Kanser ilaçları pazarı katlanacak

0
KPMG’nin hazırladığı İlaç Sektörel Bakış 2019 raporuna göre gelecek 5 yılda temel tedavi alanlarında satışı en fazla artacak ilaçlar kanser alanında olacak. Onkoloji ilaçlarını, aşılar ve organ nakli ile kemoterapi sonrasında kullanılan bağışıklık baskılayıcılar takip edecek.
KPMG Türkiye’nin hazırladığı Sektörel Bakış serisinin ilaç raporu, dünyada ve Türkiye’de ilaç sektöründe yaşanan son gelişmelere ilişkin çarpıcı veriler içeriyor. Rapora göre dünya genelinde, temel tedavi alanlarındaki ilaç satışları incelendiğinde en yüksek payın onkolojik (kanser) hastalıklarda olduğu görülüyor.

2017’de onkoloji alanında 104 milyar dolar olarak gerçekleşen ilaç satışlarının 2024’te 233 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Listede satış rakamlarında artış beklenen en dikkat çekici tedavi alanları aşılar ve immünosupresanlar (bağışıklık baskılayıcılar)… 2017’de 28 milyar dolar olarak gerçekleşen aşı satışlarının 2024’te 45 milyar dolara, 14 milyar dolar olan immünosupresan satışlarının ise 38 milyar dolara çıkacağı tahmin ediliyor.

5 yılda 1.5 trilyon dolara çıkacak
Rapora göre dünya ilaç pazarında şu gelişmeler yaşanacak:
• 2018’de dünya genelinde ilaç sanayine yönelik harcamalar 1 trilyon 200 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Bu rakamın 2019’da yüzde 5 artışla 1.3 trilyon dolara, önümüzdeki 5 yılda ise 1.5 trilyon dolara çıkması bekleniyor.
• Önümüzdeki 5 yılda büyümenin gelişmiş ekonomiler öncülüğünde ve yeni ürünler üzerinden olması beklenirken, gelişmekte olan ekonomilerde pazarın Çin, Hindistan ve Brezilya kaynaklı olarak önceki 5 yıla kıyasla daha yavaş büyüyeceği düşünülüyor.
• Türkiye, Mısır ve Pakistan’da gelecek 5 yılda sektörün büyümesinin güçlü olacağı tahmin edilirken, bu ekonomiler ilaçta gelişen pazarlar olarak tanımlanıyorlar.
• Yeni üretilen ilaçların satışında Kuzey Amerika yüzde 64.1 ile en büyük paya sahip. Bunu yüzde 18.1 ile Avrupa Birliği, yüzde 7.1’lik pay ile de Japonya izliyor.
• Dünya genelinde reçeteli ilaç satışlarının önümüzdeki 5 yılda her yıl ortalama yüzde 6.4 oranında büyüyeceği öngörülüyor. Burada en hızlı artışın ‘yetim ilaç’ kategorisinde olması beklenirken, jenerik (eşdeğer) ilaç satışlarında artışların ise görece sınırlı kalması bekleniyor.
• Dünyanın en büyük 10 ilaç şirketi Türkiye’de üretim de dahil olmak üzere faaliyet gösteriyor.
Türkiye’deki ilaç pazarı
İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası’nın (İEİS) resmi olmayan verilerine göre Türkiye ilaç pazarı 2018’de değerde 30.9 milyar TL’ye, kutu ölçeğinde ise 2.3 milyar hacme ulaştı. Türkiye’nin ilaç ihracatı 2018’de bir önceki yıla göre yüzde 30.7 artarak 1.2 milyar dolar seviyesine ulaştı.

İlaç ithalatı ise aynı dönemde sadece yüzde 0.6 artışla 5 milyar doları geçti. Böylece sektörün dış ticaret hacmi 6.2 milyar dolar olurken dış ticaret dengesi 3.8 milyar dolar açık verdi. Resmi rakamlara göre 2015’te yaklaşık 31 bin olan ilaç sektöründeki istihdam rakamının 2018 sonu itibariyle yaklaşık 35-40 bin aralığına ulaştığı tahmin ediliyor. Ancak artış hızı 2018 yılında önceki yıllar göre düştü ve 2019 yılında da önemli bir artış yaşanmadan yatay bir seyir bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here