sağlık haberleri covid koronavirüs atama sağlık personeli alternatif tıp sendika haberleri anne ve çocuk hastalıklar sağlık turizmi sağlık hukuku biyoteknoloji ilaç ve patent
DOLAR
9,5195
EURO
11,0904
ALTIN
546,65
BIST
1.455
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
21°C
Ankara
21°C
Az Bulutlu
Cumartesi Az Bulutlu
23°C
Pazar Parçalı Bulutlu
20°C
Pazartesi Çok Bulutlu
13°C
Salı Az Bulutlu
13°C
Taraflar arasında görülen tazminat davasının yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen hüküm davalı A.. O.. tarafından temyiz edilmiştir. Y A R G I T A Y K A R A R I Temyiz isteminin süresi içinde olduğu anlaşıldıktan sonra dosyadaki bütün kağıtlar okunup gereği düşünüldü: Davacı vekili, müvekkilinin saç ekimi...
16/08/2018 07:38
Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, Kuşadası’nın jeotermal enerji santrallerinin işletilmesi için uygun potansiyele sahip olmadığını söyledi. YDIN- Son günlerde bölge gündeminde ilk sırada olan Jeotermal Enerji Santralleri ( JES) ihalesine ilişkin olarak Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, Kuşadası’nın jeotermal enerji santrallerinin işletilmesi için uygun potansiyele sahip olmadığını açıklayarak, bölgedeki mevcut...
03/08/2019 11:19
Amerikan ilaç firması Pfizer, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirdiği aşının dağıtımına 4 eyalette başlandığını duyurdu. Amerikan ilaç firması Pfizer, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirdiği aşının pilot dağıtımına ABD’nin 4 eyaletinde başladı. New York Post gazetesinin haberine göre, Pfizer ile bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech,...
18/11/2020 09:03
Türk Sağlık Sen Çanakkale Şube Başkanı Turan Çavdar, yaptığı açıklamada hastane yetkililerinin sendika görevlisi gibi davrandıklarını söyledi. Çavdar, özellikle Gelibolu Devlet Hastanesi Başhekiminin kendi sendika üyelerini tehdit ettiğini dile getirerek tepki gösterdi.  Türk Sağlık Sen Çanakkale Şube Başkanı Turan Çavdar Gelibolu Devlet Hastanesi Başhekiminin kendi sendika üyelerini tehdit ettiğini açıkladı....
25/05/2018 21:44

Kanser ilaçları pazarı katlanacak

Kanser ilaçları pazarı katlanacak
KPMG’nin hazırladığı İlaç Sektörel Bakış 2019 raporuna göre gelecek 5 yılda temel tedavi alanlarında satışı en fazla artacak ilaçlar kanser alanında olacak. Onkoloji ilaçlarını, aşılar ve organ nakli ile kemoterapi sonrasında kullanılan bağışıklık baskılayıcılar takip edecek.
KPMG Türkiye’nin hazırladığı Sektörel Bakış serisinin ilaç raporu, dünyada ve Türkiye’de ilaç sektöründe yaşanan son gelişmelere ilişkin çarpıcı veriler içeriyor. Rapora göre dünya genelinde, temel tedavi alanlarındaki ilaç satışları incelendiğinde en yüksek payın onkolojik (kanser) hastalıklarda olduğu görülüyor.

2017’de onkoloji alanında 104 milyar dolar olarak gerçekleşen ilaç satışlarının 2024’te 233 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Listede satış rakamlarında artış beklenen en dikkat çekici tedavi alanları aşılar ve immünosupresanlar (bağışıklık baskılayıcılar)… 2017’de 28 milyar dolar olarak gerçekleşen aşı satışlarının 2024’te 45 milyar dolara, 14 milyar dolar olan immünosupresan satışlarının ise 38 milyar dolara çıkacağı tahmin ediliyor.

5 yılda 1.5 trilyon dolara çıkacak
Rapora göre dünya ilaç pazarında şu gelişmeler yaşanacak:
• 2018’de dünya genelinde ilaç sanayine yönelik harcamalar 1 trilyon 200 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Bu rakamın 2019’da yüzde 5 artışla 1.3 trilyon dolara, önümüzdeki 5 yılda ise 1.5 trilyon dolara çıkması bekleniyor.
• Önümüzdeki 5 yılda büyümenin gelişmiş ekonomiler öncülüğünde ve yeni ürünler üzerinden olması beklenirken, gelişmekte olan ekonomilerde pazarın Çin, Hindistan ve Brezilya kaynaklı olarak önceki 5 yıla kıyasla daha yavaş büyüyeceği düşünülüyor.
• Türkiye, Mısır ve Pakistan’da gelecek 5 yılda sektörün büyümesinin güçlü olacağı tahmin edilirken, bu ekonomiler ilaçta gelişen pazarlar olarak tanımlanıyorlar.
• Yeni üretilen ilaçların satışında Kuzey Amerika yüzde 64.1 ile en büyük paya sahip. Bunu yüzde 18.1 ile Avrupa Birliği, yüzde 7.1’lik pay ile de Japonya izliyor.
• Dünya genelinde reçeteli ilaç satışlarının önümüzdeki 5 yılda her yıl ortalama yüzde 6.4 oranında büyüyeceği öngörülüyor. Burada en hızlı artışın ‘yetim ilaç’ kategorisinde olması beklenirken, jenerik (eşdeğer) ilaç satışlarında artışların ise görece sınırlı kalması bekleniyor.
• Dünyanın en büyük 10 ilaç şirketi Türkiye’de üretim de dahil olmak üzere faaliyet gösteriyor.
Türkiye’deki ilaç pazarı
İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası’nın (İEİS) resmi olmayan verilerine göre Türkiye ilaç pazarı 2018’de değerde 30.9 milyar TL’ye, kutu ölçeğinde ise 2.3 milyar hacme ulaştı. Türkiye’nin ilaç ihracatı 2018’de bir önceki yıla göre yüzde 30.7 artarak 1.2 milyar dolar seviyesine ulaştı.

İlaç ithalatı ise aynı dönemde sadece yüzde 0.6 artışla 5 milyar doları geçti. Böylece sektörün dış ticaret hacmi 6.2 milyar dolar olurken dış ticaret dengesi 3.8 milyar dolar açık verdi. Resmi rakamlara göre 2015’te yaklaşık 31 bin olan ilaç sektöründeki istihdam rakamının 2018 sonu itibariyle yaklaşık 35-40 bin aralığına ulaştığı tahmin ediliyor. Ancak artış hızı 2018 yılında önceki yıllar göre düştü ve 2019 yılında da önemli bir artış yaşanmadan yatay bir seyir bekleniyor.

Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.