sağlık haberleri covid koronavirüs atama sağlık personeli alternatif tıp sendika haberleri anne ve çocuk hastalıklar sağlık turizmi sağlık hukuku biyoteknoloji ilaç ve patent
DOLAR
27,4972
EURO
28,8610
ALTIN
1.614,60
BIST
8.520,40
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Açık
21°C
Ankara
21°C
Açık
Çarşamba Açık
22°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
22°C
Cuma Az Bulutlu
20°C
Cumartesi Açık
21°C
Yurtdışında tıp fakültesi okumak, her geçen gün daha fazla öğrencinin düşündüğü ve gerçekleştirmek için araştırmalar yaptığı eylemler arasındadır. Bu bağlamda yurtdışında okumak için ne yapmalıyım sorusu yöneltilmektedir. Yurtdışında üniversite eğitimi almak istiyorsanız, bu noktada hangi ülkede okumak istediğinize bağlı olarak şartlar daha farklı olacaktır. Çoğu ülkede üniversiteye geçiş yöntemi Türkiye’ye...
31/08/2021 14:00
Türkiye’de artışı 40 katı bulan COVID-19 vakaları konusunda bir değerlendirme yapan Solunum Derneği (TÜSAD) Enfeksiyon Çalışma Grubu Başkanı Doç. Dr. Berna Kömürcüoğlu, “sonbahar” uyarısı yaptı. Kömürcüoğlu, “Yeni varyantlarda ağır vakalar görmeye başladık. Sonbahar ve kışa doğru vakaların çok yükselmemesi için hatırlatma dozları mRNA aşılarıyla tamamlanmalı, maske-mesafe önlemlerine azami dikkat edilmeli”...
23/07/2022 13:41
Yatak yarası hastanın aynı pozisyonda uzun süre kalması nedeniyle özellikle yatak ile kemik çıkıntıları arasında kalan bölgelerde yüzeysel kan dolaşımı vücut ağırlığının etkisiyle bozulur. Kan dolaşımının bozulması ile birlik­te çevreden kaynaklanan fiziksel, mekanik ve bazı kimyasal faktörler nedeniyle doku hücreleri beslenemez. Oksijensiz kalan doku harabiyete uğrar ve ülser meydana gelir....
22/09/2017 11:12
Diz ağrısına ne iyi gelir? Sorusu çocuk, genç ve yaşlı olan birçok kişinin ortak problemidir. Dizim bükülünce acıyor ya da dizlerim sızlıyor ne yapmalıyım? Diyorsanız, bu içeriğimizde yanıt bulabilirsiniz! Diz ağrısı insanların günlük hayat kalitelerini oldukça düşüren ve yürümeyi zorlaştıran bir ağrıdır. Bu sebeple çoğunlukla insanlar bu ağrılarla baş etmek...
18/10/2021 10:46

Sivrisinek Isırığı Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Sivrisinek Isırığı Kaşıntısı Nasıl Geçer?
12/12/2021 19:19
A+
A-
Sivrisinek ısırığı kaşıntısı nasıl geçer? konusu, özellikle yaz aylarında pek çok kişinin en çok araştırdığı konulardan birisi olmaktadır. Yaz aylarında sivrisinek ısırmaları ve bunun sonucunda gelen kaşıntılar her insan için can sıkıcı bir durum olmaktadır. Sivrisinek ısırıklarını ve kaşıntılarını gidermek içinse doğal olan yöntemler ya da bir takım tıbbi olan ilaçlar kullanılabilmektedir.
Sivrisinek Isırığı Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Sivrisinek Isırığı Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Yaz aylarının en rahatsızlık verici sorunlarından birisi olan sivrisinek ısırığı ve kaşıntıları dişi olan sivrisineklerin üremek için kana ihtiyaç duyması neticesinde ortaya çıkmaktadır. Dişi sivrisineklerin beslenme yolları bitkilerin ya da çiçeklerin sudan oluşan özleri olsa da, üreme zamanın da olan dişi sivrisinekler kana da ihtiyaç duymaktadır.

