sağlık haberleri covid koronavirüs atama sağlık personeli alternatif tıp sendika haberleri anne ve çocuk hastalıklar sağlık turizmi sağlık hukuku biyoteknoloji ilaç ve patent
DOLAR
18,8096
EURO
20,4220
ALTIN
1.165,11
BIST
5.096,29
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Hafif Kar Yağışlı
2°C
Ankara
2°C
Hafif Kar Yağışlı
Çarşamba Az Bulutlu
2°C
Perşembe Çok Bulutlu
3°C
Cuma Çok Bulutlu
2°C
Cumartesi Çok Bulutlu
0°C
  Adet Sancısına Ne İyi Gelir?Adet ya da regl, ergenlik çağına girmiş her sağlıklı kadının menopoza girene kadar aylık olarak yaşadığı yumurtlama ve döllenmeyen yumurtanın vücuttan atılma sürecidir. Vücudun döllenmemiş yumurtayı vücuttan atabilmesi için rahim kasları gerilmekte ve bu sancılara sebebiyet vermektedir. Yoğun adet ağrısı yaşayan kadınlar da adet sancısına...
27/09/2021 11:10
  Doğum sigortası anne ve bebeğin, doğum sürecinde ve doğum sonrasında ki kontrolleri, tetkikleri ve her türlü doğum masraflarını karşılayan bir sigorta çeşididir. Doğum sigortaları, her geçen gün yükselen tıbbi fiyatlar karşısında anne adaylarına maddi açılardan büyük kolaylık sağlamaktadır. Doğum sigortası alınırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, doğum teminatının...
27/02/2021 21:52
Kulak tıkanması nasıl geçer? sorusu, bu konuda sıkıntı yaşayanların en çok cevabını merak ettiği sorulardan birisi olmaktadır. Genellikle denize girerken ya da duş alırken kulağa su kaçması nedeniyle ortaya çıkan bir rahatsızlık olan kulak tıkanması, bazı rahatsızlıklara bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Kulak tıkanıklıkları, kulak temizliği sırasında yanlış olan hareketler...
12/04/2022 08:52
İlk kez meslek hastalığı sayıldı: Kovid-19’dan hayatını kaybeden doktorun ailesine SGK’dan aylık bağlandı İzmir Tabip Odası, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden 59 yaşındaki doktor Muharrem İdiz’in ailesine aylık bağlandığını bildirdi. Sağlık Bakanlığı, Aralık 2020’de yayınladığı genelgede, Covid-19 tedavisi görürken hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının yakınlarına ölüm aylığı bağlanmasının önünü açmıştı. Türk Tabipleri...
11/05/2021 21:43

Renk Körlüğü Nedir? Renk Körlüğü Belirtileri

Renk Körlüğü Nedir? Renk Körlüğü Belirtileri

Tüm dünyada yaklaşık 180 milyondan fazla insanı etkileyen renk körlüğü, günlük yaşamı zorlaştıran bir hastalıktır. Mavi, yeşil ve kırmızı renkleri ayırt etmekte güçlük vardır.

renk körlüğü

renk körlüğü

Renk körlüğü nedir?

Daltonizm olarak da adlandırılan renk körlüğü, görme eyleminin parçası olan sinirlerin işlevini kaybetmesinden mütevellit renklere ait dalga boylarına ait ışınların beyne iletilmesinde sorun vardır. Nihai olarak da kırmızı ve yeşil renkler birbirine karıştırılarak algılanır.
İnsan gözünde fotoreseptör olarak adlandırılan üç farklı koni hücresi vardır. Eğer bunların çalışmasında herhangi bir sorun yoksa insanlar normal görürler. Eğer bunlardan irisinin çalışma kusuru varsa insanlar renk körü olurlar.

Renk körlüğü belirtileri nelerdir?

Renk körlerinin büyük ekserisi renk körü olduklarını anlayamazlar. Genellikle kırmızı ve yeşil renkleri karıştırırlar. Etraflarını gri renkte gördüklerine dair de bir kanı yaygın olsa da bu tüm renk körü hastaları için geçerli değildir. Renk körlüğü olan hastaların bir kısmı kısmi renk körü iken bir kısmı ise tam renk körüdür. Kısmi renk körü olanlar mavi, yeşil kırmızı renkleri ayırt edemezlerken tam renk körü hastaları ise etraflarındaki renkleri siyah, beyaz, gri ve tonları olarak görürler.

renk körlüğü

renk körlüğü

Renk körlüğü tanısı nasıl konulur?

