sağlık haberleri covid koronavirüs atama sağlık personeli alternatif tıp sendika haberleri anne ve çocuk hastalıklar sağlık turizmi sağlık hukuku biyoteknoloji ilaç ve patent
DOLAR
19,0510
EURO
20,5023
ALTIN
1.211,97
BIST
5.031,98
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
17°C
Ankara
17°C
Az Bulutlu
Pazar Parçalı Bulutlu
19°C
Pazartesi Hafif Yağmurlu
12°C
Salı Hafif Yağmurlu
4°C
Çarşamba Az Bulutlu
6°C
  Pek çok hasta ya da hasta yakını karşılaştıkları problemlerden dolayı yasal hak arayışına girmekte ve doktora dava nasıl açılır, hastaneye dava açmak için gerekli belgeler nelerdir gibi sorulara cevap aramaktadır. Dilekçe sunularak dava açabilmek mümkünken, dava açmak için izlenmesi gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Malpraktis Türleri Nelerdir? Malpraktis olarak adlandırılan...
23/04/2021 14:24
Memur ve emekli maaşı zam oranının yüzde 30’a, en düşük emekli maaşının 5 bin 500 liraya çıkarılması ile asgari ücret desteğine ilişkin kanun teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. Memur ve emekli maaşlarına artış oranı yüzde 30 olacak, en düşük emekli maaşı 5 bin 500 liraya çıkarılacak. Asgari...
10/01/2023 09:20
Dünya Sağlık Örgütü raporları, otizm spektrum bozukluğu görülme sıklığında önemli bir artış yaşandığını ortaya koyuyor. Ailelerin tetikte olması gereken durumlar neler? Uzmanların sonradan gelişmeyen ve ailelerin yaptığı bir davranış neticesinde oluşmayan, beynin doğuştan gelişimsel doğasıyla alakalı bir bozukluk olarak tanımladığı nörogelişimsel bir bozukluk olan otizm spektrum bozukluğu görülme oranlarında dikkat...
23/07/2022 13:34
Tüp Bebek Tedavisi tıp biliminde çocuk sahibi olamayanlar için mucizevi bir çözüm önerisi olarak kullanılan, olumlu sonuçların yüksek düzeyde alınıyor olmasıyla birlikte çiftlerin en çok tercih ettiği tedavilerden biri haline gelmiştir. Bununla birlikte henüz ne olduğu ile ilgili tatmin edici cevaplar alamayan çiftler için Tüp Bebek Tedavisi nedir? gibi sorular...
17/04/2021 20:17

Erken Menopoz Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

Erken Menopoz Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

 

Son adet kanaması olarak bilinen menopoz, kadınlarda belirli bir yaştan sonra görülmektedir. Menopoz ile birlikte kadınlarda adet kesilmesi yaşanmakta ve doğurganlık bitmektedir. Genel olarak Türkiye’deki kadınların 48-49 yaşından itibaren menopoza girdiği bilinmektedir. Bazı durumlarda kadınların daha erken yaşlarda menopoza girdiği bilinmektedir. Peki ama erken menopoz nedir? Erken menopozun belirtileri nelerdir?

erken menopoz nedir

Erken Menopoz Nedenleri Nelerdir?

Kadınların adet kanamalarının bitmesi anlamına gelen menopoz, belirli yaştan sonra görülse de bazı durumlarda erken yaşlarda da menopoza girildiği bilinmektedir. Birçok insan, menopozun erkenden yaşanmasının sebeplerini merak etmektedir. Erken menopoz nedenleri genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir:

 • Genetik faktörler
 • Çok zayıf ya da çok kilolu olmak
 • Sigara içmek
 • Egzersiz yapmamak
 • Stres
 • D vitamini eksikliği
 • Vejetaryen diyet
 • Çeşitli kimyasallara maruz kalmak
 • Otoimmün hastalıklar
 • Kromozomal nedenler

Erken menopozun nedenleri genel olarak yukarıdaki gibidir. Bir kadının menopoza girdiğini belli eden çeşitli durumlar bulunmaktadır. Bu durumlar erken menopoz belirtileri olarak adlandırılmaktadır.

Erken Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Adet döngüsünün 40 yaşından önce kesilmesi olarak bilinen erken menopoz, kadınların çeşitli hastalıklarla karşı karşıya kalmasına neden olabilmektedir. Bilindiği üzere erken menopoz için çeşitli risk faktörleri bulunmaktadır. Uzmanların büyük bir çoğunluğu, risk faktörlerinin bir kısmının değiştirilemeyeceğini ifade etmektedir. Bununla birlikte kadınların yaşam alışkanlarına dikkat etmesi gerektiği de ifade edilmektedir.

