Sağlık Sen’de usulsüz delege seçimleri yargıdan döndü

0
Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası Adana Şubesi 4. Olağan Genel Kurulun yapılması adına 19.06.2018 tarihinde Yönetim Kurulu kararı almış, söz konusu karar doğrultusunda ise delege seçimlerinin yapılmasına karar vermiştir. Söz konusu kararlar alındıktan sonra Tüzük ve Yönetmelik hükümlerine aykırı olarak, rakiplerine başvuru şansı tanımayarak, antidemokratik yollarla delege seçimlerini yapmaya kalkışmıştır.
Şahsım Adana’da Dr.Ekrem Tok Adana Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesinde İdari ve Mali işler Müdürü olarak görev yapmaktadır ve Sağlık Sen Adana Şubesinin 4. Olağan Genel Kurulunda delege adayı olmak istemektedir.
150 ye yakın delege, Sağlık Sen Genel Merkez Yönetim Kurulunun 19.06.2018 tarih ve 545 sayılı kararı ile Adana Şubesine seçim onayı verdiğini duyduktan sonra Adana Şube Yönetim Kurulunun karar alıp, delege adaylığı başvuruları açıklaması için beklemektedir. Aşağıda ayrıntıları ve belgeleri ile sunacağımız üzere 19.06.2018 – 20.06.2018 – 21.06.2018 – 22.06.2018 tarihlerinde Adana Şubesine bağlı tüm hastane ve kuruluşların ilan panolarını takip edilmiş, temsilcilik odaları ziyaret edilmiş, şube internet sayfasını sürekli kontrol edilmiş hatta Şube Binası ziyaret edilmiş fakat delege adaylığı ilanına ilişkin hiçbir belge, bilgi ve yönetim kurulu tarafından tesis edilen bir işleme rastlamamıştır.Ayrıca 20-21 Haziran 2018 tarihinlerinde sendika binası kapatılarak delege müracaatı yapmamız ve dilekçe vermemiz engellenmiştir.
 Sağlık Sen Genel Merkezi  Ve Genel Başkanı Metin Memiş bu duruma neden sessiz kalmaktadır ? 
Adana Şubesi adeta istemedikleri kişilerin aday olmaması ve seçim işlerinden haberdar olmaması adına seçim sürecini gizli, hukuka aykırı ve sendikal demokrasiye sığmayan bir şekilde yürütmek istemiştir.
SAĞLIK SEN ADANA ŞUBESİNİ USULSÜZLÜKLERİ TUTANAKLARLA, VİDEOLARLA, TANIKLARLA VE FOTOĞRAFLARLA TESPİT EDİLMİŞTİR
. Adana Şubesi tüm bu usulsüzlükleri sonradan örtbas etmek adına 22.06.2018 tarihinde Adana Balcalı Hastanesi ve Şehir Hastanesine duyuru asmıştır. Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası Adana Şubesinin, 4. Olağan Genel Kurulunu gerçekleştirmek adına, ilan edilen, Delege Seçimi yapılmasına ilişkin Yönetim Kurulu kararının, delege adaylık başvurularının usulsüz yapılması nedeniyle 27.06.2018 tarihinde benim ve arkadaşlarımın vekaleti ile Ankara 1. İş Mahkemesinde dava açılmıştır. Buna göre” Ankara 1. İş Mahkemesinin 2018/209 esas dosya numarası ile 29.06.2018 tarihli kararına göre; Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları sendikasının Adana şubesinin olağan genel kurul kurulunun gerçeklesmesi için 28.06.2018 tarihinden itibaren başlayan seçimlerin iş bu karar tarihi itibariyle söz konusu delege seçimlerinin mahkemece aynı hususta tekrar verilmesine kadar ‘”ihtiyati tetbiren durdurulmasına” karar verilmiştir.
Anayasal hakkımız olan seçme ve seçilme hakkından başka hiçbir talebimiz yoktur. Ancak sadece delege adayı olmamızdan korkanların günlerdir iftiralarina maruz kalmaktayız.
Sendika hak arama mucadelesinin adresidir 11 yıllık sendika üyesiyim.  Bu dava 6752 üye sayısına sadece 7 kişilik şube yönetiminin çalışması ile gelmedi. İsimsiz bir sürü kahramanın emeği var bugün ki başarının altında. Sendika için gecesini gündüzüne katan beraber yol yürüdüğümüz temsilci arkadaşlarımız su an neredeler, niçin sendikanın kapısından bile girmiyorlar. Sendikadan ne için ayrıldılar. Ben hepsinde ilk günkü şevkin olduğunu biliyorum. Bizler Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a güveniyoruz .Bizler Sendikayı menfaat örgütü olarak değil hak arama yeri görüyoruz. Cumhurbaşkanımızın ifadesi ile durmak yok yola devam diyoruz.
Delegelik başvuru süreçleri tum üyelerimize açık ve şeffaf yapılacak adaylar kim olursa olsun üyelerimizin hür iradesi ile seçeceği yöneticilerimiz yola devam edecektir. Sonuç ne olursa olsun biz seçen iradenin tercihine saygılı olduğumuzu tüm kamuoyuna deklare ediyoruz. Tek talebimiz 6752 üyenin önüne sandık gelmesidir.
Saygılarımla Bekir Nennioğlu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here