Türkiye’nin Sağlık Turizmi Üniversitede Proje Konusu Oldu

0

Aslen Ahıska Türkü olan Ukraynalı Eldar Salihoğlu, Tıp eğitimini sürdürdüğü Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi’nde ‘Türkiye’nin Sağlık Turizmi’ni proje konusu yaptı.

Aslen Ahıska Türkü olan Ukraynalı Eldar Salihoğlu, Tıp eğitimini sürdürdüğü Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi’nde ‘Türkiye’nin Sağlık Turizmini proje konusu yaptı.

Ukrayna’da doğup büyüyen Eldar Salihoğlu’nun konuya yönelmesinde, ülkesinin yanısıra, Rusya ve eski Sovyetler Birliği ülkelerine göre Türkiye’de sağlık servisinin daha iyi olması etkili oldu.

Danışmanı ve üniversitedeki hocası Yalçın Günal ile de konuyu tartışarak “Sağlık Turizmi” üniversitede proje yapmaya karar veren Salihoğlu, şimdi Türkiye’nin sağlık hizmetlerini dünyaya tanıtmak için kolları sıvadı.

Kısa süre önce Antalya’da gerçekleşen Hestourex Sağlık ve Turizm Fuarı’nda projesi hakkında Eurovizyon’a bilgi veren Salihoğlu, “Neden Sağlık Turizmi?” sorusuna, “Çünkü bu nevi ülkelerde çok önemli ameliyatlar yeterince deneyimli doktorların olmaması ya da ameliyat için gerekli olan bazı cinazlar olmadığı için ameliyatı yapamıyorlar ve başka ülkelere yönlendirmek zorunda kalıyorlar. Bu ülkelerde çoğu zaman Almanya, İngiltere ve ABD oluyor. Bu ülkelerde çok pahalı olduğu için her hasta gidemiyor. Oysa onlara daha yakın, sağlık sektöründe kalitesinden ödün vermeyen ve daha ekonomik olan Türkiye var. Ama maalesef herkes bunun farkında değil ve hala pahalı olan ülkelere talep çok yüksek” sözleriyle açıklıyor.

 

Proje olarak ‘Sağlık Turizmi’ni seçmesinin ardından bu alanda faaliyet gösteren kuruluşları araştırırken, TURSAF – Türkiye Sağlık Dernekleri Federasyonu Başkanı Tevfik Yazan ve Dr. Erkan Karadağ ile tanışmasının da tercih ettiği konuya yoğunlaşmasında önemli etken olduğunu bildiren Salihoğlu, bu iki otoritenin de projesine büyük destek verdiklerinin altını çizdi.

TÜRKİYE’NİN SAĞLIK SERVİSİ DAHA İYİ

HESTOUREX Fuarının sektöre katkısının yanısıra, “Türkiye’de sağlık turizmi nasıl geliştirileceği” ve “Türkiye’nin sağlık sektörünün dünyaya tanıtılması” konularında TURSAF yöneticilerinden büyük destek aldığını kaydeden Salihoğlu şöyle konuştu:

“HESTOUREX, Yurt içinden ve yurt dışından sayısız hastane, doktor ve sporcu ile sağlık sektöründe çalışan bir çok kişiyi bir arada toplayan fuar. Rusya’dan, Belarus’dan, Afrika’dan bu konu ile ilgilenen kişiler ile görüştük ve kendileri ülkemize hasta göndermek istediklerini söylediler. Aynı zamanda Türkiye’nin sağlık sektörünü tanıtmak için kendi ülkelerine davet ettiler. Sağlık Turizminin ülkemizin için çok faydaları ve önemi var. Ülke ekonomisine katma değeri en yüksek turizm çeşidi olup, şehirlerimizin tanıtımına katkısı çok büyük olacak.”

Eldar Salihoğlu, bugüne kadar yaptığı araştırmaların, sağlık turizminin, çok önemli ve üstünde durulması gereken bir konu olduğunu gösterdiğine işaret ederek sözlerini, “Türkiye’nin sağlık sektöründe ve turizminde dünyanın en başta gelen ülkelerin arasında olması için biz sağlıkçılar elimizden gelen her şeyi yapmalıyız ve yapmaya devam edeceğiz” diye tamamladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here