Erken menopozu belli eden çeşitli durumlar bulunmaktadır. Erken menopoz belirtileri genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir:

 • Adetlerin seyrekleşmesi
 • Adetten kesilme
 • Adet düzensizliği

Kadınlar bu ve bunun gibi durumlarda erken menopoz içerisinde olduklarını düşünebilir. Erken menopoz belirtilerini gören kadınların doktora görünmesi çok önemlidir.

Erken Menopoz Tedavisi Nasıl Yapılır?

Erken menopoz tedavisi östrojen tedavisi olarak bilinmektedir. Tedavi ardışık ya da devamlı olacak şekilde uygulanabilmektedir. Erken menopoz belirtisi gösteren kadınların doktora görünmesi ve doktor gözetiminde tedavi olması oldukça önemlidir. Farklı hastalıklara neden olabildiği düşünülen erken menopoz çok önemlidir. Bu nedenle kadınların erken menopoz konusuna eğilmesi ve vücutlarında fark ettikleri belirtiler kapsamında doktor muayenesinden geçmesi gerekmektedir.

erken menopoz belirtileri

Erken Menopoz ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Kadınların belirli bir yaştan önce menopoz girmesi erken menopoz olarak adlandırılmakta olup bu durumun farklı hastalıklara neden olduğu bilinmektedir. Erken menopoz ile ilgili bilinmesi gereken çeşitli hususlar bulunmaktadır. Bu hususlar genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir:

 • Kadınların %1’i erken menopoz girmektedir. Ortalama 1 yıl içerisinde adet görmeyen kişilerin menopoza girdiği düşünülmektedir. Yapılan araştırmalar kadınların %1’inin erkenden menopoza girdiğini göstermektedir. Erken menopoz nedenleri farklılık göstermekte olup bu nedenler bağlamında kadınlar, belirlenen yaştan önce menopoza girmektedir.
 • Menopoz dönemi içerisinde yumurtalıklardaki östrojen hormonu bitmektedir. Bu durum ise ateş basması ve kemik erimeleri olmak üzere pek çok etkiye sebep olabilmektedir. Menopoz etkilerinin erken menopozda çok daha fazla olduğu bilinmektedir.
 • Birçok insan, menopoz ilaçlarının meme kanserine neden olduğunu düşünmektedir. Fakat bu ilaçların meme kanserine neden olmadığı uzmanlar tarafından açıklanan hususlardan bir tanesidir. Hastanın yaşam kalitesinin olumsuz bir seyre doğru gitmemesi adına erken menopoz hastalarına 50 yaşına kadar ilaç tedavisinin uygulanması gerekmektedir.
 • Erken menopoz riskinin düşürülmesi adına bazı hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Kadının çok fazla doğum yapması, menopozun ertelenmesi adına etkili bir yöntemdir. Bunun yanı sıra hareketsiz yaşam tarzı, kişinin erken yaşta menopoza girmesine neden olabilmektedir. Erken menopozun önlenebilmesi adına kişinin yaşam tarzında değişiklikler yapması gerekmektedir. Sigara kullanan kadınların menopoza çok daha erken girdiği bilinmektedir. Sigara kullanımına son verilmesi, erken menopoz risk faktörlerinin azaltılmasını olanaklı hale getireceğinden çok önemli bir husustur. Düzenli doğum kontrol hapı kullanımı, kadının menopoz döneminin gecikmesini olanaklı hale getirmektedir. Erken menopoz nedir sorusu bağlamında risk faktörlerinin bilinmesi gerekmektedir. Risk faktörlerinin bilinmesi, kişinin çeşitli hususlara dikkat etmesini mümkün kılmaktadır.

Yukarıdaki hususların tamamı, erken menopozun tam olarak anlaşılması adına bilinmesi gereken hususlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Erken bir yaşta menopoza maruz kalmak istemeyen kadınların risk faktörleri bağlamında yaşantılarını düzenlemesi ve menopozun belirlenmiş olan süreç içerisinde olmasına katkı sağlaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra kişiler, erken menopoz belirtilerini hissederse doktora görünmeli ve doktor tarafından önerilen tedavi yöntemlerinden faydalanmalıdır.

Bizimle iletişime geçmek için lütfen tıklayınız

Bizi sosyal medya hesaplarımız üzerinden takip etmek için lütfen tıklayınız

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.