Renk körlüğü hastaları, hastalığa ait bulguları fark etmekte zorlandıkları için genellikle çocukluk çağında tanı konmaz. Tanının konması renk körlüğüne özgü testlerin yapılması ile mümkün olur.

  • Ishihara renkli görme test plakları

Toplamda 38 farklı test plağından oluşan Ishihara kartları, psödoizokromatik olarak isimlendirilir. Bu kartlarda farklı şekilde tasarlanmış sayı ve çizgiler vardır. Bu kartlarda tasarlanmış sayı ve çizgiler normal insanlar tarafından rahatlıkla okunabiir ve ayırt edilebilir. Ancak renk körü kişiler bu renkleri ayırt için farklı rakam ve şekilleri tespit eder ve renk körü olup olmadıkları test edilmiş olur.

 

  • Anomaloskop testi
    Bu bir referans testtir. Genetik kökenli mi sonradan oluşan bir renk körlüğümü ayrımı bu testile yapılır. Renk körlüğünün düzeyini de belirleyen testtir.

Renk körlüğü tedavisi

Renk körlüğü büyük çoğunlukla genetik kökenli olsa da az bir kısmı göze temas edebilecek zararlı maddeler dolayısıyla da oluşur.  Ne yazık ki bugün renk körlüğünün tedaisi yoktur.
Ancak günlük hayatlarını devam ettirebilmeleri için, mesela trafik ışıklarını ayırt etmeleri açısından kromojen filtreli gözlük ve lensler kullanılır

Renk körlüğü çeşitleri

Renk körlüğü hastalığı kişiden kişiye farklı belirtiler gösterir ve sınıflandırılmaları da kişinin etrafındaki renkleri algılamasına göre yapılır.

Monokromatik renk körlüğü: Monokromatik renk körlüğünde, gözdeki üç farklı koni hücresinin tamamında sorun vardır. Bu renk körlüğüne sahip insalar çoğunlukla renkleri koyu ve açık renk şeklinde sınıflandırırken, diğer renkleri ayırt etmekte güçlük çekerler. Renk körlüğü hastaları içerisinde en az görülen tiptir.

  • Dikromatik renk körlüğü: Dikromatik renk körlüğünde, göz içerisinde yer alan koni hücrelerinden sadece 1’inde fonksiyonel olarak kusur vardır.  Göz içerisinde yer alan koni hücrelerinden hangisi fonksiyonel olarak işlevini yerine getiremiyorsa, görülen o rengi diğer normal gören insanlardan farklı olarak algılar. Göz kırmızı renkten etkileniyorsa protanopia tip adı verilir. Birey kırmızıya yakın olan renkleri ayırt etmekte zorlanır ya da tamamen kırmızı renkleri farklı renklerde görür. Yeşil rengin hakim olduğu fotoreseptörlerde oluşan fonksiyonel bozukluklar deuteranopia tip denir. Bu hastalığa sahip bireyler yeşil rengi ayırt etmekte zorlanır ya da yeşili farklı renklerde görür. Mavi ışığı emen fotoreseptör hücreleri içerisinde meydana gelen fonksiyonel bozukluklar tritanopia olarak isimlendirilir. Mavi renge yakın renkler ya da tamamen mavi renkler ayırt edilmekte zorlanılır.
  • Anormal trikromatik renk körlüğü: Anormal triktomatik renk körlüğünde üç farklı renk körlüğünde yer alan renklerden bir tanesine karşı görme kaybı yaşanır. Anormal triktomatik renk körlüğüne sahip olan bireyler geniş renklere sahip renkleri algılayabilmekte zorluk çekerler. Kırmızı renkler kırmızı olarak algılanabilir fakat kırmızıya benzeyen farklı renkler ayırt etmekte zorlanılır. Aynı durum yeşil ya da mavi renk için de geçerlidir.

Renk körlüğü neden olur?

Renk körü hastalığına sahip olan bireyler renk körlüğünü çoğunlukla çok geç farkettiklerinden dolayı bu hastalığın sonradan oluştuğunu düşünürler. Ancak büyük çoğunluğu genetik kusurdur ve doğuştan beri vardır. Nadiren bazı hastalarda göz retinasında oluşan travma sonucu oluşan zararlar, zararlı maddelerin göze temas etmesi gibi olayların sonucunda renk körlüğü ile karşılaşılabilir. Renk körlüğü erkeklerde kadınlara göre 20 kat fazla görülür.


Bizimle iletişime geçmek için TIKLAYINIZ

Bizi sosyal medya hesaplarımız üzerinden takip etmek için TIKLAYINIZ

Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.