
İnsan gözünde fotoreseptör olarak adlandırılan üç farklı koni hücresi vardır. Eğer bunların çalışmasında herhangi bir sorun yoksa insanlar normal görürler. Eğer bunlardan irisinin çalışma kusuru varsa insanlar renk körü olurlar.

Renk körlüğü belirtileri nelerdir?

Renk körlerinin büyük ekserisi renk körü olduklarını anlayamazlar. Genellikle kırmızı ve yeşil renkleri karıştırırlar. Etraflarını gri renkte gördüklerine dair de bir kanı yaygın olsa da bu tüm renk körü hastaları için geçerli değildir. Renk körlüğü olan hastaların bir kısmı kısmi renk körü iken bir kısmı ise tam renk körüdür. Kısmi renk körü olanlar mavi, yeşil kırmızı renkleri ayırt edemezlerken tam renk körü hastaları ise etraflarındaki renkleri siyah, beyaz, gri ve tonları olarak görürler.

renk körlüğü

renk körlüğü

Renk körlüğü tanısı nasıl konulur?

Renk körlüğü hastaları, hastalığa ait bulguları fark etmekte zorlandıkları için genellikle çocukluk çağında tanı konmaz. Tanının konması renk körlüğüne özgü testlerin yapılması ile mümkün olur.

  • Ishihara renkli görme test plakları

Toplamda 38 farklı test plağından oluşan Ishihara kartları, psödoizokromatik olarak isimlendirilir. Bu kartlarda farklı şekilde tasarlanmış sayı ve çizgiler vardır. Bu kartlarda tasarlanmış sayı ve çizgiler normal insanlar tarafından rahatlıkla okunabiir ve ayırt edilebilir. Ancak renk körü kişiler bu renkleri ayırt için farklı rakam ve şekilleri tespit eder ve renk körü olup olmadıkları test edilmiş olur.

 

  • Anomaloskop testi
    Bu bir referans testtir. Genetik kökenli mi sonradan oluşan bir renk körlüğümü ayrımı bu testile yapılır. Renk körlüğünün düzeyini de belirleyen testtir.

Renk körlüğü tedavisi

Renk körlüğü büyük çoğunlukla genetik kökenli olsa da az bir kısmı göze temas edebilecek zararlı maddeler dolayısıyla da oluşur.  Ne yazık ki bugün renk körlüğünün tedaisi yoktur.
Ancak günlük hayatlarını devam ettirebilmeleri için, mesela trafik ışıklarını ayırt etmeleri açısından kromojen filtreli gözlük ve lensler kullanılır

Renk körlüğü çeşitleri

Renk körlüğü hastalığı kişiden kişiye farklı belirtiler gösterir ve sınıflandırılmaları da kişinin etrafındaki renkleri algılamasına göre yapılır.

Monokromatik renk körlüğü: Monokromatik renk körlüğünde, gözdeki üç farklı koni hücresinin tamamında sorun vardır. Bu renk körlüğüne sahip insalar çoğunlukla renkleri koyu ve açık renk şeklinde sınıflandırırken, diğer renkleri ayırt etmekte güçlük çekerler. Renk körlüğü hastaları içerisinde en az görülen tiptir.

  • Dikromatik renk körlüğü: Dikromatik renk körlüğünde, göz içerisinde yer alan koni hücrelerinden sadece 1’inde fonksiyonel olarak kusur vardır.  Göz içerisinde yer alan koni hücrelerinden hangisi fonksiyonel olarak işlevini yerine getiremiyorsa, görülen o rengi diğer normal gören insanlardan farklı olarak algılar. Göz kırmızı renkten etkileniyorsa protanopia tip adı verilir. Birey kırmızıya yakın olan renkleri ayırt etmekte zorlanır ya da tamamen kırmızı renkleri farklı renklerde görür. Yeşil rengin hakim olduğu fotoreseptörlerde oluşan fonksiyonel bozukluklar deuteranopia tip denir. Bu hastalığa sahip bireyler yeşil rengi ayırt etmekte zorlanır ya da yeşili farklı renklerde görür. Mavi ışığı emen fotoreseptör hücreleri içerisinde meydana gelen fonksiyonel bozukluklar tritanopia olarak isimlendirilir. Mavi renge yakın renkler ya da tamamen mavi renkler ayırt edilmekte zorlanılır.
  • Anormal trikromatik renk körlüğü: Anormal triktomatik renk körlüğünde üç farklı renk körlüğünde yer alan renklerden bir tanesine karşı görme kaybı yaşanır. Anormal triktomatik renk körlüğüne sahip olan bireyler geniş renklere sahip renkleri algılayabilmekte zorluk çekerler. Kırmızı renkler kırmızı olarak algılanabilir fakat kırmızıya benzeyen farklı renkler ayırt etmekte zorlanılır. Aynı durum yeşil ya da mavi renk için de geçerlidir.

Renk körlüğü neden olur?

Renk körü hastalığına sahip olan bireyler renk körlüğünü çoğunlukla çok geç farkettiklerinden dolayı bu hastalığın sonradan oluştuğunu düşünürler. Ancak büyük çoğunluğu genetik kusurdur ve doğuştan beri vardır. Nadiren bazı hastalarda göz retinasında oluşan travma sonucu oluşan zararlar, zararlı maddelerin göze temas etmesi gibi olayların sonucunda renk körlüğü ile karşılaşılabilir. Renk körlüğü erkeklerde kadınlara göre 20 kat fazla görülür.


Bizimle iletişime geçmek için TIKLAYINIZ

Bizi sosyal medya hesaplarımız üzerinden takip etmek için TIKLAYINIZ

Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.