Sivrisinek Isırığı Nedir?

Sivrisinek ısırmaları sonucunda ortaya çıkan kaşıntılar, kişilerin bünyelerine de bağlı olarak en fazla 1 gün sürmektedir. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerin ise bu sivrisinek kaşıntı durumları özellikle çocuklarda kızarıklık, şişlik olarak kalmaktadır. Sivrisinek kaşıntıları eczanelerde satılan ve cilt üzerine tatbik edilen kremler ya da kaşıntıya iyi gelen merhemlerle giderilebilmektedir.
Bunun haricinde sivrisinek ısırmalarından sonra oluşan kaşıntıları, kızarıklıkları ve şişlikleri gidermek için bir takım doğal ve bitkisel yöntemlerde tatbik edilebilmektedir. Sivrisinek ısırmaları alerjik olan bünyelerde ise daha ciddi sorunların ortaya çıkmasına sebebiyet verebilmektedir. Aynı zamanda sivrisinek ısırıkları Batı Nil ateşi ve sıtma gibi bir takım hastalıklara da neden olabilmektedir.
Bu gibi durumlarda ve uzun süren sivrisinek ısırığı rahatsızlıklarında, mutlaka bir doktora gidilmesi gerekmektedir. Sivrisineklerin ısırdığı anda tükürüklerinde yer alan 30 farklı protein çeşidi ise alerjik bünyelere sahip olan bünyelerde daha ciddi sorunlara neden olmaktadır. Alerji hastalığına sahip olan kişilerde ise sivrisinek ısırması sonucunda 10 mm’den büyük kızartılar ve şişlikler, buna bağlı olarak şiddetli kaşıntılar ortaya çıkmaktadır.

Sivrisinek Isırığına ve Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Sivrisinek ısırığı sonucunda ortaya çıkan kaşıntılar için tıbbi olan kremler ve merhemler kullanılabildiği gibi, pek çok doğal yöntemle de bu rahatsızlıklar geçebilmektedir. Buna bağlı olarak sivrisinek ısırığına ve kaşıntısına iyi gelen yöntemler ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 

  • Sivrisinek Isırığına Karşı Soğuk Kompres
  • Sivrisinek Isırığına Karşı Diş Macunu
  • Sivrisinek Isırığına Karşı Limon Kolonyası
  • Sivrisinek Isırığına Karşı Nane ve Limon
  • Sivrisinek Isırığına Karşı Tuzlu Su
  • Sivrisinek Isırığına Karşı Fesleğen
  • Sivrisinek Isırığına Karşı Çay Poşetleri
  • Sivrisinek Isırığına Karşı Bal
  • Sivrisinek Isırığına Karşı Hindistan Cevizi
  • Sivrisinek Isırığına Karşı Aloe Vera

Sivrisinek Isırığına Karşı Soğuk Kompres

Sivrisinek ısırığı ve kaşıntısını giderme yöntemi olarak en iyi çarelerden birisi de, kaşıntılı olan bölgelere soğuk kompres uygulamak olmaktadır. Bunun için buz torbası ile sivrisinek ısırığı ve kaşıntısı olan bölgeye 10 dakikalık soğuk kompres uygulamak gerekmektedir.

Sivrisinek Isırığına Karşı Diş Macunu

Sivrisinek sokmalarında ve bunun sonucunda oluşan kızarıklıkları, şişlikleri ve kaşıntıları gidermek için ise ısırmaların olduğu bölgeye bir parça diş macununun ince bir tabaka halinde sürülmesi yeterli olmaktadır. Bir müddet beklendikten sonra ise bölge ılık su ile iyicene yıkanmalıdır.

Sivrisinek Isırığına Karşı Limon Kolonyası

Sivrisinek ısırmaları için uygulanan en eski yöntemlerden birisi de, limon kolonyası olmaktadır. Limon kolonyası sivrisinek ısırmaları sonucunda ortaya çıkan şişliklerin ve kızarıklıkların kısa sürede giderilmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda limon kolonyası sivrisinek ısırığından sonra oluşabilecek olan mikrobik durumlara da iyi gelmektedir.

Sivrisinek Isırığına Karşı Nane ve Limon

Sinek ısırığında en çok kullanılan yöntemlerden birisi de, nane ve limon karışımı olmaktadır. Bunun içinse ilk olarak bir bardağın içerisine bir kaç parça nane yaprağı konularak, üzerine bir limonun suyu sıkılmaktadır. Daha sonra ise bu karışım sivrisinek ısırıklarının olduğu bölgeye sürülmektedir.

Sivrisinek Isırığına Karşı Tuzlu Su

Sivrisinek ısırığına karşı tuzlu su yöntemi ile ısırıkların ve kaşıntıların geçmesi kolaylıkla sağlanabilmektedir. Bir çay suyun içerisine, bir tatlı kaşığı tuz eklenerek iyicene karıştırıldıktan sonra sivrisineklerin ısırdığı bölgelere sürülmesi gerekmektedir. Tuzlu su aynı zamanda mikropların ölmesini sağlamakta ve sivrisinek ısırığından sonra ortaya çıkan kaşıntıların da giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Sivrisinek Isırığına Karşı Fesleğen

Sivrisinek ısırmalarında en iyi ve doğal olan yöntemlerden birisi de, fesleğen kullanmak olmaktadır. Bunun için ise fesleğen yapraklarının iyicene ezilerek, sivrisineklerin ısırdığı bölgelere ince bir tabaka halinde sürülmesi lazımdır.

Sivrisinek Isırığına Karşı Çay Poşetleri

Çay poşetleri kullanıldıktan sonra buzlukta saklanarak, sivrisinek ısırığına karşı kullanılabilmektedir. Sivrisinek ısırmalarından sonra bu çay poşetleri, kaşıntıların olduğu bölgelerin üzerine konularak, kısa sürede kaşıntıların, kızarıklıkların ve şişliklerin geçmesi sağlanabilmektedir.

Sivrisinek Isırığına Karşı Bal

Sivrisinek ısırığında bal kullanımı ise en eski yöntemlerden birisi olup, antibakteriyel özelliği sayesinde bal, sivrisinek ısırığı sonrasında ortaya çıkan kaşıntıların da kısa sürede geçmesini sağlamaktadır. Sivrisinek ısırığı ve kaşıntılarının geçmesi için ise sivrisinek ısırmalarından sonra ortaya çıkan kaşıntıların ve şişkinliklerin üzerine balın ince bir tabaka halinde sürülmesi lazımdır. Beş dakika kadar beklendikten sonra ise bölgenin ılık suyla yıkanması yeterli olmaktadır.

Sivrisinek Isırığına Karşı Hindistan Cevizi

Sivrisinek ısırıklarına karşı hindistan cevizi yağı ve sarımsakta çok iyi gelmektedir. Bir parça sarımsak ezildikten sonra hindistan cevizi yağı ile karıştırılmalıdır. Daha sonra ise ısırmalardan sonra oluşan kaşıntılı bölgelere bu karışım tatbik edilmelidir.

Sivrisinek Isırığına Karşı Aloe Vera

Evlerden yetişebilen ve saksı bitkilerinden birisi olan aloe vera ile de sivrisinek ısırmalarından sonra ortaya çıkan kaşıntılar, kızarıklıklar ve şişlikler kısa sürede geçmektedir. Bunun içinse bir parça aloe vera yaprağı koparılarak, içinden çıkan doğal jel sivrisineğin ısırdığı bölgelere ince bir tabaka olarak sürülmelidir.

Bizimle iletişime geçmek için TIKLAYINIZ

Bizi sosyal medya hesaplarımız üzerinden takip etmek için TIKLAYINIZ

Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.